Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. ten. Blijmoedig aan het graf te denken is ook een vrucht, die 't kruis ons gaf. Dan is het niet alleen bij de verwisseling des jaars de ujtboezeming van ons hart: al weer een jaar voorbijmaar dan is het ons eiken avondal weer een dag Zich gewennende aan het leven bij den dag, zonder onbe zorgd te zijn maar steeds gedenkende aan het uur des doods, moet men in het bezit geraken van een anker der hoop, dat ruste geeft aan de ziel. Die eenige bewustheid heeft van een Christendom, dit staat boven geloofsverdeeld heid en met den genezen blindgeborene in zedelijken zin zeggen kan, alleen te weten, dat hij vroeger blind was en nu ziet, zal bestand zijn tegen alle miskenning, verguizing, laster en tegenstand, van welke zijde ook komende, maar zich eiken dag verblijden in de hopezingende het lied van onzen Hieronymus van Alpheu Zoo blij de landman, moê van 't ploegen, De neigende avondschaduw groet; Zoo blij zien wij, bij al ons zwoegen, Dat onze dag ten einde spoedt. Niet eeuwig zal de hope kwijnen, Die naar het uur der ruste smacht; Die oogenblik zal haast verschijnen Hoe lang ook hijgend ingewacht. Z. M. heeft G. D. Swanenburg de Veije eervol ont slag verleend als notaris te Dalfsen, arr. Zwolle. Z. AI. heeft den dirig. officier van gezondheid 1ste kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned.-Indië P. Bleeker, thans met verlof hier te Lande, met 1 April a. s. eervoi ontslag verleend uit de militaire dienst, met rang van kolonel en pensioeu. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben Dr. S. A. van der Chijs benoemd tot 2den geneesheer bij het krank zinnigengesticht te Zutphen. Aan de Amsterdamsche Courant wordt uit 's Hage geschreven dat Jhr. Mr. Verheijenadvocaat te 's Herto genbosch tot opvolger zou worden benoemd van Jhr. Air. P. van der Maesen de SombrefF. In het adres door de Vereeniging der Hollandsche bierbrouwers aan de Tweede Kamer ingediend, komt ook voor het bezwaar van een wet, reeds 41 jaren oud, die hen, ongeacht den vooruitgang der industrie, dwingt zóó te werken als men het in 18 22 begreep goed te zijn en dat een ge'neele afschaffing der belasting, of des noods een milde wetgeving, gepaard met matigen accijnsde industrie in staat zal stellen de nieuwe uitvindingen in den vreemde, welke zij kent, doch niet vermag toetepassen intevoeren waardoor de kwaliteit zal verbeterdhet verbruik vermeer derd en de schatkist gebaat worden. De arr.-rechtbank te Sneek heeft ter vervulling der opengevallen betrekking van kantonrechter te Hindeloopen aanbevolen de HH. en Mrs. J. W. G. H. baron van Sijt- zama, burgemeester te Bargum; A. Ferff, gemeente-secre taris aldaar en A. Verhoeff, advocaat te Utrecht. Uit de tweede openbaar gemaakte lijst der ingekomen bijdragen tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 blijkt, dat nog ontvangen is o. a. uit Voorschoten 237,7 1 uit Woerden f 380,71 uit Stomp- wijk f 76,3 2s eu uit Veur 30,3 75. De Memorie van appèl door mevrouw de weduwe D. Pruimers op den 14den December 18 63 ingediend bij het Provinciaal Gerechtshof van Overijssel, ter zake van hare ontzetting uit de voogdij van haar kind is gedrukt en al gemeen verkrijgbaar gesteld. Te Breda heeft men algemeen goedgevonden de ge woonte van het brengen van bezoeken of het brengen van kaartjes op Nieuwjaarsdag afteschaffen. Het Wageningsoh en Neder-Veluwsch Weekblad houdt met 1 Januarij op in het licht te verschijnen, vooral omdat de redactie geen genoegzame instemming vindt en de ge voeligheid over het oordeel in dat blad soms gevoeld door sommigen worden gewroken op den uitgever. Het misbruik van sterken drank is te Werkendam we der oorzaak geweest van twist en verwonding. Drie schip persgezellen, des avonds uit de herberg komende, schijnen over het billartspelen onderling aan het twisten te zijn ge raakt, waarvan de uitslag was dat een der bovengenoemden onder den