Buitenlandsch Nieuws. vlam hebben gestaan. Nu kwam men met den schrik en een geringe schade vrij. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting van 84 dezer de agenten van politie benoemd tot buitengewone amb tenaren voor de surveillance der plaatselijke accijnsen. Door curatoren der Leidsche Hoogeschool is tot pedel benoemd de heer K. Haremaker. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 45°. Woensdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 35°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 40°. Een vreesselijk voorval heeft te Hamburg een geluk kige familie diep ongelukkig gemaakt, hoewel de oorzaak daarvan aan het koddige grenst. De vrouw des huizes had des voormiddags haar slapend kind van eenige maanden voor een paar uur verlaten. Toen zij weder in de kamer kwamvindt zij de huiskat op de wieg zitten die het kind strak aanstaart. Zij schrikt hevig. Des middags vertelt zij het voorval aan haar man, die antwoordt, dat het ook zeer onvoorzigtig is de kat alleen bij het kind te laten. De zaak maakte op de zeer zenuwachtige vrouw een geweldigen in druk. Toen zij zich des avonds naar bed begaf, waagde zij het niet, zooals zij gewoon was, haar kind in de wieg te leggen, maar nam het bij zich in bed. Zij slaapt in en droomt van de kat. Het dier staart met vonkelende oogen haar kind aan en wil het aanvliegen. De moeder springt verwilderd op, grijpt het verschrikkelijke dier en slingert het tegen den muur. Een kermend geschrei laat zich hooren en brengt de nog slaapdronken moeder tot bewustzijn. Vrees selijk ontwaken, zij heeft haar kind met het hoofdje te gen den muur geslingerdDe huisarts werd ten spoedigste geroepenmaar hij vermogt niet het kind te redden dat weldra den laatsten adem uitblies. Sedert eenige dagen heerscht te Weenen bijna een ge- heele stilstand in den geldhandel. Met zekere spanning ziet men de toekomst te gemoet. Ieder hoopt dat de vrede niet zal gestoord worden en meent daarvoor de redenen te zien ea toch durft men die overtuiging niet ten volle te vertrou wen. Hiervan is men zeker, dat er nog maanden zullen voor bijgaanalvorens de onrust, welke in Italië heerscht, tot uit barsting zal komen. Het jongst verschenen nommer der Bank- und Han- deïs-Zeitung deelt het volgende berigt mede//Met betrek king tot de zoo algemeen besproken assurantie op het leven van Keizerin Eugènie ontvangen wij per telegram de vol gende mededeeling, dat de maatschappij van levensverzeke ring Albert op 24 dezer geweigerd heeft aan dergelyke as surantie deeltenemen." Uit Versailles wordt berigt, dat de kosten van het stierengevecht op Petit Trianon gehoudenalleen voor het overbrengen van de stieren en piccadores 240,000 fr. heb ben bedragen. Een dagblad van Barcelona deelt uit San Martin Lu serras in de provincie Gironahet verhaal van een kamp strijd tusschen een man en een groot wild zwijn mede. Toen hij zich, met een kleine bijl gewapend, in een naburig bosch begeven hadzag die man plotseling het zwijn in een drei gende houding voor zich staan. Eerst wilde hij zich door in een boom te klimmen reddenmaar het zwijn greep hem aan den voet des booms bij het beenbeet hem en wierp hem ter aarde. Toen ving een vreesselijke worsteling aan en gelukte het den man zijn tegenpartij 3 of 4 diepe won den met de bijl toetebrengen en eindelijk op de vlugt te drijven, na alvorens nog verscheiden nieuwe wonden in het been te hebben gekomen. Volgens de laatste te Madrid ontvangen berigten uit St. Domingo belegerde de generaal Gondara de opstandelin gen in Cecera. De Italiaansche gezant bij de Porte, graaf Greppi heeft de tusschenkomst der Turksche regering gevraagd te gen den Schah van Bokhara om de 3 gevangen gehouden Italiaansche reizigers GarassiLitta en Miazza weder in vrij heid te doen stellen. Deze verdienstelijke en moedige man- n en zijn het slagtoffer van het bijgeloof der priesters daar te lande. Toer zij ramelijk zich gereed maakten om een photo- graphische 3chets van eenige moskeen en andere monumen ten te vervaardigenwerden zij op bevel der priesters als van