Binnenlandsch Nieuws. is toch verantwoordelijk en een revolutionaireneen veel liever zeggen wij een anti-revolntionaire maatregelomdat ^plaatselijke toljiniën abnormaal zijnzulk een maatregel eischt voorzichtigheidomdat veler belangen er door kunnen wor den gekwetst. We zijn nog zoo conservatief, dat we ook denken aan het lot van zoovelen wier bestaan aan de plaat selijke tolliniën verbonden is. 't Is volkomen waar; het bij zonder belang moet voor het algemeen belang wijkenmaar toch het geheel bestaat ook uit de som van zijn deelen en het algemeen belang omvat zoowel het kleine als het groote. Voor de ambtenaren moet ook worden gezorgd en het gaat niet aan 't is geen staatmanswijsheidom die ambtenaren als de Fransche douanen aan den dijk te jagen; of, als in Belgie de octrooihuisjes eensklaps te ontledigen. Over de bezwaren der gemeentebesturen kan men heenstappenover de belangen der commiesen valt nog wat te zeggen. Z. M. heeft op non-activiteit gesteld den kap. F. van Altena van het 6de reg. inf. en benoemd tot kap. van de 3de kl. bij het 2de reg. inf. den isten luit.-adj. J. T. We ber van het corps en tot Isten luit. bij het 8ste reg. inf. den 2den luit. J. L. de Bock van het corps. Z. M. heeft aan J. Brenkink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en acc.' te Bor- culo c. a. en aan F. H. Umbgrove, op zijn verzoek als ontv. der registratie en domeinen te Zevenaar en benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Bergeijk c. a. J. W. F. J. P. Hilgers te Neer c. a. Z. M. heeft ter belooning van de officierenonder officieren en mindere schepelingen aan boord van de korvet met stoomvermogen Medusa, die zich hebben onderscheiden bij een gevecht op den 11 den Julij 1863 tusschen den ge noemden bodem en de landbatterijen in Straat Simonoseki (Japan): aan den luitenant ter zee van de 1ste kl. J. J. de Hart toetekennen den eeresabel met het opschrift//Ko ninklijk eereblijk voor betoonde dapperheiden te bepalen dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederlandseh Indië, eervol zullen worden vermeld: de lui tenants ter zee 2de kl. D. 6. E. Wolterbeek Muller, A. J. Thurkow en P. Wittop Koning; de adelborsten der 1ste kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal en H. de Jongh; deschip- per J. de Vogel; de bootsman H. Hendriks; de hofmeester J. de Wringer; de matrozen der 1ste kl. J. H. A. Molen schot en A. van der Waalde matroos der 2de kl. K. van Beek; de matroos der 3de kl. J. H. Wurtz en de machinist der 1ste kl. G. Philipse. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft de Friessche jongedochter Ubbe van Dijk van Wijmbritseradeeldie bij de jongste hardrijderijen op schaatsen p. m. f 600 heeft ge wonnen uitgenoodigd om voor zijne rekening naar 's Hage te komen daar Z. M. de Koning verlangend zou zijn den roem der Friesche schaatsenrijders te zien. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is volgens de Pruissische Staats-courant benoemd tot eere-senior der ridderorde van het IJzerenkruis 2de kl. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid- Holland heeft bij besluit van 4 dezer bepaald1°. Dat de uitoefening van de afzonderlijke jagten op waterwild, op genoemd in art. 17 der Wet van den 13den Junij 1867 (Staatblad N°. 8), is gesloten op Zaturdag den 5 den Maart eerstk., met uitzondering van het vangen van eendvogels in eendenkooijen of daarmede gelijkstaande toestellenwelk jagtbedrijf blijft toegelaten tot en met den 3Isten Maart daaraanvolgende, en mitsdien van eerstgemeld tijdstip af de jagtbedrijvenvermeld in art. 15 dier Wet, sub. lett. d. en en van laatgemeld tijdstip dat onder lett. k., zijn verboden; 2°. Dat het uitoefenen van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet of (art. 15, lett. e. dier Wet) is toegelaten van den Isten Mei eerstk. tot en met den 15den Julij daaraanvolgende, met bepaling dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseren der kwartelen mag worden gebruikt; 3°. Dat de visscherij in de binnenwateren is gesloten op den 17 den Maart