Buitenlandsch Nieuws. stand, in de fabriek arbeidende, met andere van dezelfde ge* meenten die niet in de fabrieken arbeiden." - Beroepen bij de Hervormde gemeente te Assendelft Ds. C. Maas te Koedijk. Bij de eenige dagen geleden van wege het gemeente bestuur te Arnhem gedane openbare aanbesteding van leve- rantiën zijn aannemers geworden de heeren A. Koper en Zn. te Schiedam van 100,000 stelselberger keijen voor f 5710 de heeren F. van de Loo en Walters te Pannerden van 300,000 straatklinkers voor 3072. De Gemeenteraad van Zwolle heeft tot prorector aan de Latijnsche school aldaar benoemd Dr. S. A. Naber. De Gemeenteraad alhier heeft op heden Donderdag benoemd tot opziener der gemeentewerken van de 1ste kl. P. A. Fortuin Harreman, thans opziener van de 2de kl. en in diens plaats A. van der Heydenhulponderwijzer in de bouwkunde aan het genootschap M. S. G. De Senaat der Leidsche Hoogeschool heeft zich bij adres tot den Gemeenteraad gewend, strekkende, dat de kermis niet worde vervroegd en een adres van den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente was ingekomen van de zelfde strekking; maar nog veelmeer aandringende op de afschaffing van de kermis, en heeft de Baad met 12 tegen 10 stemmen besloten op het ingediend adres tot verplaat sing der kermis in de maand Mei afwijzend te beschikken voorts heeft de Raad bepaald dat één ambtenaar zal wor den belast met de nachtdienst aan de Morschpoort en ein delijk besloten om de Marepoort voor afbraak te verkoopen. Wij vernemen, dat de korenmolen de Lelie, staande op den Vestwal bij de Wittepoort, bij gerechtelijke uitwin ning eerstdaags zal worden verkocht en bij de voorwaarden aan de gegadigden wordt medegedeeld, dat de nieuwe eige naar weinig kans heeft om in gebruik te houden de gron denwaarop de molen en de huizingen zijn gebouwd, zoo dat bij verkoop of eigendomsovergang die gebouwen zouden moeten worden afgebroken. - In dat geval kon welligt een lang gewenschte verfraaijing en verbetering van de avenus der stad aan de zijde van de Wittepoort plaats hebben't zij door afgraving van den Vestwal, 't zij door een recht- streeksche verbinding van het Noordeinde met den straat weg door middel van een sierlijke brug't zij door amotie of verbetering van de rigting door de Wittepoort't zij door een en ander te zamen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 29°. Donderdag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 29°, te 12 uur 37°, des namiddags te 4 uur 31°. Van verschillende zijden wordt bevestigd, dat het denk beeld, als zou het overhaast terugtrekken van het Deensche leger slechts hebben plaats gehad ten gevolge van een han dige politiek meer en meer veld wint. Engeland vooral zou hierop hebben aangedrongen, ten einde de beide Duit- sche Mogendheden in groote moeijelijkheden te wikkelen door haar_ te noodzaken al hare plannen kenbaar te maken. Graaf P.assell schijnt zich, blijkens zijne verklaring in het Hoogerhuis afgelegd, te vleijen dat, indien Denemarken thans door de bezetting van Sleeswijk gedwongen is toete- geven aan de eischen van Pruissen en Oostenrijk en de No- vember-Constitutie intrekt, de Duitsche troepen het Sleeswijk- sche grondgebied zouden ontruimen. Uit Nischni-Nowgoraad verneemt men het volgende schrikkelijk ongeluk, dat daar in het laatst der voorgaande maand heeft plaats gehad. Volgens oud gebruik worden in den winter op het ijs van de Wolga kramen en voermans- herbergen gebouwd. Door een thans nog onverklaarbare oor zaak is een der laatstgenoemde gebouwen met al de zich daarin bevindende mensehen en paarden door het ijs gezakt en in het diepe water der rivier verdwenen. Geen der be woners kon gered worden en zelfs zijn verscheidene perso nen, die, terwijl dit ongeluk plaats had, op den oever stonden en onder den eersten indruk in het water spron gen om hulp te bieden, mede verdronken. Het getal per sonen dat bij dit onheil den dood gevonden heeftwordt op 200 begroot. Uit Stokholm wordt gemeld, dat de financiën des