Buitenlandsch Nieuws. bij menig uwer het oogeven als het mijnemet innige 1 weemoed op dierbare betrekkingen welke ons ontvielendie wij zoo gaarne gewenscht hadden lang nog te behouden. Ook onze kring werd voor die grievende beproeving niet ge spaard. Nevens onzen waardigen gemeente-ontvanger, wiens wankelende gezondheid in den laatsten tyd zijn naderend einde deed voorzienherdenken wij met droefheid den ge heel onverwachten slag, ons door het afsterven van ons hooggeacht medelid Kluit toegebragt, die te midden van zij nen voor zijn gezin en de maatschappij zoo nuttigen werk kring op eenmaal in den bloei des levens werd weggerukt. Nog zagen wij in ons midden de plaats ontledigd van hem die, elders zijn woonplaats vestigende, geen deel meer aan onze werkzaamheden konde nemenwiens grondige reehts- kenDis en scherpzinnig oordeel wij vroeger menigmaal in de gelegenheid waren optemerken en te waardeeren. Gaarne zult ge met mij den wensch uitspreken dat zij diedoor het vertrouwen der burgerij daartoe geroepen spoedig hunne zetels zullen innemendie taak waardiglijk mogen vervullen. Ten aanzien onzer gemeente, het voorwerp van onze warm ste belangstelling, acht ik mij gelukkig, terugziende op het yerloopen jaar, niets dan goeds te kunnen vermelden. Schoon er zich geene bijzonder merkwaardige gebeurtenissen in voor deden mogen wij ons echter verheugen dat zij voor ram pen van hevige ziekte of brand werd bewaard. De bronnen van welvaart in haar midden werden mildelijk onderhouden haar uiterlijk aanzien getuigde van toenemend vertier, haar inkomsten overtroffen onze verwachtingde markten leverden goede vruchten. Inzonderheid geldt dat van de veemarkt, welke in der daad op beduidende wijze toenamzoodat wij ons verblijden mogen dat aan de plannentot uitbreiding van de daartoe aangewezene ruimte ontworpen, door onze goed keuring uitvoering konde worden gegeven. Aan den goeden geest en de zucht tot orde, welke Lei- dens ingezetenen bezieldebreng ik gaarne een dankbare hulde. Inzonderheid blonk dit luisterrijk uit bij het herinne ringsfeest van Nederlands herboren volksbestaantoen ieder als om strijd het verblijdend bewijs leverde van innige ge hechtheid aan het dierbaar Vaderland', het geëefbiedigd Hoofd van den Staat en zijn doorluchtig geslacht. Met voldoening wijs ik er op dat de bezorgdheid welke zeker velen met mij bekroop, als konden de geldmiddelen der gemeente ten gevolge der vordering, door de Algemeene Commissie van liquidatie der Wees- en Momboirkamers tegen haar ingesteld, zwaar gedrukt worden en wij verpligt zijn voor de daden van het voorgeslacht thans een beduidend offer te brengen door de beslissing der arr.-rechtbank alhier gevestigd, waarbij die vordering werd afgewezen, grootelijks is getemperd. Vatten wy dan, MM. HH., zooveel genoten zegen erken telijk herdenkendeonze taak dit jaar weder met lust en in genomenheid op onze gemeente op nieuw ootmoedig in Gods hoede en bescherming aanbevelende." De heer Stoffels, oudste wethouder, beantwoordde die toe spraak aldus: //Ik vermeen de tolk der vergadering te zijnmijnheer de Voorzitter, wanneer ik voor de welwillende woorden, ons door u toegesprokenu een woord van dankzegging brenge. Bij den dank u gebragt voor het ons toegeroepene, hebben wij wederkeerig een wensch u te brengen. Het is diedat het u aan lust en krachten niet zal ontbrekenzoo tot lei ding onzer vergadering als tot de behandeling der zaken die ons te wachten staan. De bevordering der belangen van onze gemeente in het algemeen u aantebevelen acht ik ge heel overbodig; gij hebt. tot op heden getoond wie en wat gij voor deze gemeente als haar Hoofd zijt, maar u van den Allerhoogsten dien zegen, zoo noodig voor u en voor uwe betrekkingen, toe te wenschen dat is wat ons gevoel ons gebiedt." Dezer dagen herdenkt Christiaan Vrijbloed zijn 50ja- rig huwelijk met zijn tweede vrouw Jacoba Groenewegen op den 19den Jar.uarij 1814 voltrokken. Gedurende 65 ja ren was hij onafgebroken werkzaam in de Lakenfabriek op de Cellebroersgracht alhier, vroeger gedreven door de firma P. Koppeschaar en Zonenlater door de heeren