Dose Courant verschijn eiken dag, be halve Zou- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maaudeu. Afzonderlijke Noih- mera Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regel» 0.76. Iedere regel meer 12 J Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Ct». Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct». Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 64 m.; 6 u. 69 m.; i u. 9 *s f u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 48 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eo op de Nieuwstraat: «morgen* ie 8 u. en ie 11 u., 'anamiddag» te u, 45 ra. '•avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 ra. 'snamiddags. Oont-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 uurm. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en üouderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de» Zaturdag» vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amurgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuaen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- eo Uitgaande Reohteu eu Acoijuisu dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingadag, Woensdag en Donderdag vau 9 2 sur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Binneiihuidsch Nieuws. Naar men verneemt, is de heer H. M. Dupare, rned. doctor te Amsterdam, laatst mede-redacteur van het Nieuw - Amsterdamsch Handels- en Effectenblad, door den Bey van Tunis begiftigd met de versierselen der orde van Nichan Iftahar. De hoofdcommissie tot oprigting van een gedenktee- ken ter nagedachtenis van wijlen Z. D. H. Hertog Bernard van Saksen-Weimar, dezer dagen bekend geworden met het bedrag der uit Nederl. Indië te verwachten geldenheeft thans bekend gemaakt, dat zij over een som van f 20,000 zal kunnen beschikken. Haar doel is deze som te bestemmen tot daarstelling van een eenvoudigdoch waardig en smaak vol gedenkteekengeen standbeeld zijnde, op een met toe stemming van het gemeentebestuur nader aantewijzen plaats op een der pleinen of in de nabijheid van het Voorhout of Vij verberg te 's Hage. Woensdag morgen zijn 2 manschappen van het rege- ment grenadiers en jagers, voor het front van het regement, wegens aanhoudend wangedrag, weggezonden. Dingsdag morgen zijn de reizigers, die van Amster dam met den sneltrein te Utrecht kwamen, aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl de trein in beweging was, be merkte men nl. dat een der waggons in brand stond, welke brand gelukkig nog in tijds is gebluschtdoordien men den i trein heeft doen ophouden. Te Sliedrecht is Dingsdag een weduwe, moeder van 3 kinderen, overreden door een jongeling, die op een los paard over den dijk kwam aanhollenjuist toen bedoelde vrouw zich daar bevond. Zij is aan de gevolgen van de be komen wonden weinige uren later overleden. Heel de ge meente is begaan met dit droevig ongelukte meer daal de weduwe om hare braafheid algemeen werd geacht. De ongelukkige ruiter heeft eenigeu tijd geleden ook zijn eigen vader overreden, die van de daarbij bekomen wonden nog niet hersteld is. Voor eenigen tijd werd te Rotterdam in het kerkge bouw van de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis, in de Raampoortlaan, het nieuwe orgel ingewijd. Het kerkbe stuur brengt gaarne hulde aan de heeren orgelmakers W. A. van der Weijde en Haspel aldaar, over de doelmatige inrig- j ting van dat orgel. - De gemeente, welke tot heden in die kerk vergaderde, is in den jongsten tijd met de oud-gere formeerde gemeenten in ons Vaderland vereenigd en heeft alzoo opgehouden als afzonderlijke gemeente te bestaan. In de Nederlandschc Industrieel van 11. Maandag komt een welgeschreven stuk voor betreffende de circulaire dezer dagen aan de fabriekanten gerigt door de commissie van onderzoek naar den toestand der kinderen, die in fa brieken arbeiden en welke toestand voorziening zou eischea. Met nadruk verzet de schrijver zich tegen de onderstelling, dat het feit, waar het bestaan mag, zou te wijten zijn aan den fabriekant, maar met nog meer klem tegen de opvat ting, alsof in de fabrieken hier te landede ligchamelijke, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der kinderen over het algemeen zou verwaarloosd worden. //Zoo er hier of daar van kinderen een arbeid gevorderd wordt, die voor de gezondheid schadelyk zij, kan dit het geval wezen in enkele gemeenten bij enkele fabrieken van een enkelen tak van nijverheid, in enkele weverijen; maar dat zullen dan nog zeer speciale gevallen mogen heeten want ons zijn weverijen bekend, waar niet alleen de arbeid der kinderen, maar tevens hun ligchamelijke en zedelijke welstand en hunne verstandsontwikkeling onderworpen zijn aan de bijzondere zorg der heeren fabriek-eigenaars. In an dere fabrieken heeft men de kinderen slechts gadeteslaan om te kunnen bespeuren dat zij noch zwarennoch onge- zondeu arbeid verrigten. Het is dus vooraf te berekenen, dat, zoo de commissie eenmaal haar onderzoek zal hebben mogen volbrengen, de uitslag zijn zal, dat, ja, in enkele fabrieken het lot der kindereu verbetering kan behoeven, doch dat in verre de meeste gemeenten de toestand der in fabrieken arbeidende kinderen verre te verkiezen is boven dien der kinderen welke niet in fabrieken werkenof zoo genaamd aan de zorg hunner ouders zijn overgelaten. Onze waarneming, op jaren ervaring gegrond, is deze, dat de kinderen die in de fabrieken 6, 8 a 10 uren daags arbeiden, wel verre van in ligchamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling achter te staan bij andere kinderen van hunnen leeftijd eu standdeze in al die opzigten door gaans vooruit zijn. Om te besluiten tot een oordeel of de toestand der kin deren goed of minder goed zij, zal men toch moeten ver gelijken niet alleen fabrieken met fabriekenen gemeenten met gemeentenmaar vooral kinderen van gelijken leeftijd en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1