N°. 1203. Vrijdag 22 Januarij. A". fr Bituieulandscli Nieuws. LEIBSCH DABBLAD Deze Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95 en franco per post 2.S0 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodherigten van 1-4 regels ft).90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; '6 u. 9 ra.; 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 ra.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'sraorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 15 ra. 'aavonds te 8 u. en op de Zoudagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton, I en 17 over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ut. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van I I1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —1 uur. - Thesauriedagelijks vau 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft de benoeming van H. Verbeek, burgem. van Stad en Ambt Delden, tot secretaris dier gemeenten, bekrachtigd. Woensdag middag is er bij HH. MM. de Koning en Koningin, ter eere van Z. Keiz. K. H. den Grootvorst Kon- stantijn, een groot diner gehouden, dat door H. M. de Ko ningin-Moeder, HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins en Prinses Hendrik, Prins Frederik en de Prinsessen Frede- rik en Maria, werd bijgewoond. Z. Keiz. K. H. de Grootvorst Konstantijn van Rus land heeft heden Donderdag morgen te half 11 uur de re sidentie verlaten en zich naar Baden begeven. De generaal Mansouroff, Minister van Z. M. den Keizer aller Russen en de leden behoorende tot dat gezantschaphebben Z. Keiz. K. H. tot aan het station uitgeleide gedaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij brief kennis gegeven dat bij het afschrijven van het ontwerp van wet regelende het geneeskundig Staatstoezigtingediend bij Koninklijke Boodschap van den 22sten October jl., verkeerdelijk art. 19 uit een vroeger ontwerp is overgenomen. Het artikel moet vervallen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Ge meenteraad van Deventer toegezegd een Rijks-subsidie van f 7000 o 's jaarsvoor een opterigten hoogere burgerschool met öjarigen cursusindien ook de Raad zichals Z. Exc. kan vereenigen met het plan door Dr. Bierens de Haan als adviseur, hiervoor ontworpen. Door den Minister van Binnenl. Zaken is aan J. Zuur- man te Scheveningen tot wederopzegging, vergunning ver leend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Scheveningen en Antwerpen. Den 18den dezer is te Sliedrecht overleden da heer A. A. Visser Jansz., lid der Staten van Zuid-Hollandin den ouderdom van ruim 49 jaren. Naar men verneemt, bevat het wetsontwerp nopens het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediendde vol gende artikelen Art. 1. Van Rijkswege wordt een instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde opgerigt. Art. 2. Het onderwijs omvat: a. de Indische taal- en letterkunde; b. de land- en volkenkunde van Nederl. Indië, c. de geschiedenis van Nederl. Indië; d. het publiek recht en het stelsel van bestuur in Nederl. Indië; en e. de gods dienstige wettenvolksinstellingen en gebruiken in Neder - landsch-Indië. In behoefte tot uitbreiding kan door Ons worden voorzien. Art. 3. De leeraren worden door Ons benoemd en voe ren den titel van hoogleeraar. Zij genieten uit 's Rijks schatkist een vaste jaarwedde. Bovendien kunnen een of meer privaat docenten benoemd worden. Art. 4. Ieder, die als student aan de instelling wordt in geschreven stort bij den aanvang van elk studiejaar een som van ƒ200. Hij verkrijgt daardoor den toegang tot de lessen der instelling. Zijdie slechts enkèle lessen wenschen te volgen betalenmede bij den aanvang van elk studie jaar, voor lessen die gegeven worden eenmaal 's weeks f 10, tweemaal 's weeks f 20, driemaal 's weeks f 30 en vier of meermalen 5s weeks 40. Van de lessen in dit art. genoemd, zijn die der privaat docenten uitgezonderd. Art. 5. Wij behouden Ons voor, de verdere voorschriften omtrent de inrigting bij maatregel van bestuur te geven. Art. 6. Deze wet treedt in werking op 1 Julij 18 54 of op een vroeger door Ons te bepalen tijdstip. Bestaande voorschriften, betreffende de opleiding van kan didaat-ambtenaren voor de dienst in Nederl.-Indiëverval len met de invoeriug dezer wet. Naar men verneemt, heeft de raad van bestuur over 'sRijks museum te Amsterdam, zich tot de Hooge Rege ring en tot het stedelijk bestuur der hoofdstad gewend, ten einde beide opmerkzaam te maken op de groote hoeveelheid petroleumzich in de nabijheid van het museum bevindende en op het allezins gevaarlijke daarvan. Het Indisch genootschap zal aanstaanden Maandag een algeraeene vergadering houdenwaarin de volgende onder werpen zullen worden behandeld: 1°. Individueel landbezit. 2°. Heerendienstpligtigheid. 3°. Regeling van de arbeids- loonen naar de wet van vraag en aanbod. Volgens het Belgisch Dagblad de Grondwet, heeft de Nederlandsche Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de Nijverheids-school te Antwerpen een geschenk van 150 boek-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1