M. Koppe- schaar en O. O. van den Berg, alle overleden nu het eigen dom der raamlooze vennootschap de Leidsche Lakenfabriek onder directie van den heer C. J. van der Kaay. Vrijbloed verrigt nog even ijverig zijn dienst als Lakenperser en strekt tot een zeldzaam voorbeeld van getrouwe pligtsbetrachting gedurende zulk een buitengewoon lang tijdsverloop op de zelfde fabriek, wier lotwisselingmenigmaal hachelijk even wel geen invloed op hem maakte. Dat echtpaar verdient onze belangstelling, al leefde het steeds in een nederigen kring en was het van lagen stand. Moge de avond van hun leven verhelderd worden door de blijken van liefderijke deelneming in het voorrechtdat die hoogbejaarde echtgenooten ten deel vielterwijl de heer van der Kaay lof verdientdat hij steeds toonde indachtig te zijn, dat die oude knecht ook steeds het zijne toebragt tot bevordering van de goede repu tatie zijner fabriek en den verouderden ai beider nog daarin zijn plaats en ook daardoor zijn levensonderhoud liet be houden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 28°, des avonds te 8 uur 26°, te 10 uur 24°, 's nachts te 12 uur 22°. Woensdag mor gen te 3 uur 21°, te 5 uur 20°, te 8 uur 19°, te 12 uur 31®, '«namiddags te 4 uur 30°. Hoewel Garibaldi ziju mandaat als afgevaardigde bij het Italiaansche parlement heeft nedergelegd is het aan geen twijfel onderhevig dat hij te Napels op nieuw zal worden ge kozen. De geavanceerde partij wil juist door zijne herkiezing een demonstratie aan den dag leggen tegen de politiek der regering en alzoo aan de demonstratie van den ex-dictator kracht bijzettenmaar de gematigde liberale partij is er op uit om dien toeleg te doen mislukken, door insgelijk haar stem op Garibaldi uittebrengen. Alzoo zal elk karakter van oppositie aan zijn herkiezing benomen worden. De Prüissische troepen zijn, wat de kleeding betreft, zóó slecht voor de velddienst in dit jaargetijde uitgerust, dat zich reeds te Halle een hulpcomité tot verschaffing van warme winterkleederen voor het naar Holslein bestemde bondscontingent gevormd heeft. De Prüissische Minister van Oorlog heeft het aanbod van dit comité reeds met dankbaar heid aangenomen. Men meldt uit Hanover: De Minister Hammersteen heeft aan de deputatie, die het adres der vergadering van burgers uit alle deelen des lands, Zondag gehouden, aan den Koning Dingsdag kwam aanbieden, geantwoord, dat het bekend is hoezeer de Koning in de Hertogdommen belang stelt. De Koning kan door geen verklaringen de beslissing van den Bond vooruitloopen. De regering weigerde ook be paalde verklaringen te geven omtrent de bedoelingen ties Konings. De Minister gaf tevens te kennen dat er volstrekt geen reden beslaat om het antwoord des KoniDgs ongunstig optevatten. Te Keulen was iets meer drijfijs. Uit CobleDtz wordt gemeld, dat in den ijsgang op Rijn en Moezel geen verandering is gekomen. Volgens een berigt uit Oberwesel van Zondag avond is het Rijnijs tot boven Bingen vast. Uit Maintz schrijft men dd. 9 dezer 's avondsDe schip brug is in de haven gebragt. Het Rijnijs zit te Worms nog vast. Op de Main en den Rijn drijft nog veel ijs. De rechtbank van Verviers heeft de Graven Branicki en Wielopolski by verstek veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf en 200 fr. boete wegens overtreding der wet op het tweegevecht, door op 4 Junij 11. te Spa met de pis tool te duelleren. De Moniteur bevat een Keizerlijk besluit, waarbij de rechtsgeleerde faculteit bij de Hoogeschool te Nancy wordt hersteld. Zij zal 7 hoogleeraren hebben p3 voor liet Code Napoleon, 1 voor het Romeinsche recht, 1 voor burgerlijke rechtsvordering en strafrecht, 1 voor handelsrecht en 1 voor administratief recht. In de Champs Elysées te Parijs worden sedert eenigen tijd publieke verkoopingen van postzegels gehouden. De koop lustigen bestaan voornamelijk in kameniers en gouvernantes. De verkooper beeft dagen waarop zijn ontvangsten meer dan 40 francs bedragen. Te Brussel bevindt zich een Duitsche danseresdie veel opgang maakt. In de classieke danskunst is hare uit»

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2