N°. 1211. Maandag 1 Februarij Af. .1864. Binnenlandsch Nieuws. V-M«i fi'- T: LEIDSCH 1 - Dese Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 8 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwscraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 4o m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdeu. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aocijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer von Rauch, koramandant van het tweede Westfaalsche huzaren-regementbenoemd tot kom- mandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Liendenden heer A. Yerbrugh Az.; den lsten luit. der inf. W. C. H. Eiehholtz van het leger hier te landethans tij delijk gedetacheerd bij dat in Oost-Indië, definitief in zij nen rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van laatstge meld leger en den heer J. A. van Vliet, op verzoek, eer vol ontslagen als rentmeester van het weeshuis te Buren en in zijn plaats benoemd den heer R. Niessen aldaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Haarlem een bijdrage van omtrent 7000 gulden van 's Rijks wege toegezegd ten behoeve der aldaar opterigten hoogere burgerschool. De tegenwoordige industrie- en teekenschool zal daarvoor worden ingerigt, om in afwach ting der wet op het hooger onderwijs daaraan een gewone latijnsche school te verbindenterwijl het tegenwoordig gym nasium wordt opgeheven. Bij het aangeboden ontwerp van wet, houdende be palingen nopens den accijns op de bieren en nopens de azijn- makerijen wordt bedoeld1°. het veranderen van den grond slag, in verband met het verbeteren der bepalingen nopens de heffing en verzekering van den accijns op de bieren, 2°. het verhoogen van dezen accijns en 3°. het afschalfen van dien op de azijnen. De Regering kan zich met het afschaf fen van den accijns op de bieren niet vereenigen. Zij betwij felt, of het doel, om het gebruik van bier als volksdrank te bevorderen en dat van sterken drank te doen verminde rendaardoor wel, zelfs in geringe mate, zou te bereiken zijn. Die belasting komt toch thans voor het gewone bier op niet meer dan i a cent per kanen het zoogenaamd kleinbier op cent. Zulk een kleine prijsvermindering kan niet veel tot het meerder gebruik van bier bijbrengenmaar al ware dit zoo, dan nog betwijfelt de Regering, of dit wel zou moeten bevorderd worden door opoffering van den accijns. Beschouwt meu de werking van dezen accijns uit een ze delijk oogpunt, of uit dat eener billijke verdeeling van de algemeene lasten dan mag niet over het hoofd gezien wor den, dat het kleine bier, waarop de belasting bijna niet drukter buiten gelatengeen tiende gedeelte van het bier als huisdrank en gedurende den arbeid wordt verbruikt, maar vooral daar, waar het algemeene volksdrank is, hoofd zakelijk wordt vertapt en gedronken als geestrijken drank, in koffijhuizen, tapperijen, kroegen enz. En dat] het niet alleen verdedigbaar maar hoogst billijk isnaast de belasting op de sterke dranken en den wijn ten minste op dit bier ook een belasting te heffenzal zeker moeijelijk op goede gron den kunnen worden ontkend. Intusschendoor het afschaffen van den bieraccijns, met het doel om te bevorderen of aan te moedigen dit betrekkelijk gering gedeelte van het bier- verbruik hetwelk geacht kan worden een deel van de eigen lijke volksvoeding uittemaken zou men tevens het eerst be doelde veel aanzienlijker deel van dat verbruik van de be lasting moeten vrijstellendaar hier volstrekt geen splitsing mogelijk is. Nog minder verdedigbaar wordt de afschaffing van den bieraccijns uit een fiscaal oogpunt, wanneer men op de mo gelijke gevolgen let. De Regering weet, dat het afschaffen van dezen accijns een populaire maatregel zou zijn en ontveinst zich nietdat het wegnemen van het uitzigt daarop en zelfs het voorstel tot verhooging van het tegenwoordig cijfer bij velen een min aangenamen indruk zal te week brengen. Maar er zijn ge vallen, waarin noch de Regering noch de Wetgevende Magt door deze overwegingen een te grooten invloed op hare han delingen mogen laten uitoefenen en het noodig is de onmis kenbare feiten en logische gevolgen daarvan onbevooroor deeld te beschouwen en tot leiddraad te nemen. Heden Zaturdag had te 's Hage de plegtige begrafe nis plaats van wijlen den heer van der Kun in leven hoofd inspecteur van den waterstaat, kommandeur van de Orde van den Nederl. Leeuw, enz. Op het graf hadden zich verza meld vele hooge autoriteiteneen commissie uit den Raad van bestuur van het Instituut van ingenieurs en een tal van vrienden van den afgestorvene. Bij het graf werden door den generaal van Meurs en den hoofdingenieur Fijnje eenige treffende woorden uitgesprokenwaarin zij het groote verlies schetsten, dat zijne familie, zijne vrienden en de Staat door den dood van den overledene hadden getroffen. Even als in vorige jaren zullen gedurende de zomer maanden weder bij het bat. mineurs en sappeurs te Utrecht worden gedetacheerd officierenonderofficieren korporaals en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1