eerstk. tot en met den 17den Mei daaraanvolgende, met uitzondering van het vis schen naar aal en palinghetwelk gedurende den gesloten vischtijd door middel van fuiken aalkorvenaalscharen aalrependobbers, mitsgaders peuren blijft vrijgelaten; 4°. Dat daarteboven het visschen met ankerkuilen van den Isten April tot en met den 15den Junij 1864 is verboden; en 5°. Dat de kooilieden hunne kooi-eenden moeten opsluiten of ophokken van den Isten tot en met den laatsten April en van den 15den Julij eerstk. tot en met den 3Isten Augus tus daaraanvolgende. Het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden Dingsdag onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipse, een plegtige algemeene openbare vergadering ge houden waarin de heer Mr. C. van Bell tot raadsheer in dat collegie is geïnstalleerd. De heeren Philipse, president, Elout van Soeterwoude, aftredende vice president, van Bell, nieuw benoemd raadsheer, en de Pinto, deken van de orde der advocatenhebben bij deze gelegenheid het woord gevoerd. Men verneemt, dat voor den bouw van het museum Koning Willem de Eerste, dat te Amsterdam zal worden gesticht, niet minder dan 19 ontwerpen zijn ontvangen, waaronder 14 van het buitenland. - Het Gemeentebestuur van Roermond heeft besloten tot het leggen van een vaste brug over de Maasgeheel op kosten dier gemeente, die op ruim 300,000 gulden wordt geschat. Door 14 raadsleden is aan den Gemeenteraad van Rotterdam een voorstel ingediend, strekkende om op 1 Mei a. s. de heffing der plaatselijke belasting op turf en steen kolen afteschaflën en den hoofdelijken omslag te heffen tot het volle bedrag der kohieren. In plaats van den heer C. J. Brediusdie zijn ont slag had genomen, is tot lid van den Gemeenteraad van Woerden gekozen de heer A. van der Kas Hz. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden opgevoerd de opéra la Muette de Portici, voorafgegaan door de vaudeville Lenotte et Cory- don. De voorstelling zal te 7 uur aanvangen, Zaturdag is te Gellekom een hevige brand uitgebar sten waardoor 3 Boerenwoningen met den voorraad hooi enz. zijn in den asch gelegd. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Dalfsen door Ds. P. A. T. Nahuys, thans predikant te Ter Aa. Ds. H. de Perrot te la Brévine (Neufchatel) heeft voor het beroep naar de Waalsche gemeente te Groningen bedankt. Met belangstelling namen wij ter hand hel academisch proefschrift, ter verkrijging van den graad van doctor in het Romeisch en Hedendaasch recht, in de vorige maand verdedigd door den heer F. N. Sickenga, en ten titel voe rende: Bijdrage tot de geschiedenis der belastingen in Ne derland. Dat lijvig boekdeel is van uitstekend nut en tot groot gerief van een ieder, die een grondige kennis verlangt te verkrijgen van de grondslagenwaarop het thans bestaande stelsel van belastingenwaarvan de hoofdbeginselen ter ne- dergelegd zijn in de wet van 12 Julij 1821, is gebouwd. De geschiedenis van de belastingen der Republiek is gesplitst over twee tijdvakken, het eerste vóór, het tweede onder de Republiek. Met een beschouwing van den algemeenen toestand onder de Grafelijke regering aanvangende, worden de ver schillende belastingen en middelen achtereenvolgens behan deld, die tot het jaar 1725 zijn geheven. Een overzigt van de belastingen der provinciën wordt daaraan toegevoegd terwijl een algemeen overzigt van de plaatselijke belastingen het proefschrift besluit. De geschiedenis der belastingen on der de Republiek is ook voor onzen tijd een leer- en voor beeld, dat niet in vergetelheid mag geraken. Het werk van den heer Sickenga kan tot handboek dienen voor elk die in de regeling, herziening en hervorming der belastin gen belangstelt of daaraan de hand moet reiken. Het is daartoe ook in den handel gebragt en schijnt later te zullen worden aangevuld. Naar wij vernemen, zal Mr. F. N. Sic kenga zich binnen Leiden vestigen, om aldaar de rechtsge leerde practijk uitteoefenen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 28°,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2