Buitenlandsch Nieuws. soldaten van de verschillende infanterie-regemententen sinde de praktische oefeningen van bovengenoemd bafaillon bijtewonen en om daarmede in de legerplaats te Zeist ge kampeerd te worden. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 26 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel tot afschaffing der plaat selijke belasting op de steenkolen. Te Rotterdam zou Ds. Adama van Scheltema van Am sterdam in een openbare bijeenkomst der Vereenigiug tot heil des Volks optreden, maar werd door huisselijke omstan digheden verhinderdom bij die gelegenheid het woord te voeren. Ds. Scheltema had voorgenomen om dien avond te wijden aan een hoogstbelangrijk onderwerp, namelijk het tot stand brengen eener inrigting ten dienste van den werk man hoofdzakelijk tot tegemoetkoming in de behoefte aan gezellig verkeer en ontwikkeling des verstands, naar aanlei ding eener Londensche, reeds te Amsterdam nagevolgde in rigting. Ds. Cohen Stuart, die in zijn plaats optrad achtte zich verpligt reeds voorloopig de algemeene belangstelling voor zoodanige zaak optewekken op grond van de noodza kelijkheid, om bij al hetgeen er voor de de geestelijke be hoeften der werkende klasse wordt gedaan vooral ook hare aardsche behoeften niet uit het oog te verliezen. In de afgeloopen week had schipper W. R., liggende met zijn schuit te Heukelomhet ongeluk door het ijs te zakken naauwelijks werd zijn hulpgeschrei gehoord door W. L., timmerman, wonnende te Heukelom, of deze begaf zich dadelijk in den donkeren avond naar de plaats des onheils zonder te bedenken aan welk gevaar hij zich blootstelde en mogt het genoegen smaken genoemden schipper behouden aan wal te brengen die reeds drie malen onder de ijsschot- sen was geweest enzonder hulpeen gewissen dood zoude gevonden hebben. Naar men verneemtis dit reeds de vierde maak, dat L. met eigen levensgevaar het leven van anderen heeft gered. De heer T. A. Eggensteinvroeger te dezer stede woonachtig, zal aanstaanden Dingsdag, den 2den Februarij te Brussel als leeraar der Vrije Belgische Kerk geordend worden. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan Ds. L. Rietberg te Petten op zijn verzoek een eervol eme ritaat verleend, integaan 1 April e. k. Beroepen hij de Hervormde gemeente te Heilouw de kandidaat J. Helder en te Dalfsen Ds. P. A. T. Nahuys te Ter Aa. Toezegging van beroep gegeven aan den kandidaat A. L. G. J. Soeters door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Ravenswaay. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Herveld door Ds. G. A. Rademaker te Hattem. Bedankt voor het beroep naar Veenendaal en Nieuwe- Tonge door Ds. A. Macpherson te Nijkerkvoor dat naar Poortvliet door Ds. H. Slothouber te Doornspijkvoor dat naar Beekbergeéf door Ds. J. P. Hattink te Rhenen en voor dat naar Serooskerke door Ds. H. Bax aan de Vuursche. De hooggevierde zangeres Mile. Carlotta Patti, die, zoo als reeds gemeld is, zich eerstdaags ook binnen Leiden zal doen hooren is 23 jaren oud, te Florence geboren, on der de leiding harer moeder en van den beroemden com ponist Henri Herz ontwikkeld en gevormd. Zij werd in hare studiën gestoord door het verlies eener zuster, dat op haar kinderlijk gemoed een diepen indruk maakte, zoodat op haar gelaat de sporen van vroegere zwaarmoedigheid en smart nog te vinden zijn. Zij had die zuster naar een milder kli maat vergezeld, maar te New-York teruggekeerd, zette zij hare zangstudiën voort met hare jongere zuster Adeline en de daarbij ontwikkelde ernst^ en kracht had ten gevolge, dat zij reeds na verloop van één jaar te New-York als hoog begaafde zangeres optrad op 21jarigen leeftijd. Zy had een afkeer van het tooneelwelligt toeteschrijven aan een lig- chamelijk gebrek dat zij overwon ofschoon menigeen dit zelfs geen gebrek noemt en haar volstrekt niet misvormdom dat een ligt hinken of een weinig mankgaan haar een meer dere elegance geeft. Buitenlandsche bladen roemen hoog haar zang. Nederland wacht op het genot van den indruk harer talenten. Wij vernemen, dat eenige aanzienlijke ingezetenen het plan beramenom hier ter stede een nieuwe concert- en schouwburgzaal te stichten en daardoor in een lang gevoelde behoefte