Baitenlandsch Nieuws. die door den voorzitter baron van Lynden met een harte lijke Nieuwejaarswelkomstgroet werd geopend, waarop de heer G. van Milligenhoofdonderwijzer te Rotterdamin een voor de vuist uitgesproken rede het huiselijk geluk schetste gesteund door deugd en godsvrucht, en de middelen aan wees, waarover iedereen kon beschikken, om dat huiselyk geluk deelachtig te worden; ook de vrouw, die aan dat ge luk zeer veel kan toebrengen. Misbruik van sterken drank was de bron van ellende en verwoest het huiselijk geluk. Misbruik kan alleen door afschaffing worden gekeerd. Daarna trad de heer Singel» op die een zielroerend tafe reel ophing van twee veelbelovende jongelingen van goeden huize uit Friesland, die eenige jaren geleden aan de Aka- demie te Leiden studeerdenen helaasdoor het gebruik van sterken drank voorwerpen van ellende waren geworden en hunne ouders doodarm maakten en vroegtijdig ten grave brag- ten. Na onvolbragte studie teruggekeerd, overleed een hun ner in de grootste armoede als een ongelukkige dronkaard maar de ander, als theol. student opgeleid, kwam gelukkig tot staan op den weg des verderfs. In de afschaflfiugsverga- dering, werwaarts hij zich onwillekeurig, in armoede en slor digheid verkeerende, begeven had, kwam hij tot nadeuken en mogt een lichtstraal ontwarendie hem er toe leidde te verzoeken een redevoering te mogen houden. Dit werd hem toegestaan. Hij deelt diep getroffen zijn eigen jeugdig dronk aardsleven mede onder den titelSpotgewoonte en valsche schaamte, teekent de verbindtenis en wordt door eenige menschenvrienden in staat gesteld, om de afgebroken stu die te Groningen weer optevattenvan waar hij later als predikant geplaatst, thans elders een geacht en ijverig ver kondiger van het Evangelie geworden is. Ook die geschiedenis van den nog levenden en bekeerden dronkaarddie thans tot een voorbeeld van deugdgodsvrucht en goede zeden strek ken mag, was zeer treffend geschetst en zal voorzeker goede vruchten dragen. Daarna deed de secretaris opgave van de nieuw toegetreden leden. De voorzitter besloot de vergade ring met een hartelijk woord van dank aan allen die deze bijeenkomst hadden bijgewoond. Door de gezamenlijke beurtschippers van Nijmegen is concessie gevraagd voor een schroefstoombootdienst tusschen bovengenoemde plaats, Rotterdam, Schiedam, Delft en 'sGra- venhage. Alle communicatie met de eilanden van Zeeland is geheel gestremd. Alleen Vlissingen is open en dagelijks ziet men dan ook reeds geladen zeeschepen de dokken binnenvaren om daar de vorst aftewachten. Het Provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft aan Ds. J. Speekman Hervormd predikant te Vlagtwedde, op zijn verzoek eervol emeritaat verleendintegaan den lsten Mei aanstaande. Ds. F. H. G. van Iterson rustend predikant der Ne- derduitsche Hervormde gemeente alhier, bevestigde op Zon dag 20 December 11. zijn zoon, de kandidaat J. E. van Itersonop een plegtige en indrukwekkende wijze als pre- pikant bij de Hervormde gemeente te Giethoorn met eene leerrede over Hebr. XII: 176: //Zij waken voor uwe zielen als die rekenschap zullen geven." In het namiddag uur aan vaardde de jeugdige leeraar zijn bediening voor een zeer tal rijke schare met een leerrede over Nehemia II: 20: //God van den hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne kuechten, zullen ons opmaken en bouwen." De wensch der gemeente: //God stelle den nieuwen leeraar tot een rijken zegen in ons middenopdat wij onder zijne leiding nader tot Christus gebragt, in en door hem vele en goede vruchten mogen dragentot heerlijkheid Gods en ons zeiven tot heil en zaligheid!" worde overvloediglijk vervuld. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeenten te Voorhout den kandidaat W. H. Luttenberg te Herveld Ds. G. A. Rademaker te Hattemte Nieuwe-Tonge en te Veenendaal Ds. A. Macpherson te Nijkerk op de Veluwe te Purmerland de kandidaat J. D. W. van Settente Poort vliet Ds. H. Slolhouber en te Hollandsche Veld Ds. W. J. Gezelschap te Heemstede. