Buitenlandsch Nieuws. weet, was aan die gemeente door zekeren heer Verbrugh zijn gansche nalatenschap vermaakt onder verpligting van binnen een jaar na zijn overlijden een tweeden leeraar aan- testcllen die de orthodoxe gevoelens moest zijn toegedaan. De magtiging tot aanvaarding dier nalatenschap werd eerst geweigerddoch bij een later Kon. besluit toch verleend. Door de eischers in deze werd beweerd dat die latere Kon. magtiging niet meer kon verleend worden. Adv.-Gen. was echter van meening dat dit wel degelijk geoorloofd was; dat de magtiging tempore utile is verleend en dus de vor dering der eischers was ongegrond. Hij concludeerde mits dien tot verwerping der voorziening. Uitspraak 11 Maart. In de Woensdag gehouden zitting van den Gemeen teraad van Amsterdam is door den heer van Lennep de aandacht gevestigd op de oprigting met de Koninklijke goed keuring daar ter stede van de Voorschotbank, die denzelf den werkkring heeft als de Stads bank van Leening, doch niet onder toezigt van het gemeente-bestuur staat, zoodat de Regering zelve het Kouinklijk besluit van 1826 en an dere reglementen betreffende de zaak als met een pennestreek heeft ter zijde gesteld. De Minister van Binnenlandsche Za ken draagt zorg voor de instelling der Stads bank van Lee ning en de Minister van Justitie keurt de statuten harer mededingster goed. Op grond der door spreker aangevoerde en ontwikkelde feiten, wenscht hij, dat Burgemeester en Wethouders het punt in ernstige overweging zullen nemen en des noodig achtendezich tot liooger bestuur wenden met verzoek de indiening van een ontwerp van wet op de Banken van Leening te bespoedigen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 18 tegen 17 stemmen verworpen het voorstel van 14 raadsleden tot afschaffing der belasting op de brandstoffen met 1 Mei 1864 en met een gelijk aantal stemmen aangenomen een voorstel tot afschaffing in 1865 den juisten termijn te bepalen bij de behandeling der begrooting voor dat jaar. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot rector der Latijnsche school benoemd Dr. T. J. Halbertsma en een gunstig besluit genomen op een ingediend verzoek tot den aanleg van een railroute of paardenspoor van het Houthek naar Zandvoort. De Gemeenteraad van Zwolle heeft het voorstel tot afschaffing der belasting op de brandstoffen verworpen. Dë rijks-ontvanger S. te Gramsbergeu is 4 Februarij 11. op reis gegaan naar Zwolle, ten einde zijn in kas heb bende gelden te stortenheeft daaraan niet voldaan en is nog niet teruggekeerd. Men gelooft, dat hij naar Londen is vertrokken daar het te kort in zijn kas zeer aanzienlijk moet zijn. Op de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, in de maand September 1863 te Haarlem gehoudenwerd betreffende den handel van Hol landsche boter op de Londensche markt de volgende mede- deeling gedaan. n De heer Amersfoordt, thans burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, begaf zich tot den rentmeester van Ko ningin Victoria; met wien hij in betrekking staat. Op de vraag: als ik hier een potje boter aan uw adres bezorg, kunt gij er dan voor instaan dat het zal worden opgebruikt door het huishouden van Koningin Victoria en kunt gij er dan voor zorgen, dat, ingeval van goedkeuring, mij daarvan berigt worde gegeven en, ingeval van afkeuring, de ge maakte aanmerkingen mij zullen worden medegedeeld? gaf de rentmeester ten antwoord, dat hij bereid was aan het verlangen van den heer Amersfoordt te voldoen. Werkelijk is eenigen tijd daarna niet alleen een schrijven van de hof houding van Koningin Victoria aan den heer Amersfoordt gerigt, maar zijn hem vele bestellingen gedaan, waaraan mijnheer en Mevr. Amersfoordt naauwelijks kunnen voldoen." In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avondaantevangen te 6 uur, worden ten too- neele gevoerd de opéra la Muette de Porticivoorafgegaan door Victorine ou la Nuit porte conseil. Te Tilburg heeft Dingsdag namiddag een jongman G. K., ongeveer 30 jaren oud, een aanslag gepleegd op het leven van een meisje dat hem hare hand weigerde. Het mes •waarmede hij haar aanvielwerd hem door een derde ont rukt, nadat hij haar eenige wonden aan den hals, in het aangezigt en aan de handen had toegebragt. De dader is des avonds in hechtenis genomen en in het huis van arrest overgebragt. