DE NEDERLANDSCHE JOOD, ZOO ALS HIJ THAÏÏS IS, Katwijk aan Zee. Zijne Godsdienst, Zeden en Gebruiken. SM1DS-KNECHT, Men vraagt ZUURDRANKJES Advertentiön. LOII18 WE LEEUW, De aangekondigde VERKOOPING van BOOMEN enz. op Dond erdag den 21sten Januarij ■18(54, aan tevangen op liet Plant soen bij de Hooge woerd spoort, is aclit dagen uitgesteld. r rj- rr het land gerusttestellen. De Keizer, die in de meerderheid der Kamer de natie voor zich heeft, zal constitutioneel han delen zoolang de oppositie zich op wettelijken bodem blijft bewegen. Uit Glasgow schrijft men dat er tegenwoordig 134 hoogovens werkzaam zijn ten behoeve der ijzerindustiewelke gezamenlijk 1,180,000 ton ijzer hebben opgeleverd. De ex porten bedroegen gezamenlijk 313,125 tonwaarvan 45,035 ton naar Holland. Te Liverpool heeft men Vrijdag 11. een vruchtelooze poging gedaan om het stoomschip Great Eastern te ver- koopen. Omtrent het springen van een schip met buskruid geladen, verneemt men thans nog het volgende: Een vreesselijke schok werd van het eene einde der stad tot het andere ge voeld zoodat zij die het alarm niet gehoord hadden in den 1 beginne dachten dat een of meerdere gashouders in de lucht waren gevlogen. Een ieder trachtte zoo spoedig mogelijk zijn huis te ontvluglcn, uit vrees van onder de puinhoopen te worden bedolven, doch de voorzichtigen achtten zich op de straat evenmin veilig. Geen enkele glasruit was in gaven toestanden menig huis nabij de rivier, dat niet al te ste vig op zijn fundamenten stondversperde de straten door zijn ruïnen. Geen wonder trouwens. Weldra kwam men tot de erva» v ring dat het op de rivier liggend schip Lotty Sleigh in de H lucht was gesprongeu. Dit schip, bestemd voor de kust van Afiika, had 11 ton kruid aan boord. Des namiddags te 5 uur was de steward bezig om een lamp schoon te maken en te vullen. Door onvoorzichtigheid vatte de parafinolie vuur, zoodat de steward de geheele kan op den grond liet vallen. Onmiddelijk vloeide de olie naar de plaats waar het krnid was geladen. De equipage, die te vergeefs had getracht de vlammen te blusschen, begaf zich H om het leven te reddenaan boord van een op stroom lig gende stoombootdie al de manschappen aan wal zette. Weldra werd door de gansche stad alarm geslagen en de Stijding verspreid, dat een kruidschip in brand stond. Onbe- grijpelijker wijze stroomde het volk naar de kaaijentea einde de uitbarsting te zien. Hunne nieuwsgierigheid werd op een harde proef gesteld, want eerst te 7 uur 20 min. vatte het kruid vuur. De groote mast vloog in de lucht, het gansche schip barstte uiteensparrenstukken dek en zij want werden naar alle rigtingen heen geworpen en be dreigden menig leven. De grootste verwarring heerschte in de gansche stad die als in een nevel van kruiddamp was gehuld. Op vele plaatsen was het gas uitgedoofd. Verlies van menschenlevens schijnt men niet te betreuren te hebben. De overheden der Unie te Nieuw-Orleans hebben se dert het vermeesteren dier stad een groot aantal negers ge wapend en bij hare krijgsmagt ingelijfd. Volgens de jongste berigten waren die negers uiterst misnoegd op hunne Noor delijke meesters, zoodat zij welligt huune wapenen tegen de Noordelijke troepen zouden keeren. Deze misnoegd leid scheen men toeteschrijven aan de slechte bejegening, aan het zwarte krijgsvolk door de Noordelijken aangedaan. Fort Jackson, een sterke post aan de Mississippi beneden Nieuw-Orleansis door negersoldaten, die aan het muiten sloegen, vermeesterd; twee regementen blanke werden afge zonden om dien post weder in bezit te nemen en de muiters weder tot orde te breugeumaar zijn onverrigter zake terug gekeerd. Intusschen hadden negers, die invlo°d onder hunne stam- genooten bezaten zich verstout te Nieuw-Orleans op straat openlijk voor de zaak der afscheiding te pleiten en te ver klaren dat zij den terugkeer hunner voormalige meestere wenschten; doch aan die lieden is met geweld het stilzwij gen opgelegd. Promotion nan de Leldsrhe Itoogescliool. 19 Jatuarij. - Tot Doctor in het Rouaeinsch en Heden- daagsch Recht, de heer F. N. Sickenga, geb. te Wolvega, met een academisch proefschrift, getiteld: Bijdrage lot de geschiedenis der belastingen in Nederland. De Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, berigt onder dankbetuiging, dat ont vangen is: bij den Heer Le Poole van Mr. W. G. d.B. K. f'3.—K. M. fl.~ bij Ds. Maronier van A. M. G. te Gouda in 2 Coup. f 3.71; bij den Heer Eige- man van X. te Gouda in 2 Coup. f 16.33 bij den Heer de Sain van A. S. te Oudshoorn f 2.50; bij Ds. E. Lauril- lard te Amsterdam van R. W. f 50.—; bij den Heer A. E. Roest van Limburg te Rotterdam van A. V. V. in 3 Coup. f 3.70 J bij den Heer P van Duyven- booden te Katwijk a/Z van Mej. H. T. te Amsterdam in 2 Coup. /"5.44|, H. S. J. v. R. te St. Pancras f 4.—, Wed. G. v. V. te Gouda f 13.37}, N. N. te Rotterdam door J. P. f 50. en bij den Heer K. Haasnoot te Kat wijk a/Z van N. N. te Krimpen a. d. Lek f 3. Te zamen f 156.07. Vorige opgaaf 1702.60(. f 1858.67 Namens de Vereeniging, Mr. S. I.E POOLE. Ds. J. H. MARONIER. P. G. C. EIGEMAN. Mr. J. G. DE SAIN. A. VAN DRIEL. Leyden, 19 Januarij 1864. Bij A. M. SLOTHOUWER, te Amersfoort, ziet het licht: Geschetst door Voormalig leeraar in Itraël. Eerste stuk 75 Cents. Door de vele aanvragen besloot de Uitgever, dit werk in twee stukken te doen verschijnen. Het tweede, dat ter perse is, zal ongeveer van gelijken omvang en prys zyn en volgt spoedig. EEN ONGEHUWD bet boerenwerk goed verstaande, kan terstond of met Februarij vast werk bekomen bij W. GOEMANS, Mr. Smid te Wassenaar. Brieven francodoch liefst in persoon. te Huur, tegen 1° Mei of eerder, een net fatsoenlijk HUISJE, liefst met Tuin tje. Duidelijke opgave van ligging, grootte en huurprijs, met franco brieven, Letter Z. aan het Bureau vau dit Blad. Aangemoedigd door het meer en meer toenemend debiet, neemt de onderge- mteekende de vrijheid, zijn bij veelzijdige overtuiging gebleken gunstig wetkend MIDDEL tegen het zuur der kinderen, der attentie van belanghebbenden aan te bevelen. Prijs 45 et. per klein en 80 ct. per fleschje met den dubbelden inhoud. Aanvragen franco. A. C. H. SCHREUDER, If Genees- en Heelkundige te Amstelveen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3