Builcnlandsch Nieuws. geschraapte phosphorus in de koffij was gekomen, beslui tende daaruit in tegenspraak met het O. M., dat hier het middel gefaald had en er dus geen vergiftiging had plaats gehaddaar niemand er zelfs eenig letsel van had onder vonden, concluderende mitsdien tot ontslag van rechtsver volging. Aanstaanden Pingsdag uitspraak. Donderdag heeft het Provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipseuitspraak gedaan in de zaak van Teunis IJspelder, arbeider, laatst woonachtig te Scheveningen. liet Hof heeft hem schuldig verklaard aan diefstal bij nacht op de aan- hoorigheid van een bewoond huis en aan eenvoudigen dief stalen hem diensvolgens veroordeeld tot vijf jaren tucht- huisstraf. De gemeente Scheveningen en aangrenzende gemeen ten zullen ten gevolge van deze veroordeeling een geruimen tyd van een zeer gevaarlijk sujet bevrijd blijven. - Door het Depaiteraent Deventer der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, is een plan ontworpen tot oprigting van een fonds, waardoor arbeids lieden, min of meer gegoede, zich tegen betaling van een som in eens of van een bijdrage wekelijks gedurende 40 weken in het jaar, zich op 65jarigen leeftijd een lijfrente kunnen verzekeren van ééne gulden 's weeks. Volgens het tarief betaalt men 10 cents op den leeftijd van 16 jaar, 20 cents op 3 ljarigen 30£ cents op 39jarigen, 60 cents op 49jarigen leeftijd en 107 cents op 6 5jarigen leefiijd. Het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, behelst 1°. dat de opcenten op de personele belasting kunnen gaan tot 50; 2°. dat vervalt de beperking voor de heffing van hoofde lijke omslagen in verband met de grondslagen der personele belasting; 3°. een verbetering van art. 245 betreffende den aanslag van bendie in de gemeente wonen of vertoeven 4°. dat alleen plaatselijke belastingen worden geheven op voorwerpen van verbruik, waarop het Rijk accijns heeft, het verbruik van zout, zeep en suiker wordt echter niet be last; 5°. dat niet hooger belast worden dan 14 het vat binnen- en buitenlandsch gedistelleerdf 12 het vat wijn, 70 cents het vat bier en het geslagt eenmaal den rijksaccijns, gedistelleerd, wijn en geslagt echter onder bepaalde, voor waarden uiterlijk tot anderhalfmaal het bedrag; 6°. dat het dwangbevel door een gemeente-ontvanger uitgevaardigd, in het geheele Rijk kan worden ten uitvoer gelegd en 7°. dat alle plaatselijke belastingen binnen één jaar worden herzien en aan de goedkeuring des Konings onderworpen. Te Enschedé is Maandag de Industrieschool geopend met 12 leerlingen, waarvan 7 in het tweede en 5 in het eerste studiejaar zijn geplaatst. Het ijsvermaak is thans ook op de Maas voor Rotter dam aangevangen- verschillende tenten zijn er sedert Don derdag morgen opgeslagen terwijl een menigte liefhebbers zich met schaatsenrijden verlustigden. Donderdag middag had te Arnhem in het lokaal de Harmonie de aanbesteding plaats van het bouwen der R. C. kerk aan het Nieuwe plein. Als minste inschrijver is aanne mer geworden J. C. van den Heuvel te Tilburg, voor de som van f 92,400. Te Genève is dezer dagen een brochure van mejuf- vrouw C. A. Roijer verschenen, waarin het plan van een Nederlandschen menschenvriend wordt ontwikkeld, om te Genève een internationaal collegie opterigten waar het on derwijs geheel onafhankelijk zijn zou van elke dogmatische formule, en dat alleen aan de wetenschap zijn beginselen, voorschriften en grondregelen zou ontleenen. Van Antwerpen wordt geschrevendat het entrepot St. Felix, den 2den December 1861 door brand vernield, geheel is herbouwd en den 15den dezer voor den handel zal opengesteld worden. Bij de herbouwing zijn verscheidene verbeteringen aangebragt en alle mogelijke voorzorgen tegen brand genomen. Het entrepot is door muren zonder openin gen in 5 afdeelingen gescheiden. Daarentegen is door een ruime opene plaats in het midden van het gebouw een be tere lucbtverversching en verlichting der magazijnen aange» bragt, zoodat verkoopingen en andere haudelswerkzaamhe den er met het grootste gemak zullen kunnen uitgevoerd worden. -—Als een bijzonderheid kan men mededeelendat bij een gehouden vossenjagt, in de bosschen van den heer Jhr. van Nispen onder Groesbeekzijn geschoten 2 reeëndoor de heeren Tulleken Jr. en Jhr. H. van Rijckevorsel. