Dingsdag 5 Januarij. A*. N°. 1188. Binnenlandsch Nieuws. DAT.BL/ID. Dc*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 ia de drie inaaudeu. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Priji dor Advertentien 1-6 regels 0.7i, iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. liekendinakiiigeu vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 ii. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 a»s 9 u. 8 in.; naar Haar era eu Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 45 m.; 3 u. 5 ra.; 4 n. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbus lig tingen aan de Lakenhal, tvatoeofabriek eu op de Nieuvrstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 ra. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. RijUs-Telegraef. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's ar. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ru. tot 10 u. 30 ra. s v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Buryemee'ster en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. iJumoiissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des ZaturJags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In-- en Uitgaande Hechten en Acoijneeti dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijke Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 u„r. ¥ftn Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypothekea en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot landsadvocaten de heereu en Airs. A. de Pinto en G. M. van der Lindenadvocaten te 'b Hage. Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland hebben aanmerking gemaakt op het uittrekken van een post op de gemeentebegrooting van Zutphen voor thee en koflijten be hoeve der secretarie en der commissiën die ten raadhuizen vergaderen in het belang der gemeente. Burg. en Weth. hebben die aanmerking trachten te wederleggen, maar het gewestelijk bestuur heeft daarmede geen genoegen genomen. De burgemeester heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld om bij zijn besluit te volharden. Bij het Gemeentebestuur van Middelburg is het be- rist ontvangen, dat Z. Excellentie de Minister van Binnenl. Zaken verklaard heeft geen bedenkingen te hebben tegen het in de vorige maand door den Gemeenteraad gedaan aanbod betrekkelijk de tegemoetkoming in de kosten van aankoop en daarstelling der benoodigde lokalen voor een aldaar te stichten rijks-burgerschool met öjarigen cursus, waardoor men zich aldaar spoedig in de oprigting der school zal mo gen verheugen; en wanneer nu de ingezetenen de door het Gemeentebestuur gedane pogingen tot verkrijging dier school op hoogen prijs stellenniet minder erkentelijk zijn zij aan de Hooge Regering, welke door de inwilliging van het ge daan verzoek groote voordeelen aan genoemde gemeente heeft geschonken. Uit Rotterdam wordt ons dd. 4 Januarij gemeld Tengevolge van den ingevallen vorst, is de stoomboot- correspondentie voor het binnenland op heden gestaakt; de booten die heden morgen nog aangekomen zijn, hebben hun vertrek voorloopig gestaakt. l)e Maas is vol drijfijs. De uitgever der Provinciale Overijsselsche Courant is uitgenoodigd geworden omeven als het vonnis der recht bank te Zwolle, ook de memorie van appèl van mevrouw de weduwe Pruimers in een bijblad zijner courant bekend te maken. Eerst scheen hij daartoe genegen; maar later maakte hy bezwaar. Toen is tot de afzonderlijke uitgave besloten om het belangstellende publiek in de gelegenheid te stellen bet audi et alteram partem (hoor en wederhoor) optevolgen. Uit die memorie deelen wij de volgende algemeene be schouwing mede //De ontzetting der adressante uit de voogdij over haar dierbaar kind is gevraagd op gronddat zij een bekend slecht levensgedrag zoude houden. De adressante is aan zicbzelve, aan haar kind, aan zoo- velen die belang in haar stellende plegtige verklaring schuldig, dat die beschuldiging een onwaarheid, ja vuige laster is. De eigenlijke beschuldiger, de heer Nicolaas Pruimers, haar schoonvader, zit achter het scherm en verschuilt zich achter den magtigen arm der justitie. Dit is te meer laag en verachtelijk, omdat, indien de beschuldiging gegrond ware, hij als toeziende voogd verpligt zou zijn geweest zelf de ontzetting der adressante uit de voogdij te vorderen ingevolge art. 430, lid 2 B. W. De tegen een vrouw uit den fatsoenlijken stand door het O. M. gedane vordering tot ontzetting uit de voogdijwe gens bekend slecht levensgedrag, is welligt zonder voorbeeld. Het hoog gewigt van zoodanige handeling is onbetwistbaar. Het geldt de eer, de goede naamhet levensgeluk niet al leen van de moeder, maar ook van het kind, en min of meer van allen, die haar liefhebben, van alle hare betrek» kingen. Men zou althans mogen verwachten, dat zulk een geding gevoerd werd op de meest verschoonende wijze; dat het zou worden omringd voor de gedaagde van alle moge lijke waarborgendat haar alle ruimte zoude zijn gelaten voor hare verdediging; dat men met de meeste kieschheid zoude zijn te werk gegaan in de bewijsvoering; dat de ge legenheid tot tegenbewijs wijd zoude zijn opengesteld; dat men met gematigdheid en zonder overijling zoude hebben gehandeld bij het nemen van eenigen provisionelen maatre gel; dat het veroordeelend eindvonnis op wettige en on feilbare feitelijke en rechtsgronden zoude berusten; dat ein delijk de zaak zooveel mogelijk geheim en bedekt zoude gehouden zijn en de uitvoering verdaagd tot de beslissing in kracht van gewijsde zouden zijn gegaan. Het tegendeel van dat alles is gebeurd. Het geheele ge ding is blijkbaar niet slechts een aanranding van eer en goeden naam der adressante, maar un procés de tendance, een vooraf berekend plan om den predikant J. G. van Rijn in zijn waardigheid en werkzaamheid aantetasten en zoo mo«

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1