N°. 1200. Dingsdag 19 Januari). Deze Courant verschyn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en koat voor [>eideu f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentien 1-6 regels f 0.7S. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, ha- welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. 59 m.; 6 u. 9 Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 9 u. 8 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 o. 46 ra.; 3 u. 5 ra.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's inurgens te 8 u. en ta 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen tan 11 u. en 3 u. 45 ra. snamiddags. Oost-lndisohe Landpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaaud. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorwag-Tolegraaf dagelijks van 8 uur's in. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect ia ha sprekeu op het Raadhui», eiken werkdag vau 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks vau 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnaan dagelijks van 9—1 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het perste schooldistrict van Overijssel Mr. H. E. C. van Kerkhoff te Zwolle en tot 2den luit. bij het 1ste reg. inf. den sergeant A. de Bourbon van het 6de reg. Morgen, Dingsdag, ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder zal er te 1 uur recep tie van de leden der Koninklijke familie en tevens een déjeuner-dinatoir plaats hebben. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroe pen tegen Maandag 25 Jauuarij tot behandeling der crediet- wet voor Buitenl. Zaken. De algemeene kiezersvereeniging te Almelo heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de HH. en Mrs. G. M. van der Linden te 's Gravenhage en B. Brouwer te Heerenveen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van Mr. J. A. Philipseheeft Zaturdag uit spraak gedaan in de zaak van den Boekhandelaar H. A. M. Roelants te Schiedam. Bij vonnis van de arr.-rechtbank te Rotterdam, van 26 September 11., was hij ontslagen van alle rechtsvervolging wegens de aanklagte tegen hem ingebragt van nadruk der werken van Joost van Vondel, uitgegeven bij Gebr. Binger te Amsterdamen met aanteekeningen voor zien door Mr. J. van Lenuep. Van dat vonnis appèl van den kant van het O. M. Advocaat-generaal Mr. van Maa- nen, alstoen gerequireerd de schuldig verklaring van den beklaagde aan nadruk der twee eerste afleveringen van het bovengemelde werk en zijn veroordeeling tot boete enz. Mr. Kappeijne van de Coppello heeft vervolgens het requisitoir bestreden en tot vrijspraak van den geïntimeerden gecon cludeerd. Het Hof nu heeft in zijn arrest in het breede nagegaan welke de punten van aankiagt warenwat als bewezen aan gemerkt moest worden en vervolgens geoordeelddat de eer ste rechter juist heeft beslist, dat van de werken van Joost van Vondel, een schrijver en dichter van de zeventiende eeuw, geen kopijrecht meer kan worden verkregen of inge roepen zoomin voor het geheel als voor enkele gedeelten vau zijne geschriften die voor het eerst zouden zijn bekend gemaakt; - dat evenmin nadruk gepleegd is door dezelfde chronologische volgorde en rangschikking iü acht te nemen dat het ook niet blijkt dat dit het geval geweest is en dat zelfs blijkt dat er onderscheidene veranderingen in rangschik king en volgorde hebben plaats gehad; dat, bij het ont breken van het bewijs ten opzigte der beide eerste punten de beklaagde daaromtrent had moeten worden vrijgesproken, het uitgesproken ontslag van rechtsvervolging in dat opzigt alzoo niet kan worden gehandhaafd- dat de Nederland- sche wetgeving, bij de bepaling der rechten voordruk- let ter- en kunstwerkengeen dusgenaamd kopijrecht toekent aan hem die de volgorde opgespoord of de rangschikking vastgesteld heeft; dat het Hof ten opzigte van het derde punt, de aanteekeningen, zijn onderzoek niet heeft beperkt tot de plaatsen die als voorbeelden zijn aangehaald, maar het heeft uitgestrekt tot een vergelijking van beide uitgaven in verband met de aanteekeningen in het geheel, en dat daaruit is geblekendat in beide uitgaven worden aangetrof fen uitlegkundige aanteekeningen, waarvan vele tot dezelfde plaatsen betrekking hebben maar vele andere geheel ver schillend zijn en op sommige andere plaatsen van des dich ters werken staandat die aanteekeningen leiden soms tot gelijke, soms tot verschillende slotsommen; dat daaruit niet blijkt, dat men de uitgave van de heeren Binger heeft na gedrukt en dat het uit den aard der zaak volgt, dat by geschied- en letterkundige navorschingenschry vers dikwijls tot dezelfde uitkomst geraken. Het Hof heeft op al die gronden bevestigd het vonnts van de rechtbank te Rotterdam, voor zoo ver de heer Roe lants daarbij van alle rechtsvervolging is ontslagenwat het eerste punt van aanklagte betreft, namelijk den nadruk der werken van Joost van Vondel; doch dat vonnis vernie tigd voor wat de beide andere punten aangaat, de volgorde en rangschikking en de aanteekeningen, enop nieuw recht doende, heeft het Hof den geïntimeerde daarvan vrijgespro ken, met veroorJeeiing van den Staat in de kosten. - De Gemeenteraden van Arnhem en Nijmegen hebben besloten tot de afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen. Naar men verneemt, is, niettegenstaande de meeren- deels bezwarende omstandigheden waaronder de handel in 1863 verkeerde, de opbrengst der in- en uitgaande rechten wel f 100,000 boven de raming geklommen. Dit is nu het jaar der werking van het nieuwe tarief, belemmerd als zy was door den Amerikaauschen burgeroorlog, den gespannen LEIDSC

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1