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Oldehove Ds. J. Mekkes te Uithuister- meeden bedankt door Ds. J. Greeven te Sliedrecht voor het beroep naar Boxrum en door Ds. J. Kuiper te Warnswerd voor dat naar Zuidbroek. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 24°, des avonds te 8 uur 24°, te 10 uur 24°, 's nachts te 12 uur 24°. Zaturdag mor gen te 3 uur 28°, te 5 uur 29°, te 8 uur 32°, te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 35°. De personentrein tusschen Berlijn en Deutz is te Min den op een goederentrein geloopen, waardoor een conducteur en twee passagiers gekwetst werden. De bisschop van Trier", Mgr. Arnoldiis aan een be roerte overleden. Op Oudejaarsavond is te Bonn overleden in 83jarigen ouderdom de laatste nog overgeblevene der zes dochters van Matthias Claudius. Nog een zijner zonen is in leven Franz genaamdpredikant te Seysberg in Holstein. In de vijvers van het bosch van Boulogne wordt druk schaatsen gereden. Dikwijls merkt men onder de menigte, die zich daar op het ijs beweegtden Keizer en de Kei zerin op. De Keizer rijdt zeer goed schaatsen en duwt de slede voort, waarin de Keizerin zit. Ook verscheidene dames rijden schaatsen, o. a. de Hertogin de Morny, die een groot liefhebster daarvan is. Het Journal de l'Imprimerie et de la Librairie ver zekert, dat de Keizerlijke bibliotheek thans in het bezit is van 2 millioen boekdeelen, 200,000 manuscripten, 3 mil- lioen platen en meer dan 5 00,000 topografische kaartenen plannen enz., behoudens nog het rijke kabinet van medailles en oudheden. Op den Noorderspoorweg in Frankrijk heeft een groot ongeluk plaats gehad. De sneltrein van Brussel liep ondanks het gegeven sein op den trein van Calais die wegens schade aan de locomotief te Pierrefitte stilstond, en vei bi ijzelde 5 waggons. Daarbij werden 5 reizigers gedood en 19 min of meer gewond. De personen in den sneltrein kwamen met een hevigen schok vrij. Een spoorweg-inspecteur had gelukkig nog de tegenwoordigheid van geest gehadom het bij na deren van den trein zooveel waggons mogelijk te doen openen, zoodat nog een groot aantal passagiers tijd hadden om uit de waggons te springen. Sir Mozes Montefiore is den 2den Januarij te Gibral tar gepasseerd, zich in het belang zijner geloofsgenooten be gevende naar Marokko. Zekere vrouw P. uit Tonnoy was op den avond voor Kersdag, volgens l'Impartial de la Meurthe, bevreesd dat zij zou bestolen worden terwijl zij de middernachtmis bij woonde. Zij besloot daarom hare spaarpenningen bestaande uit achttien stukken van 20-franken, te verbergen in een pot met aardappelenwelke voor de varkens waren bestemd. Den volgenden morgen deelde haar niets kwaads vermoe dende man als naar gewoonte het voedsel aan de beesten uit. Daar echter een der varkens al spoedig teekenen van ongesteldheid begon te gevenbesloot hij het te dooden en men stelle zich zijn verbazing voor toen hij in de inge wanden van het dier een som van 300 francs vond. Het raadsel werd echter door zijn vrouw spoedig opgelostdoch hoe men gedurende verscheidene dagen mogt zoeken er ble ven drie 20-francstukken ontbreken. Het eenige middel om ze terugtevinden en waartoe men ook za^ overgaan is alzoo den medgezel van het goudetende varken te doodendaar die vermoedelijk ook zijn deel van den maaltijd zal hebben genoten en de 60 franken alleen ten koste van zijn leven schijnt te^willen teruggeven. OFFICIE EL, NIEUWS. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning aangevraagd door Pieter Swinkels, stalhouder, wo nende binnen deze gemeente, tot het bewaren van mesten het houden en mesten van meer dan 2 varkens, in zijn pak huis in de Kijfhoekstraat, Wijk II, N°. 103. Tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegen en belendende panden, ten opzigte der infor- matiën de Commodo et Ir.commodo, zal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den Ilden dezer, des voormiddags te 11 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2