rijks zich sedert 1858 buitengewoon veel verbeterd hebben; in bedoeld jaar bedroegen de inkomsten 43,714,000 rijks daalders, terwijl zij vopr 1864 zijn geraamd op 43,000,000 rijksdaalders. Dingsdag had te Parijs de gewone optogt met den vetten os plaats. De straten waren met wandelaars en nieuws gierigen als overdekt. Flaauwer en onbeduidender schouwspel als die optogt is moeijelijk denkbaar; toch komt ieder jaar half Parijs op de been om er getuige van te zijn. Den geheelen dag reden zes rijtuigen in den vorm van de blaas balgen die voor het beruchte insekten-poeder gebezigd wor den. Zij droegen met reusachtige letters den naam van Bur- nichoneen der vele uitvinders van dit poeder. Het bevestigt zichdat de graaf de Chambord en de hertogin van Parma zich groote geldelijke opofferingen heb ben getroost, om de aanzienlijke schulden te betalen, door graaf Lucchessi-Pallina zware verliezen aan de beurs, aan gegaan. De graaf is, gelijk men weet, gehuwd met de her togin van Berry, moeder van den graaf de Chambord en de hertogin van Parma. Uit Italië wordt gemelddat Garibaldi andermaal zijn ontslag als afgevaardigde zal indienen. Graaf Russell heeft een brief ontvangen van de bloed verwanten van den heer Gray, gewezen gezagvoerder van het barkschip Saxon die aan boord van zijn eigen schip op de hoogte van Agra Pequina door den luit. Donoghan van het oorlogschip der Vereenigde Staten van der Bildt met een pistoolschot van het leven is beroofd. In dezen brief wordt verzocht voldoening van het gouvernement van Noord- Amerika te eischen. De Minister heeft doen antwoorden, dat reeds instructiën aan den Britschen gezant waren toe gezonden, met last om de zaak onder de oogen van den Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten te brengen. Dezer dagen zijn aan de westkust van Shetland 2 booten geland, waarin zich 19 matrozen bevonden, die 4 dagen lang zonder voedsel op zee gezworven hadden. Zij waren afkomstig van een verongelukt schip. Hun lijden was verschrikkelijk geweest. Van hunne lotgenooten waren 14 den hongerdood gestorven eD 3 van het verstand beroofd. Blondin heeft een contract gesloten met den heer J. Russell, om met hem voorstellingen te geven in Italië, Duitschland en Rusland, waarvoor hij in eens af 10,000 zal ontvangen. Daarna zal Blondin een vlugtig bezoek bren gen aan Spanje, om zijn aan de Koningin gegeven belofte natekomen. Vervolgens zal hij naar Engeland terugkeeren om in elke stad, waar hij optrad, een voorstelling te ge ven ten einde daarna op een of ander buiten het overige zijner dagen in weelde doortebrengen dank zij het enorme kapitaal dat hij door zijn halsbrekende toeren heeft gewonnen. Te New-York is met het oog op den handel in pe troleum een zeer gewigtige ontdekkipg gedaanten einde het lekken der vaten gedurende de reis en de lagering te voorkomen. Tot nu toe gebruikte men tot dit doel lijm waterglas enz., zonder dat dit evenwel de gewenschte re sultaten opleverde. Thans evenwel bestrijkt men de vaten van binnen met een zeer dunne oplossing van gutta-percha waardoor alle openingen worden gedekten zelfs voor het geval dat de duigen vaneen zetten, belet de elasticiteit van de gutta-percha dat er een lek ontstaat. OFFICIEEL NIKUWS. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noo- digt bij deze de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den löden dezer, door overlegging der aanslagbilletten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde, zoo noodig, hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herzieniug der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van Leiden, doen te weten, dat al degenen die genegen mogten zijn als vrij willigers bij de nationale militie in dienst te tredenzich te dien einde vóór den lsten Maart aanstaande ter ge meente-secretarie behooren aantemelden. De bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad N°. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende;

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2