beliandeïing der zaak plaats gehad tussehen de heeren Dr. Wap en Milo. Partijen hebben hunne zaak persoonlijk bepleit op een zeer karakteristieke en satirieke wijze, ten aanhoore van een talrijk publiek. In de volgende week zul len de getuigen gehoord worden. Men weet wat de kwe3tiê is: de draaijer Milo zou voorwerpen vervaardigen uit den eeuwen ouden eiken boomstronk, op de tentoonstelling ge- exposeerd en had ze gemakshalve geleverd uit een modernen kersenstam. De Amsterdam3che Courant deelt het volgende mede uit 's HertogenboschJan van Veen, die bijna 6 maanden cellulair gevangen zat, in zake Mgr. Zwijsen en Vrijdag jl. werd ontslagen, bevond zich, na het voor hem gelukkige oogenblik, nog niet op zijn gemak. Na eenige uren op den dag der bevrijding in de stad rondgedwaald te hebbendoch steeds door vermonde politie achtervolgd, ging van Veen een bezoek brengen te Haren; waar, of bij wieni3 on bekend, zeker uit oude betrekking tot de plaats waar hij Mgr. Zwijsen vroeger diende. Een rijtuig, waarin politie, ach tervolgde hem ook daar. Van Veen keerde terug naar 's Bosch werd aan de Vugterpoort aangehouden door de politie en naar het bureau gebragt, waar men hem van top tot teen heeft onderzocht, of hij ook veel geld of meer goed bij zich haddan op het oogenblik toen hij de cel verliet. Uit een en ander is niets naders gebleken. Van Veen is des nachts per postkar vertrokken naar Gent bij Nijmegenwaar zijn moeder woonde; zoo men zegt, ontgaan ook daar zijn doen en laten het oog der politie niet; zelfs wordt verzekerd, dat een verkleede marechaussee de reis per postkar met hem gemaakt heeft. Deze zoo veel besproken zaak is dus bij de politie nog niet afgeloopen. Men leest in het Volksblad: Wij zijn geen woorstan- der9 van standbeelden; wij hebben zulks meermalen in het Volksblad en ook elders te kennen gegeven. De groote man nen moeten voortleven in de volksherinneringniet door dat men een uiterlijk teeken op een plein van een enkele stad ziet, maar door dat hunne beginselen in de harten van dui zenden weerklank vinden. Wil men echter standbeelden op- rigtenniet uit ijdelen volkstrots, maar om, onder zinne lijke teekens gevoelens van hoogachting en dankbaarheid te openbarendan voorzeker verdient een standbeeld te verrij zen voor Gijsbert. Karei van Hogendorphet hoofd van de nationale zelfbevrijding van de Fransche dwingelandij; en Rotterdam de 9tad waar Hogendorp het eerste levenslicht zag, heeft voorzeker aanspraak een standbeeld opterigten voor den grooten nationalen Staatsmanal is het dan ookdat bij het opterigten monument te 's Gravenhagevoor hem en ook voor de andere mannen van 1813 een gedeekteeken zal worden gesticht. In de Leeuwarder Courant van Dingsdag zijn reeds niet minder dan 19 hardrijderijen op schaatsenzoo door mannen als door mannen en vrouwen en ook door vrouwen alleen, aangekondigd. Het gezamenlijk bedrag der prijzen en premiën bedraagt ongeveer f 2000. Te Leeuwarden ver wacht men op aanstaanden Maandag een hardrijderij door mannen, voor welke de prijs is uitgeloofd door Z. K. H. den Prins van Oranje, beschermheer der IJsclub. Later zal eene hardrijderij door mannen en vrouwen benevens eene harddraverij op het ijs met paard en slede plaats hebben. Ook mag men een of meer gecostumeerde hardrijderijen op schaat sen te gemoet zien. De werkzaamheden aan den spoorweg Almelo-Salzber- gen zijn, ten gevolge van het strenge winterweder, gestaakt moeten worden. Het tractaat tusschen de Nederlandsche en Hannoversche regeringen is thans ook goedgekeurd en door de gemagtigden van beide regeringen onderteekend. en is voor een paar dagen een storting van 25 pCt. van de door Hannover ingeschreven f 800,000 geschiedook de onteige ning gaat met kracht vooruit; de taxatie der landerijen, toebehoorende aan den heer A. F. Graaf van Rechteren Lim- purg, heeft in de afgeloopen week plaats gehad, waardoor die gronden bij minnelijke schikking in het bezit der maat schappij zijn gekomen. Hierdoor zijn de voornaamste nog be staande bezwaren voor de spoorweg-maatschappij uit den weg geruimd en wordt een spoedige hervatting der werkzaamhe den door iedereen, voornamelijk