Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de Leldsche Hoogescftool. kerkbestuur van Groningen, van den 2Ö9ten dezer, is als kandidaat tot de H. Dienst toegelaten de heer T. F. Uilken8. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Beekbergen Ds. J. P. Hattink te Rhenente Nichtevecht Ü9. E. B. Gun ning te Over-Langbroek en te Gaast en Ferwoude Ds. A. Couvée te Doesborgh. Aangenomen het beroep naar Wolfaartsdijk door üs. H. H. Middel te Arnhem en dat naar Nijeveen door Ds. H. Schoenmaker te Schoonebeek. Bedankt voor het beroep naar Meppel door Ds. H. Renting te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de Christelijk Afge scheiden gemeente te Rotterdam door Ds. H. Beuker, pred. te Zwolle. Dezelfde heeft ook voor de beroeping naar Veld huizen (graafschap Bentheim) bedankt. Volgens particulier berigt van Bahia, was Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijckenden 28sten Decem ber 11. aldaar van Vlissingen aangekomen. Aan boord was in weerwil eener 9chier ondragelijke warmte, alles wel; nog nooit had men zoo weinig zieken gehad. Den tweeden dag na de afreis uit Nederland ondervond men storm en tegen wind; zoodat er 5 dagen zijn noodig geweest zijn om het Kanaal uitteloopen. Na enkele dagen te Bahia doorgebragt te hebben zou men naar Rio-Janeiro koers zetten en van daar naar de Kaap de Goede Hoop, de oorspronkelijke be stemming. Met het begin van Julij dacht men in het Va derland terug te keeren. Omtrent de gesteldheid van het ijs in den Boven- Rijn wordt ons heden medegedeelddat Donderdagmorgen het ijs in den Rijn in beweging gekomen is, doch zich weder spoedig heeft vastgezet. Vrijdag morgen te half 4 uur is het ijs wederom gaan kruijen en heeft zicb tot aan den linden- boom op den Bijland in beweging gezet; daar ter plaatse heeft het zich opeen geworpen en tot een ijsdam gevormd. Het water wasschende en het ijs vast. Te half 1 uur na den middag is het ijs in den Rijn weder los geraakt en drijft nu langzaam voort. Van even boven Emmerik tot Lobith is de rivier geheel vrij van ijs; de overlaat werkt nog niet, het water blijft steeds sterk vallende, doordien het ijs zich na den middag de weg geopend heeft door het vaarwater, zoodat een groote hoeveelheid ijs aan beide zijden van de oevers is blijven vast zitten dat zeer gelukkig is voor die beneden het ijs nog te wachten zijn. Van Millingen zijn ook goede berigten; daar drijft het ijs goed door, zoodat men van het afkomende bovenlandsche ijs weinig meer te vreezen heeft. Dewijl het water vallende blijft en het bovenlandsche ijs nog niet afgekomen is, zoo is ook te Huihuizen het gevaar van iu het water te komen voorbij en de groote zorg geweken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 47°, 's nachts te 12 uur 45°. Zaturdag mor gen te 3 uur 45°, te 5 uur 45°, te 8 uur 47°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 43°. Het volgende interessante feit ontleenen wij aan de Indép. Een gepensionneerd kolonel van het Oostenrijksche leger, is op dit oogenblik met der woon gevestigd te Brus sel. In 1751 geboren, is hij in 179 7 gepensioneerd als ko lonel van het Waalsche linie-regementdat thans den naam van Nugent draagt. Toen hij vernam, dat zijn vroeger re- gement naar Holstein ging, vertrok de 113jarigen grijsaard om het optezoeken. Maar hij had te veel op zijn krachten gerekend en hij is verpligt geweest per schrift zijn kompli- ment te maken aan de officieren van zijn regement. De ko lonel Hussman is geboren te Mechelen en geniet zijn pen sioen reeds 67 jaar lang. Volgens het dagblad van Eekernförde, zal er bij de Holsteinsche verlofgangers, die zich in Sleeswijk ophouden niet op aangedrongen worden dat zij zich voor de dadelijke krijgsdienst aangeven. In Queenstreet (Bermondsey) is Woensdag morgen tusschen 8 en 9 uur, in de uitgestrekte kleeden- en was- linnenfabriek der heeren Kindon en Powellbrand ontstaan welke, niettegenstaande de krachtige werking van vele spui ten niet eer kon worden gebluscht dan nadat het gansche gebouw was vernield. Aan