Buitenlandsch Nieuws. dikant bij de Hervormde gemeente te Paramaribothana met verlof hier te landeop verzoekeervol ontslag uit 's lands dienst verleend met pensioen. Het naar alle waarschijnlijkheid beste middel om de rust in Polen te herstellen, is nu door de Russische rege ring gekozen en zal weldra met den meesten nadruk in prak tijk gebragt worden. Men wil namelijk den boerenstand van al zijn directe en persoonlijke verpligtingen ten opzigte van zijn landheer losmaken, een maatregel; waardoor de bewe ging in Litthauen zoo spoedig onderdrukt is. Reeds is over dit plan een uitvoerig rapport aan den Keizer ter hand ge- H. M. heeft aan den heer H. Koster, boekhandelaar der Koninklijke Akademie te Delft, doen toekomen 2 prach tige porseleinen vazenals bewijs van erkentelijkheid voor de opdragt van het album der in het vorig jaar aldaar gehou den tentoonstelling. Z. K. H. Prins Frederik heeft bij een vleijendeu brief den heer Joh. J. Eggers, organist bij de Nederduitsch Her vormde gemeente te 's Hertogenbosch HD. welgevallen en welgemeenden dank betuigd voor de blijken van oplettend heid door genoemden heer betoond in de aanbieding van het manuscript van een door ZEd. vervaardigde militaire feest- marsch, ter herinnering aan de herstelling van Neêrlands onafhankelijkheid en van een exemplaar dezer voor de piano gearrangeerde uitgegeven èn aan Z. K. H. opgedragen com positie. Het bal, dat op Donderdag bepaald was, zal, daar de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin zeer is ver beterdvoortgang hebben. Tot bijwoning daarvan zijn on geveer 300 uitnoodigingen gedaan. Op de algemeene kiezersvergadering te Hengelo zijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer als kandidaten ge steld de heeren Mr. G. M. van der Linden met 188 stem men en Mr. P. A. S. Limburg Brouwer met 133 stemmen. Mr. B. Brouwer, van Heereveen, bekwam 77 stemmen. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Eindhoven (in plaats van wijlen den heer Mr. A. A. J. Meijlink), werden uitgebragt 173 8 geldige stemmen. Verkozen Mr. P. van den Heuvel, met 904 stemmen. De heer Mr. P. J. A. Smitz bekwam 834 stemmen. In het kiesdistrict Tilburg (in plaats van den heer Mr. C. C. A. Beens) moet een herstemming plaats hebben tus- schen de heeren Mr. D. Mulder en Mr. C. C. A. Beens. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan van Gend en Loos te Rotterdamtot weder opzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tusschen 's Hertogenbosch en Arnhemstrekkende tot ver voer van reizigers, goederen en vee. Het provinciaal gerechtshof van Gelderland heeft Dings- dag uitspraak gedaan in de zaak van Elisabeth Vogeloud 15 jaren, geboren en laatst gewoond hebbende te Nijmegen, aangeklaagd van poging tot vergiftiging op hare stiefmoeder, en haar schuldig verklaard aan vergiftiging met veroordee ling tot een opsluiting in een verbeterhuis voor den tijd van 10 jaren. Opmerkelijk is het, dat in Frankrijk, Engeland en België, waar de Israëlieten volle vrijheid genieten, hun aan tal afneemt, terwijl het toeneemt in landen waar zij minder vrij zijn. Te Amsterdam zijn wegens gebrek aan plaatsing op de stads-armenscholen een paar duizend kinderen van onderwijs verstoken. Uit 's Hertogenbosch schrijft men: Jan van Veen gaat, zoo men zegt, met der woon zich vestigen te Tilburg. Wel- iigt wordt de man daartoe aangezet om het genoegen te heb ben den aartsbisschop, die insgelijks in die stad woont, da gelijks te kunnen groeten en in de gelegenheid te zijn hem nederig zijn hulde te mogen bewijzen. De zaken kunnen al vreemd loopen. Aangaande het ongeluk op 's rijks munt wordt nog het volgende medegedeeld. Het smelthuis is een ware puin hoop groote stukken ijzer zitten soms eenige duimen diep in de stevige muren het zilver ziet men aan zoldering enz. zitten en daaruit kan men de groote kracht afleiden waar mede de kroes vaneen is gesprongen. De munt staat dan nu ook sinds eenige dagen stil en