in het belang der arbeiders, met verlangen te gemoet gezien. -In den Koninklijken Franschen Schouwburg te *9 Hage zal Zafurdag avond worden teu toeneele gevoerd de groote opéra la Juive. De Rijn wa9 vóór Arnhem met veel en zwaar drijfijs te Keulen insgelijks; maar volgens berigt uit Coblentz van Heimbach tot Kammereck gezet. De IJssel kon aan het Katerveer niet meer gepas seerd worden wegens het vele drijfij3 De Maas is ook vol drijfijs bij Maastricht en Grave. De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Noot dorp heeft toezegging van beroep gedaan aan den kandidaat J. Pijzel. Dat ooijevaars niet altijd de boden zijndie ons een zachtere weersgesteldheid aankondigen, blijkt daaruit, dat in het laatst der vorige maand te Dragten een ooijevaar is gezien. Uit Scheveningen wordt ons van den 7den dezer ge meld: Het Fransche visschersvaartuig St. Jaques van Duin kerken, dat op den 5den der verleden maand onder de gemeente Wassenaar is gestrand, is, dank zij het overleg en de ijverige pogingen van de heeren L. de Jager, K. Schouten en A. Mos, op gisteren afgebragt en bevindt zich in zoodanigen goeden staat, dat het reeds geheel gereed is om onder zeil te gaan en heeft volgens verklaring van des kundigen weinig of niets geleden. Heden middag is het naar Vlissingen vertrokken. Er heerscht sedert dezen morgen al hier ten gevolge van de gestremde vaart op de rivieren groote bedrijvigheid. De Engelsche stoomboot Killarney, kapt. Jewitt, is in den afgeloopen nacht voor den wal gekomen om ge9t te laden. Twee pinken van den reeder M. M. Teeuwisse heb ben de gest aan boord gebragt. Twee pinken van den ree der A. Pronk en een van den reeder A. Mos maken zich gereed om ladingen boter en kaas naar Engeland te ver voeren. Van Makkinga wordt aan de Friessche Courant ge meld i Navolgende familie-geschiedenis is wel als een bij zonderheid vermeldenswaardig. Twee broeders, arbeiders, wonende te Appelscha, zijn in den voorzomer van 1860 ten gemeentehuize aldaar gehuwd met twee zusters. Op den l9ten en 3den December 1860 is uit ieder hu welijk een kind geboren, op den 26sten en 27sten Septem ber 1862 werd hun ten tweede male ieder een kind gebo ren, en thans, het vierde huwelijksjaar, zijn de gebroeders wederom vaders gewordendaar de beide zusters zich ge lijktijdig in het kraambed bevinden. Te Zwolle en omstreken wordt een adres aan Z. M. den Koning geteekendstrekkende, dat Ds. van Rijn op vrije voeten wordt gesteld. Men verneemt, dat de Typographische Vereeriging te '8 Gravenhageonder de zinspreuk: //Door Eendragt't zaam verbonden," eerlang een voorstelling van .3 blijspelen met zang zal geven in de zaal der Hoogduitsche opéra, ten be hoeve van de betrekkingen der in den jongsteu storm ver ongelukte Scheveningsche visschers. De Typographische Vereening Lourens Jansz. Coster alhier zal aanstaanden Maandag, den 11 den dezer, in de Stads-Gehoorzaal het feest van haar lOjarig bestaan vieren, waarby door eenige leden dier Vereening 2 blijspelen zullen worden opgevoerd. Op de prijsvraag door de theologische faculteit alhier uitgeschreven//inquiratur iu athentiam utriusque Pauli ad Thessalonicense9 epistolae," zijn twee antwoorden ingekomen; het eene is door de faculteit de gouden medaille waardig gekeurd en bij opening van het naambriefje is ais auteur bekend geworden de heer A. B. van der Vies Jr., theol. cand. alhier; het andere verdient naar het oordeel der fa culteit een loffelijke vermelding, die verleend zal worden als de auteur zijn naam aan de faculteit bekend wil maken. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting van Don derdag burgemeester en wethouders gemagtigd, om met het bestuur van het Genootschap M. S. G. in overleg te treden over de stichting van een lagere burgeravondschool naar de voorschritten der wet op het middelbaar onderwijs en daar voor een subsidie van f 21)00 beschikbaar gesteld; voorts is besloten de aanvrage te ondersteunen, door den heer Oudts- hoorn aan de Ilooge Regering gedaan ter bekoming eener concessie voor den aanleg van een spoorweg tusschen Sche veningen's Gravenhage Leiden en Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2