zullen trachten te voorzien. Dat plan kan gewis op belangstelling, medewerking en ondersteuning rekenen. De teekeningeri tot het plan behoorende, beloven een fraai, sierlijk en ruim gebouw dat een derde gedeelte van het groote plein der Ruïne zal beslaan. Het plan bevat een schouwburgzaal voor 800 toeschouwers; een concertzaal, re ceptiezalen kleedkamers enz., waardoor het ook kan dienen tot sociëteit, tot het geven van groote en kleine danspar tijen maaltijden en feesten. De open grond zal ingerigt wor den tot tuin en tot het geven van concerten in de open lucht, waardoor het strekke tot een uitspanniugsplaats voor familiën gedurende den zomer, waartoe de groote uitgestrekt heid van het terrein uitermate' dienstig is. Het plan is ont worpen en uitgewerkt door onzen bekwamen gemeente-archi tect, den heer J. W. Schaap en levert in stijl en verdeeling een uitstekende proeve van zijn talent. Zeer naauw met dat plan staat in verband een lang gewenschte uitbreiding en on dersteuning der bestaande Vereenigiug voor Musici, die in staat zou zijn een voldoend orkest voor opéra's, concerten enz. uittemaken. Bij het houden van academie-feestencon gressen en tentoonstellingen deed zich menigwerf het gemis van zulk een gelegenheid tot vereenigingen waar het aange name met het nut van pas wordt zaam gemengd gevoelen. Wanneer het vooruitzigt zich verwezenlijkt, dat een instelling- voor Indische taal-, land- en volkenkunde binnen Leiden aan de bestaande gelegenheden voor hooger onderwijs zal wor den toegevoegd, is een vermeerdering der bevolking te wachten, voor wie het verblijf dezer stad, ook door uitbrei ding en verbetering der gelegenheden tot gezellig verkeer, wordt veraangenaamd en uitgelokt. Zoo er iets en terecht wat wordt gedaan voor de mindere standenhet algemeen stoffelijk belang brengt mede, dat niet uit het oog verloren worde, wat er noodig is, om vertier en levendigheid onder de nijvere en neringdoende standen te bevorderen en daar toe is vooral dienstig, dat onder de burgerij vele gegoede ingezetenen worden aangetroffendie door hun levenswijze onbegrijpelijk veel voordeel geven aan gemeentekas, winke liers handwerkslieden enz. Berigten uit Batavia melden nog: In de Preanger- Regentschappen en Buitenzorg isnaar wij vernemenzeer groot gebrek aan rijst. Niettegenstaande het zich uit alles liet aanzien dat er gebrek zou komenzoo zijn toch door de regering op 16 September jl. 4000 picols padi te Tjand- joer verkocht, die grootendeels door Chinezen opgekocht en naar elders gevoerd zijn geworden. Het is te hopen dat de Regering bijtijds de noodige maatregelen zal nemen, om een herhaling der rampen van Demak en Grobrogan in de Preanger te voorkomen. De nog aanwezige rijst wordt meestal door de hoofden opgekocht,' en de inlandsche bevolking, gedwongen tot de koffij-cultuurheeft geen of weinig tijd voor de rijst-cultuuren is genoodzaakt buitensporige prij zen te besteden om in haar dagelijks ouderhoud te voorzien De stand der verschillende gewassen onder ultimo Sep tember is mede bekend gemaakt, en het blijkt dat de oogst, niettegenstaande de ongunstige weersgestelheidnog vrij gunstig is uitgevallen, behalve die van den tabakdie aan merkelijk minder zal zijn dan van het vorige jaar. Daar de verwerking van het suikerriet ook met groote moeijelijkheden gepaard ging en nog gaat, zal de productie ook daarvan waarschijnlijk geenszins aan de verwachting beantwoorden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 31°, des avonds te 8 uur 28°, te 10 uur 26°, te 12 uur 25°. Zaturdag morgen te 3 uur 26°, te 5 uur 24°, te 8 uur 24°, te 12 uur 32°, des namiddags te 4 uur 32°. Uit Kopenhagen wordt het berigt medegedeeld dat de generaal de Meza heeft verklaarddat hij de positie der Danewirke niet langer dan 6 dagen zal kunnen verdedigen maar, zoo voegde hij er bij, //dan vallen er dagelijks 5000 man!" Door dergelijke krachtige middelen poogt men elkan der moed inteboezemeu. De Deensche strijdkrachten zijn 70,000 man sterk, van welke thans, naar verzekert wordt, 63,000 man de Danewirke-positie verdedigen. Ten opzigte van den opperbevelhebber der Deensche troepen de generaal

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2