tooverij verdacht, in hechtenis genomen. De Turksche regering heeft hare bemiddeling toegezegd. Eenige voorname leden der Milanesche aristocratie zijn naar Rome afgereisden nog andere zullen hen derwaarts volgen. Het doel der reis is het opvolgen van het in het Mechelsche Congres gegeven wachtwoorddat alle aanzien lijke leken, van beider kunne, uit alle landen van Europa, zich voor het einde des jaars te Rome moeten vereenigen tot het doen eener groote demonstratie ten gunste van den Paus-Koning. Bij den banketbakker Arnald te Oxford is een koek gebakken die 3000 pond weegt, 7 voet hoog en 18 voet in omtrek is. Daarvoor zijn gebruikt 35 0 pond meel, 3000 eijeren, 5 vaatjes krenten, 200 pond oranjeschillen, 3 00 pond boter, 400 pond suiker enz. De mayor zal die op de jaar- lijksche vergadering van den kerkeraad op 4 Januarij aan staande opensnijden. Daarin zijn 200 briefjes gebakkendie aan hen welke ze ten deel valt in het stuk dat hij ontvangt recht geef op een fraai geschenk, Een firma te Liverpool heeft een surrogaat voor ka toen uitgevonden, dat in fijnheid, elasticiteit en in lengte van draden volkomen nabij komten in groote menigte kan vervaardigd worden. Deze uitvinding is in Frankrijk gepatenteerd, en de nut tigheid bruikbaarheid en goedkoopheid (6 pence het pond) zijn zoozeer in het oog vallenddat de Minister van Binnen- landsche Zaken verklaard heeft de verspreiding met alle kracht te bevorderen. In de vorige week is te Londen het prospectus uit gegeven van een der kolossaalste ondernemingen op finan- tieel gebied. Er zal zich een maatschappij vestigen met een kapitaal van niet minder dan 4 millioen onder den titel van contract-corporation met het hoofdzakelijk doel om spoor wegen aanteleggen en te exploiteren, voornamelijk met het oog op het buitenlando. a. zegt men op SpanjePortugal en de Nederlanden. Den löden September 1861 werden in Engeland door een 300tal postkantoren spaarkassen geopend, waarbij ieder een een besparing van een shilling tot iS 30 in het jaar en voor een som in eens tot 150 kon inleggen. De spaarkas berekent den inlegger 2^ pCt. rente, zoodra zijn ingebragte gelden tot één zijn geklommen. De postmeester-generaal betaalt de ingelegde gelden aan de kas der geconsolideerde schuld van Engelanddie hem daarvoor 3 pCt. berekent, dus een half pCt. meer dan de inlegger verkrijgt. Dit half pCt. dekt de kosten door de in- rigting van de post gemaakt. De goede uitkomst bleek zeer spoedig, zoodat binnen den tijd van 16 maanden de post het getal harer spaarkassen vermeerderde tot 2532. De ze kerheid van het kapitaalde gemakkelijkheid van den inleg maar vooral de weinige moeite, waarmede de bezitter van een postspaarkasboekoveral waar hij zichjbevindt, een ge deelte van zijn inleg door een derdehalfduizend spaarpost- inrigtingen bekomen kan, maken deze instelling zeer geacht en vele andere spaarkassen hebben geliquideerd en de kapi talen van hunne inleggers aan de post overgedragen. Sir Mozes Montefiore schrijft uit Tanger, dat hij alle hoop voedt op het bereiken van het doel zyner reis, de verbetering van den toestand zijner geloofsgeDOoten in Ma rokko. Door de vertoogen van Engeland, Frankrijk, Italië en de Yereenigde Staten heeft Spanje zich genoopt gevoeld de beide wederrechtelijk gevangen gehouden Israëlieten op vrije voeten te stellen. Dit gebeurde weinige uren na aan komst van sir Moses te Tanger, en sedert h.eeft hij van den aldaar residerenden Spaanschen consul-generaal de gerust stellende verzekering ontvangendat het proces tegen de overige te Saffi ingekerkerde Israëlieten spoedig geschorst zal worden. Het stoomschip Rangoonvan de Peninsular en Orien tal Steam Navigation Company, dat den lOden dezer op de reis van Calcutta naar Aden is gestrand, was een nagenoeg nieuw schip, van 1776 ton en met machines van 400 paar denkracht. Met de lading wordt hare waarde op 200,000 geschat. Terwijl al de passagiers, de equipage en de mails zijn gered, schijnt het schip in zeer gevaarlijken toestand te verkeeren.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2