boord van het stoomschip Louisianaeen van de tusschen Liverpool en New-York varende booten der National Steam Navigation Companyheeft een schromelijk ongeluk plaats gehad. Den 5den dezer van Liverpool en den volgen den dag van Queenstown vertrokkenkwam het schip den 18den in laatstgenoemde haven terug, niet wegens belang rijke schade, maar uit hoofde van het verlies van 12 man der equipage en 3 passagiers. Op den avond van 13 dezer kwam zulk een zware golf over het schip dat de gezagvoer der een ieder gelastte om zich zoo spoedig mogelijk van den voorsteven te verwijderendeze raad werd niet gevolgd en een tweede golf sleurde 15 personen in de diepte van den woesten oceaan. In den Times leest menHet Ministerie van Marine te Washington heeft aan een commissiebestaande uit 3 hoofdingenieurs, opgedragen te onderzoeken of petroleum en dergelijke minerale oliën tot voortbrenging van stoom zouden kunnen dienen. 5 maanden zijn zij met dat onderzoek en met proefnemingen bezig geweest en hebben toen verslag aan den Minister gedaan. Volgens de jongste berigten uit New-York is dat rapport openbaar gemaakt en zijn de daarin medegedeelde uitkomsten gunstig. Het gebruik van petroleum zal, naar beweerd wordt, een groote besparing voor han delsvaartuigen medebrengen en oorlogsschepen zouden daar mede met veel minder moeite en kosten wel drie malen zoo lang zee kunnen bouwen als met een gelijk gewigt steenkolen. Donderdag liepen te Londen geruchten, dat het Deen- sche Gouvernement aan Graaf Russell's raadgevingen gehoor zou hebben gegeven om de constitutie van November inte- trekken. Hieruit zou men mogen afleiden dat ook thans de Deensch-Duitsche quaestie zal afloopen wavec beaucoup de bruit et peu de besogne." -Als voorbeeld van snellen vooruitgang leest men het volgende in een Engelsch dagblad: Vóór 30 jaren hestond slechts één huis ter plaatse waar thans de stad Middlesbo- rough on the Tees is verrezen. Bij de volkstelling van 1851 was de bevolking reeds tot 7 893 zielen geklommen en wel ten gevolge van den spoorweg, waardoor zij een haven voor de kolenvaart werd. Toen volgde de ontdekking der waarde van den ijzersteen in den omtrekzoodat de stad than9 meer dan 23,000 inwoners telt. - De nieuwe stad West Hartle pool verrees als in één nacht; bij de volkstelling van 1851 werd haar naam nog niet genoemd en in 1851 was het zie lental reeds tot 12,603 geklommen. - Aldershot is mede een nieuwe scheppiug; in 1851 waren er geen 1000 men- schen in het kerspel, in 1861 daarentegen 7755 de sol daten niet medegerekend. Het kerspel Birkenhead, dat in 1 821 200 parochianen telde, bevatte in 1861 niet minder dan 36,212 zielen. In de 10 jaren tusschen de telling van 1851 en die van 1861 vindt men vele merkwaardige voorbeelden van vooruitgang. Zoo is Plumsteads bevolking van 8373 tot 24,502 (bijna het driedubbele) geklommen, voornamelijk ten gevolge der vraag naar werkvolk te Wool wich. - Oldbury, nabij We9t-Bromwichsteeg van 5114 tot 15,615 en het kerspel Aberdare van 14,999 tot ruim 32,299 inwoners. - Badplaatsen gaan ook in zielental sterk vooruit, maar kunnen zich toch met de bovenvermelde ge meenten niet meten. Nogtans is de bevolking van Torquay in 10 jaren verdubbeld. Te Innerleithen in Schotland overleed dezer dagen ze kere mevrouw Penn in den hoogen leeftijd van 106 jaar. Den 31sten December 1757 te Port Glasgow geboren ging zij als kind van daar naar Paisley, om er den beroemden George Whitfield te' hoorenlater kwam zij te Edinburgh in kennis met den nog meer vermaarden John Wesley. Zij huwde eerst op 60jarigen ouderdom. In geheel haar leven heeft zij geen geneeskundige hulp willen inroepen en zelfs in haar laatste dagen alle geneesmiddelen geweigerd. Tot in het laatst des vorigen jaars was zij nog in staat in haren tuin te wandelen. 23 Januarij. Tot Doctor in de Letteren, de heer P. H. Kapteijn geb. te Voorschoten, met een academisch proef schrift getiteld Dissertatio philologico-historica de Bello Marsico.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2