het kan nog wel een gerui- men tijd aanhouden eer een en ander weder zoo ver hersteld zal zijndat alles weer voortgang kan hebben. De zoo zwaar gewonde van der Horst is, na de vele brandwondenwaar mede hij overdekt isvrij redelijk en zal waarschijnlijk het leven behouden. Donderdag namiddag viel een tot nog toe onbekend persoon die men voor een Boven-Maaslander houdtin de Buiten-Dieze bij de Zwanenkampen nabij 's Hertogenbosch ofschoon bet gehikte hem met behulp van touwen nog levend uit het water te halenen hij in het water liggende nog riepdat zijne handen te stief warenom het touw te grij pen en het daarom met de tanden vatte, was hij voor zijn aankomst te 's Bosch een lijk. Naar men verneemt, is Maandag te Gorinchem uit Vianen een persoon gevankelijk binnengebragt, die, in toorn ontstokenomdat een schaatsenrijder, hem voor het overloopen der plank eenige centen weigerde, dezen den bezem toe wierp, waarover de rijder struikelde, met het noodlottig ge volg, dat hij op de plaats des onheils onmiddellijk dood bleef liggen. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Groningen Ds. Perrot te La Brévine. Sedert 18 jaren bestaat hier ter stede een Vereeni- ging, die tot zinspreuk heeft //uit Liefde" en door 2 of 3 ingezetenen werd ontworpen met het doel, om bijzondere liefdadigheid uitteoefenentoen in dien tijd bij heersc.hende ziekten of strenge winters gebleken was hoe onvoldoende de gewone armenzorg was enz. Die Vereeniging telde op den Isten Januarij van dit jaar 210 leden uit verschillende kerk genootschappen, Roomsch Katholieken, Protestanten, Israëli ten enz., zijnde 5 8 meer dan op dit tijdstip van het vorige jaar. Uit het dezer dagen medegedeeld verslag blijktdat die Vereeniging uitdeelde in bons 1862 1863. aan brood 3038 3584 ii gort 2209 3485 rijst 2398 3981 in het geheel 7645 bons. 11050 bons. Die bons werden uitgereikt door de leden die daarvoor een som van f 792,41 bijeenbragtenterwijl daarvan geno ten die hulp behoefdenonverschillig tot welke godsdienstige gezindheid behoorende. Het bestuur is opgedragen aan een zeker aantal commissarissen die met ijver en zuinigheid het beheer regelen ook door de aanbesteding en de keuring van de te leveren voedingsmiddelenzoodat zij van goede hoe danigheid tot de minst mogelijke prijzen worden verkregen. Volgens het reglement ontvangt de Vereeniging ook giften om al dan niet met een bepaalde bestemming in bons te worden uitgedeeld. In de vergadering der Vereeniging waarin boven bedoeld verslag door den secretaris was voorgelezen, vroeg een der leden, een Israëliet, het woord en verklaarde dat het hem eene behoefte was een woord van dankbaarheid te brengen aan het bestuur dier Vereeniging, die uit Liefde zoo- veel moeiten en werkzaamheden zich getroosttehetwelk hem ge bleken was uit de overgelegde bewijzen van administratie, maar dat het ook Liefde was onder een burger-vereeniging om iets te kunnen en te willen afzonderen tot leniging der armoede van onze behoeftige natuurgenootendie uit het opgegeven cijfer nog al belangrijk mag genoemd worden. Er was nog meer dat zegen op het werk zettedaar door die Liefde ook eensgezindheid bestondhetgeen bleek uit de zoo even plaats gehad hebbende stemming ter benoeming- van S aftredende leden uit het bestuur, die met 82 75 en 74 stemmen van de 10 7 aanwezige leden op nieuw werden gekozenzoodat hij ook hier moest herhalen dat door een- dragt wordt een huis gebouwd en door tweedragt stort het in. Ten slotte hoopte hij dan ookdat ieder lid het tot pligt mogt blijven rekenen om zich te beijveren een vereeni ging te helpen uitbreiden uit Liefde tot ondersteuning zijner arme natuurgenooten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Diugs- dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 37°, 's nachts te 12 uur 36°. Woensdagmor gen te 3 uur 35°, te 5 uur 35°, te 8 uur 36°, te 12 uur 36°, '«namiddags te 4 uur 37°.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2