N°. 1195. Woensdag 13 Januarij. A0. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCn lltiiBLA Oexe Courant verschgnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor f.eiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- ■ers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.71. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1*4 regels0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortroinon van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 in.j IS u. 64 m.; 8 u. 69 m.; 6 u. 9 9 a. 8 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 43 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 62 m.; 9 u. 3 m. Postbusl igtiogen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Mieuwstraat's morgeus te 3 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'aavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. - Oost-Iadisohe Landpost. Over Sonthamptoa, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke raaaud. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'ssv. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. tv. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aecijuseu, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ven 'sRijlca Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. - Z. M. heeft den 2den luit. P. H. J. Oosthout van het 5de reg. inf. in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. in Oost-Indië. De generaal baron van der Duijn van Maasdam, bevelheb ber der eerste mil. afd.door Z. M. onzen Koning naar Dene marken gezonden, om Z. M. Koning Christiaan bij H. D. troonsbeklimming van wege Nederland te complimenterenis uit Kopenhagen in de residentie aangekomen, en, na aan ons gouvernement van den uitslag zijner zending verslag te heb ben gedaan weder naar zijne standplaats 's Hertogenbosch te ruggekeerd. Het Prov. Gerechtshof van Zuid-Hollaud heeft, tot vervulling van de vacature van een raadsheer, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. P. Buyskes, de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1°. Mr. C. van Bell, kanton rechter te 's Gravenhage2°. Mr. G. Matthes, procureur bij de arrondissements-rechtbank te Gorinchem3°. Mr. J. A. Vaillant, rechter in de arrondissement rechtbank te Bot terdam 4°. Mr. D. Fockema Nz., advocaat-generaal hij het prov. gerechtshof in Overijssel; 5°. Mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarneveldtsubstituut-officier bij de arrondisse ments-rechtbank te 's Gravenhageen 6°. Mr. E. A. A. Yssel de Schepper, officier bij de arrondissements-rechtbank te Dordrecht. Den heer Mr. J. Kappeyne van de Coppelloverde diger van den heer H. A. M. Roelants, voerde 11. Zatur- dag het woord na den adv.-gen. Mr. van Maanen. In den aanvang van zijn pleidooi deed de pleiter het doel der uit gave van den heer Roelants uitkomen hij meende een na tionale onderneming te doen en wordt daarvoor door de organen der wet vervolgd. Gaat die vervolging door, dan wordt den geïntimeerde niet alleen zijn eer ontnomen maar dan is hij geruïneerd. En in allen geval; is hetgeen ge schied is zijn schuld? Als er nadruk is, dan was de heer Roelants slechts het werktuig, de heer van Vloten de ver antwoordelijke persoon. Het belang van den geïntimeerde is hier echter niet alleen in het spel, er is hooger belang; wil men toch de kennis der Nederlandsche litteratuur be vorderen dan moet men de goedkoope uitgave van werken ondersteunen in plaats van ze door vervolgingen tegen te werken opdat het Nederlandsche publiek iets anders bekome dan vertalingen van misselijke romans. Vervolgens op het zuiver juridisch terrein komendebestreed pleiter de drie puntendoor het O. M. als bewezen aangenomen. De vraag iskan, als het werk zelf geen copij recht toelaat, copij- recht verkregen worden van een bepaalde wijze van uitgaaf van dat werk? En dit is niet mogelijk, op grond van ar tikel 1 der wet van 1817. Pleiter beweert, dat Prof. van Vloten zich mogt toeëigenen de chronologie van Vondels werken bij van Lenuep; de datum van een gedicht is een historisch feit. Bovendienvoor het wanbedrijf van nadruk moet de quintessens van een werk zijn nagedrukt. Nu is de vraag: is de chronologische rangschikking de quintessens van het werk van van Lennep? Neen. Het O. M., door dit te beweren, heeft aan van Lennep zeer te kort gedaan. Van Lennep's doel was, Vondel dramatisch ten tooneele te voe ren van Vloteu's werk is slechts een uitgave der gedichten van Vondel met aanteekeningen. De chronologische opgave bij van Lennep was een noodzakelijk gevolg van zijn plan, niet het doel der uitgave. Die rangschikking naar tijdsver loop was bij van Vloten wel het wezen van het werk. Bo vendien heeft er afwijking van de chronologische volgorde plaats. De noten, onder de beide werken, komen ook niet overeenhetgeen pleiter door verschillende voorbeelden aan toonde; nadeel is hier niet mogelijk. Coacurrentie tusschen de goedkoope uitgave van Roelants en de prachtuitgave vau Bin- ger is onmogelijk. Het eenige, waarvan hier sprake zou kun nen zijn, is de mislukking eener speculatie op eene goedkoope uitgave door Binger van van Lennep's Vondel, maar op die mislukking kan art. 4 der wet van 1817 niet worden toegepast. Er moet werkelijk nadeel zijn toegebragt. Ten slotte verdedigde de pleiter de goede trouw van den geïntimeerde en concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Na re- en dupliek is de uit spraak bepaald op 16 dezer. Na het gelukkeD der militaire exercitiën op schaatsen die in de vorige week door een gedeelte van het garnizoen te Zwolle plaats hadden, is de geheele bezetting uitgerukt, en heeft op het Zwarte Water groote manoeuvres en exerci tiën in het vuur uitgevoerd, waarbij hoofd- en verdere offi ciereu tegenwoordig waren. Vrijdag morgen hebben de militairen een hardrijderij op schaatsen gehouden, oin prijzen, die door de officiereu wa ren uitgeloofd. Ten einde aan de militairen, die niet kun nen. rijdenook een aangename verpozing te verschaffen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1