voet geraakte, zoodat zijn twee makkers hem zoodanig toetakelden dat hij bijna onkenbaar was en o. a. een diepe wonde in het aangezigt bekwam van 4 dm. lengte. De wensch van velen in de gemeente te Werkendam sedert jaren geuit, om namelijk een orgel ia de kerk ge plaatst te zien zal eerlang verwezentlijk worden daar er reed3 voor meer dan een voldoende som is ingeschreven. De commissie tot de zaken der Waalsche kerken heeft aan Ds. J. H. Domperne de Chaufepic op zijn verzoek een eervol emeritaat verleend als predikant bij de Waalsche ge meente te Amsterdam, met aanspraak op rijkspensioen in- tegaan met I April 18Ö4. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te O'debroek l)s. W. Mense te Voorthuizen; te Zegveld üs. VV. J. Ge- zeischap te Heemstede; te Buren eu Muutukezijl de Kandidaat A. L. Joustra. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Bodegraven door Ds. P. A. van Toorenenbergen. Een Berlijnsch dagblad meldt: In navolging van den Minister van Financiënhebben nu ook de overige Minis ters hunne beambten gelast, hunnen naam leesbaar te schrij ven en alle krabbellrekken wegtelaten. De oudste man in het Keizerrijk Oostenrijk is zekere Frans Wcelarz, te Augezd in Moravië. Hij werd geboren in het jaar 1 745 en heeft alle veldslagen onder Loudon medegemaakt. Hij is nog tamelijk krachtig en heeft zich in den afgeloopen zomer met veldarbeid bezig gehouden. Te Kornenburg heeft onlangs een arbeider, die zich gedurig aan den drank te buiten ging, in eeu vlaag van dronkenschap zijn eigene twee kinderen vermoord, en zich. na het begaan van die euveldaad opgehangen. Hij werd echter nog bij tijds afgesneden en aan de rechters over geleverd. Te Bristra in Zevenbergen heeft onlangs een vrees- selijk voorval plaatsgehad. Een 2 Ojarig jongeling vermoordde zijn eigen vader, stiefmoeder en hunne twee kinderen waar onder een zuigeling. Voor dat de moordenaar deze gruwel daad beging had hij den stal in brand gestokenten einde het te doen voorkomen als waren deze personen verbrand. Inderdaad werd een derde kind, een zesjarig knaapje, on der een brandenden neerstortenden balk verpletterdhet gelukte echter aan een twaalfjarigen knaap zich te redden, die bij de rechters een aanklagt tegen den onnatuurlijken zoon en broeder indiende. De moordenaar werd terstond gegrepen en bekende alles. Zijn vader, zeide hij, had zijn geheel vermogen aan de kinderen zijner tweede vrouw toe gedacht en hem slecht behandeldwaarover hij zich wilde wreken. De zonderlinge zucht tot verzamelen van postzegels schijnt nog steeds toetenemen. Men verneemt althans uit een berigt, in een geacht buitenlandsch tijdschrift geplaatst, dat de postdirectie te Weenem zoodanig tot aflevering van buiten gebruik gestelde postzegels, uit alle oorden bestormd werd, dat zij genoodzaakt is geweest een buitengewonen ambtenaar aantestellenbelast met het beantwoorden der aanvragen en het toezenden der voorhanden zijnde postzegels. Ofschoon de voorraad zeer aanzienlijk was, is er op dit oogenblik niet een meer voorbanden. Omtrent de Fransche stoomboot Atlas, welke op 3 December van Marseille was vertrokkenverneemt men na der, dat het thans bijna zeker is, dat zij met man en muis is verongelukt, vermits op alle aanvragen in Spanje, Italië en langs de Afrikaansche kust gedaan, geantwoord is, dat men het vaartuig nergens heeft gezien. Het had 25 a 30 man equipaadje. Het aantal passagiersdie zich aan boord bevonden, i3 nog onbekend. De lading werd op 1,500,000 francs geschat. Een Engelsch dagblad heeft berekend, dat Europa on der een schuldenlast van 2 5,000 millioen gulden gebukt gaat, en dat het tegenwoordig oorlogsstelsel jaarlijks 3700 millioen guldens nutteloos verslindt. De jongste stormen hebben ook aan de visschersvloot van Ostende zware verliezen toegebragt. Tien visschersvaar- tuigen zijn verongelukt, vijf daarvan zijn met man en muis

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2