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Aartswoude de kandidaat W. H. Luttenberg, die ook te Voorhout be roepen is. Heden Vrijdag middag omstreeks drie uur is een kind van den sjouwerman Schroef, wonende in het Steegje zonder eind aan de Haarlemmerstraat alhier, zoodanig verbranddat men voor het behoud van het kind vjeest. De heer J. L. A. Desertine heeft dadelijk na het ongeval het verbonden en is gaarne bereid, om hetgeen men voor dit ongelukkig gezin zou willen afzonderen, in ontvangst te nemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dondpr- dag des namiddags te 5 uur 28°, des avonds te 8 uur 2 5°, te 10 uur 22°, 's nachts te 12 uur 21°. Vrijdag mor gen te 3 uur 19°, te 5 uur 18°, te 8 uur 21°, te 12 uur 24°, 's namiddags te 4 uur 23°. De dagbladen van Gratz zeggen dat ontzettende sneeuw massa's den spoorweg tusschen Grignano en Nabresina geheel onbruikbaar hebben gemaakt. Het verkeer kan dan ook al leen tusschen Laibach en Weenen en dan nog slechts roet postwagens, onderhouden worden. Twee hulplocomotieven, per telegraaf ontboden, om de treinen te bevrijden die in den sneeuw waren blijven steken, zijn insgelijks onder den sneeuw bedolven geraakt. Te Triest heeft in de eerste dagen des jaars een he vige storm gewoed, die den 3den dezer zijn toppunt bereikte I en vreeselijke schade iu de haven en stad heeft aangerigt. Het heerlijke park van het aan zee gelegen kasteel Miramar, toebehoorende aan den aartshertog Ferdinand Maximiliaan is deerlijk gehavend en de schoone schepping van dien Vorst bijna geheel vernield. De schade aan planleu en hoornen wordt op 40,000 fl. geschat. Maandag is te Weenen een kabinetsraad gehouden welke zeer lang heeft geduurd. Men beweert, dat de gene raal vou Benedek die zitting heeft bijgewoond en dat de toestand van de sterkte van het leger in het Lomb.-Vene- tiaansche Koningrijk de onderwerpen der beraadslaging heb ben uitgemaakt. Dagelijks zijn te Weenen meer dan 5000 personen werkzaam om ijs te verzamelentot vulling der verschillende ijskelders. Nimmer is deze tak van nijverheid op zoodanige schaal beoefend. Te Krakau heeft men weder een geheim werfbureau ontdekt en 4 wervers en 17 aangeworven vrijwilligers voor de benden der Poolsche opstandelingen gevangen genomen. Te Neumunster is een vergadering van 80 predikan ten gehouden, waarin besloten is een adres tot den Bond te rigtenom hem te verzoeken den Hertog van Augustenburg te erkennen. Vrijdag zou uit alle proostdijen een deputatie aan den Hertog worden gezonden met het adres van Duit- sche geestelijken. In het dorp Augezd bij Boskowitz werd den 6den dezer een 117jarig grijsaard ter aarde bestelddie nog kort voor zijn dood het gebruik van zijn geestvermogens had, en eenige weken geleden nog veld- en huisarbeid verrigtte. Toevallig viel zijn geboorte-, trouw- en sterfdag op den zelfden datum in. De Erfprins Frederik van Augustenburg heeft te Kiel een huis gehuurd, waaruit men afleidt dat hij geruimen tijd aldaar zal vertoeven. Nog steeds ontvangt hij deputatiën vooral van het platte land. Voor een uitnoodiging naar Rendsburn heeft hij bedankt, die naar Itzehoe daarentegen is door hem aangenomen. Hij leeft stil en afgezonderd al leen tegen den avond doet hij, door den majoor Schmidt vergezeld, een wandeling naar de haven. Zijn kabinet daar entegen legt een buitengewonen ijver aan den dag, ofschoon van deszelfs werkzaamheden weinig openbaar wordt gemaakt. Vrijdag 11. zijn de heeren Brater en Kolb, leden van het door de vergadering van afgevaardigden te Frankfort geko zen centrale comité voor S'eeswijk Holstein op uitnoodiging van den geheimraad Francke te Kiel aangekomen, om te overleggen op welke wijze de ingezamelde gelden (tot dus ver 100,000 fl. bedragende) zullen besteed worden. In fiitancieele kringeu en bij de administratie heeft de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2