N\ 1225. Woensdag 17 February. A»f *f$r A 17 Binnenlandsch Nieuws. LËIDSCH DAGBL V Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noia- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12|- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 OU. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 8 u. 59 ra.; 6 h. 9 m 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 in.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sraorgens te 8 u. en te 11 u., 'snamiddags te 3 u, 45 m. avonds te 8 n. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Sonthampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vao 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aootjuseo, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsei. dar'Hjks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 u ir. vun Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft tot commissaris van het weduwenfonds van het korps ingenieurs van den waterstaat benoemd den inspecteur van den waterstaat F. W. Conradtot rechter- plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Zutphen Mr. W. J. C. Putman Cramer, plaatsvervangend kantonrechter en no taris aldaar en tot kantonrechter te Groenlo Mr. W. J. L. de la Fontaine Schluiter, rechter-plaatsvervanger in de arr.- rechtbank te Zutphen en advokaat aldaar; tot plaatsvervan gend kantonrechter te Geldermalsen Mr. W. C. baron van Pallandt, thans advokaat te Neerijnen, gemeente Waar denburg. Door Z. M. is benoemd tot militair-lid in den Militie raad alhier de majoor d'Harvant Bigot de Villandry, en tot plaatsvervanger de kapitein van Teijliugen, beide van het 4de regement infanterie. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van der Linden en van Limburg Brouwer onderzocht en goedgekeurd, ter wijl na aflegging der voorgeschreven eeden die leden hebben zitting genomen. Na de zamenstelling van afdeelingen en de benoeming van Voorzitters enz. is de vergadering gescheiden. Te Groningen is Zaturdag overleden Jhr. Mr. J. W. Qjiintus, lid van de Eerste Kamer. Heden Dingsdag nacht te half 3 uur is te Rotter dam in het Museum Boymans een vreeselijke brand uitge barsten die dadelijk een vuurzee vertoonde. De wiud ver hief zich meer en zonder gevolg waren de ijverige pogingen tot blussching. Een der fraaiste gebouwen van Rotterdam is in den asch gelegd en het daarin gevestigde kabinet van schilderijendat een Europeesche vermaardheid verkregen hadis grootendeels vernieldeven als de in het beneden gedeelte gevestigde Teeken-akademie met hare schoone ver zameling pleisterbeelden en antieken. Een groot deel der stad was in een rookwalm gehuldterwijl de brandende vonken zich tot op verren afstand verspreidden. Uit Rotterdam wordt ons nog berigt: Ongeveer te half 5 uur ontdekte men den brand in het bovengedeelte van het schoone gebouw, die zoo snel toenam, dat niette genstaande spoedig ruim een 20tal spuiten werkzaam waren, te 7 uur slechts de muren waren overgebleven. Wijlen de heer Boymans had voor jaren zijne collectie schilderijen aan de gemeente geschonken. Deze liet daarna het thans ver nielde gebouw voor dien schat inrigten. Sedert is door aan koop schenking enz. daar een groote schat van kunstwer ken verzameld terwijl ook een belangrijke collectie Japansch en ander porseleinbustenteekeningenplatenenz. daar aanwezig was. Yan dat alles is slechts zeer weinig gered. Het verlies wordt op eenige tonnen gouds geschat en is onherstelbaardaar de meeste stukken eenig en van over leden meesters waren. Het gebouw was een pronkstuk van bouworde en nog dezer dagen werd terecht in de nieuws papieren er op gewezendat het Rotterdam tot sieraad strekte. De oorzaak van den brand is onbekend; men zegt, dat arbeiders boven in het gebouw Maandag hebben gewerkt ter plaatse waar de brand is ontstaanmen gelooft algemeen dat een en ander is verzekerd, maar zeker zeer onvoldoende, omdat de waarde der kunstvoortbrengselen langzamerhand door vermeerdering van het getal zeer is geklommen. Het gebouw stond gelukkig geheel vrij. Desniettemin hebben de huizen in de Magere Varkensteeg veel geleden. Dr. Bischoff, aan wiens uitspraken op het gebied der toonkunst terecht zooveel waarde gehecht wordt, heeft Car- lotta Patti in Keuleu gehoord, waar zij een onbeschrijfelijken indruk teweeg bragt; die indruk, zegt hij, zal en moet overal dezelfde zijn, want even onmogelijk als het is weer stand te bieden aan den plotselingenelectrischen schok die zelfs den minst gevoeligen aangrijpt, «ven onmogelijk is het ongevoelig te blijven bij die heldere hooge toonen bij die melodieuse trillers en staccato's. Het is niet enkel dat schitterende en verblindende van het genie dat den toehoorder aangrijptmaar veel meer de wijze waarop het zich uit, al mogt het ook waar zijn, dat zij volstrekt niet overal beantwoordt aan de strenge regelen eener schoolja zelfsin dit opzigtzeer veel te wenschen overlaat. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat Carlotta Patti eerst sedert 2 of 3 jaren als zangeres optrad en dat de billijkheid eischt te erkennen, dat een zangeres, oorspronkelijk voor en in Amerika opgeleid niet mag beoor deeld worden naar den maatstaf van den Duitschen kunst smaak, die eischen stelt, welke wij maar al te geneigd zijn om ook van kracht te verklaren voor artisten uit het bui tenland. Wanneer dan ook Carlotta Patti hare hooge toouen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1