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen benoemd tot pre sident van den raad van justitie te Samarang Mr. M. W. Scheltematot substituut officier bij den raad van justitie te Samarang de griffier in de 2de afdeeliug op Java Mr. J. J. Schneither; tot officier van justitie bij den raad te Amboina de griffier in de 3de afdeeling op Java Mr. J. G. F. Tim mermans; op verzoek eervol ontheven van de hem opge dragen commissie tot voortzetting van de aan wijlen den oud-raadsheer in het hoog gerechtshof van Nederl. Indië Mr. K. H. Tutein Noltheniu3 opgedragen omwerking en vol- tooijing van de door den heer Mr. W. H. du Cloux ont- worpeu reglementen tot regeling van het rechtswezen in de bezittingen buiten Java eu Madura, de ambtenaar Mr. M. W. Scheltema en bevorderd tot lsten luit bij het corps genie en sappeurs C. Krabbe. In de laatst gehouden bestuursvergadering van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen zijn tot gewone leden benoemd de heeren Dr. W. T. M. Hoo- genstratenH. C. KlinkertW. J. Pahud Mr. H. van Eybergen Santhagens, Mr. W. T. D. IJssel de Schepper, T. J. Semmelink, W. D. Snethlage, E. P. Tombrink en A. C. Uljée. Men verneemt van goederhand dat de heer Fransen van de Putte, suikerfabriekant te Pandjieresidentie Bezoe- kie, de nieuwe suikerregeling van den tegenwoordigen Mi nister van Koloniën niet heeft aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 26°, des avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 3 0°. Vrijdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 32°, te 12 uur 32°, des namiddags te 4 uur 3 5°. Van de tot hiertoe bekend geworden verliezen ouder de Pruissisehe troepen wekt dat van den jongen graaf von der Gröben, die bij het regement huzaren van Ziethen stond bijzondere deelneming. Die jeugdige man was slechts 20 jaren oud en zouware hij in het leven gespaardde erf genaam zijn geworden van het aanzienlijkste Oost-Pruissische majoraat, Ponorien in de kreits Mohrungenmet een land bezit van 10,000 morgen, hetwelk thans in het bezit is zijns vaders, die lid van het Heerenhuis is. De grootvader van deu nu gesneuvelde is bij Groszgörschen den helden dood gestorven, en zijn grootvader van moeders zijde was de door zijn moedig verzet tegen de Fransche overheersching roemrijk bekend geworden Hessischen baron von Dörnberg. Uit Bern wordt gemelddat de Groote Raad met 128 tegen 47 stemmen besloten heeft om de doodstraf te handhaven. Het gerucht was verspreid dat Garibaldi een val ge daan en zich daarbij bezeerd had. Maar II Movimento van Genua zegt integendeel dat de voet des generaals langer hoe krachtiger wordt, zoodat hij, op een onlangs te Caprera gedane wandeling, een kleine, door de veelvuldige regens gezwollen beek, gemakkelijk over kon springen. Uit Venetië wordt berigt, dat het paleis der Proeu- ratores zeer bouwvallig en de herstelling van het gebouw bijna ondoenlijk geworden is, uithoofde het aan ruim 200 personen in eigendom toekomt. Het voormalig paleis der Dogen en de hoofdkerk San Marco verkeeren in zeer on- gunstigen toestandwant het schijnt dat zij het instorten nabij zijn, De afloop der ministerieele crisis in België is nog onzeker. De Luiksche dagbladen berigten dat de heer Frère, de Minister van Finantiëndie als de ziel van het tegen woordig Kabinet aangemerkt wordt, door den Koning ont boden is en 11. Zondag een onderhoud met Z, M. den Ko ning heeft gehad. De kardinaal-aartsbisschop van Bordeaux heeft om zijn achting jegens den overleden opper-rabbijn te betuigen bij zijn begrafenis zoolang de stoet zich door de straten bewoog de klokken van de Katholieke kerken doen luiden. Zondag heeft over het zuidelijk gedeelte van Northum berland een zware sneeuwbui geheerseht, vergezeld van he vige donderslagen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2