Buitenlandsch Nieuws. dop, in plaats van den heer P. j. Schuyt, op verzoek eer vol ontslagen. In bet kiesdistrict Eindhoven is tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld Mr. P. J. A. Smitsgriffier bij de arrondissements rechtbank aldaar. Te Amsterdam overleed Donderdag 11. de oud-hoog leeraar W. Vrolikin de ontleed- en dierkunde, aan het Athenaeum, secretaris der Koninklijke Academie van We tenschappen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft tot 3den praecep- tor aan het Stedelijk Gymnasium' aldaar benoemd Dr. H. P. Schroder. De arrondissements-rechtbank te Doesborgh heeft een vonnis gewezen waarbij de gemeentebesturen grootelijks be lang hebben. Zekere B. te Doesborgh kondigde ten vorigen jare de openbare verkooping aan van gronden en gebouwen daarop staande. Die gronden zijn de eigendom der gemeente en waren iu gebruik aan de voorgangers van B. gegeven tegen een zekere jaarlijksche retributie, die dan ook voort durend door hem voldaan werd. Van die omstandigheid was op de verkoopbilletten geen melding gemaakt, maar werden de gronden als volledig eigendom des verkoopers aangewe zen. Het dagelijksch bestuur dier gemeente deed nu, op grond van art. 179 der Gemeentewet, protest tegen den voorgenomen verkoop beteekenen ter bewaring der rechten van de gemeente, met het gevolg, dat aan de voorgenomen verkooping (waarvan de eerste veiling toch werd gehouden) geen gevolg is gegeven. B. dagvaardde daarop de gemeente tot nietig verklaring van het gedane verzet en tot vergoeding van reeds geleden en nog te lijden schadeoptemaken bij staat. Die eisch is door de rechtbank toegewezen, hoofdzakelijk op grond, dat het gedaagde gemeentebestuur het eigendomsrecht der ge meente op den grond en daarmede het recht tot het doen van het protest niet heeft bewezen welke verpligting naar het oordeel der rechtbank uit art. 1202 Burgerlijk Wetboek voortspruit. Naar men met zekerheid verneemt, zal, nu dezer da gen de verkoop van het oude Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage werkelijk heeft plaats gehad, met 1 Januarij een dagelijks verschijnend liberaal blad in de residentie het licht zien. Te Krommenie is een vreemd geval van slaapziekte on langs voorgekomen. Een ongetrouwde vrouw uit den gerin gen burgerstand, ruim 30 jaar oud, verviel, na een pe riode van groote zenuwoverspanning en opgewondenheidin een toestand van bewusteloosheiddie een kleine 3 weken aanhield en gedurende welke alle functies stil stonden. Een flaauw kloppen der polsen een naauw merkbare beweging bij de slapen duidde alleen aandat het leven niet weg was. Volkomen uitgeputis ze eindelijk uit haar slaap, waar niets haar uit had kunnen wekken, van zelf weer ontwaakt. Men spreekt natuurlijk van bedrog. Intusschen, geneeshee- ren die haar waargenomen hebbenschijnen de zaak voor vol komen ernst te houden. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan Ds. J. J. van Toorenenbergen te Vlissingen op zijn verzoek het eervol emeritaat verleend ingaande met 1 Februarij aan staande. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Wezep bij Hattem de kandidaat A. S. Joustra en te Oosterbierum de kandidaat K. F. Creutzberg. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidenejrereformeerde gemeenten te Rotterdam en te Veldhuizen Ds. H. Beuker te Zwolle en tot tweeden predikant te Leeuwarden Dr. J. Ba- vink te Almkerk. Bij de op heden Maandag ten Raadhuize plaats ge had hebbende aanbesteding van leverantiën ten behoeve der gemeentewerken is de leverantie van straatklinkers per 1000 stuks aangenomen voor f 8,09 door den heer F. Mijnlieff Az., steenbakker te Nieuwerbrug, en die van straatkeijen per 1000 stuks voor f 31 door den heer J. N. W. C. Sieburgh, koopman te Amsterdam. Als een verblijdend teeken der tijds wordt ons het volgende medegedeeld //De predikant der Doopsgezinde ge meente alhier ging heden bij verscheidene ingezetenen rond tot het inzamelen van giften voor den opbouw van de Israëli tische synagoge te Zaandam. Voorwaar een verblijdend tee- ken des tijds Moge het dezen waardigen godsdienstleeraar gegeven zijn nog gedurende een reeks van jaren zijne pogingen aante- wenden tot verspreiding zijner heldere denkbeelden en tot bevordering van die echte verdraagzaamheid die alle men- schen zonder ouderscheid van godsdienstige belijdenis door een gemeenschappelijken band van liefde omstrengeld." Zaturdag avond geraakten 2 meisjesdie om zich te- gen den regen te beschutten onder één schoudermantel lie- penin het water van het Leveudaal. Een werd gered maar de andere er levenloos uitgehaald. Van Donderdag den 24sten dezer, des namiddags te 5 uur, tot heden Maandag den 28sten dezer, des namid dags te 4 uur was de hoogste stand van den Thermometer van Fahrenheit 47°, de laagste 32°. Causeries sur les dents naturelles et artificiellesdat is de titel van een werk, dat een grooten opgang maakt. Doctor Dorigny heeft in dit boek, met veel geest en talent, de nuttigste voorschriften voor iederen leeftijdde meest practische raadgevingen aangaande gezond heid en schoonheid gegeven. Dr. Dorigny is ernstig onder een vrolijken vormzijn boek vloeit over van anecdoten en pikante gezegden en beveelt zich door vele schoonheden ter lezing aan. Rusland dirigeert steeds nieuwe troepen naar Polen. Reeds sedert geruimen tijd zijn daar ongeveer 200,000 man op de been, om dat land onder het juk te houden. Dit berigt komt uit een Russische bron, met de bijvoeging, dat die vermeerdering van troepen plaats heeftmet het oog op het aanstaande voorjaar. Uit Stuttgard wordt berigt, dat tusschen Beijeren, Wurtemberg en Saxen een overeenkomst is gesloten betref fende de verdere behandeling van de Sleeswijk-Holsteinsche quaestie; natuurlijk alles ten gunste van den Hertog van Augustenburg. Alle tijdingen uit Hamburg en Altona bevestigen, dat de komst der Duitsche troepen in de hertogdommeu al daar een groote opgewondenheid heeft te weeg gebragt. In den avond van den 24sten had er te Altona een algemeene illuminatie plaats; het volk trok bij troepen door de straten onder het zingen van het Sleeswijk-Holsteinsch volkslied. De burgers hadden zich met de leden der turnclubs en de kweekelingen van het gymnasium vereenigd om de openbare rust te handhaven. De strijd, gedurende een geruimen tijd gevoerd tus schen den Senaat en de Burgerschap te Hamburg over de afschaffing der accijnsen is voorloopig gestaakt of geëindigd. Immers volgens een getroffen schikking zullen de accijnsen nog tot het einde van 1864 worden geheven, inmiddels eenige lastige formaliteiten worden afgeschaft en een ge mengde commissie zich bezig houden met de overweging welke belasting in de plaats der accijnsen zal worden in gevoerd. De hertog van Brunswijkwiens kostbare collectie diamanten, zooals men weet gestolen zijn, doch die hij ten gevolge van de arrestatie van den dief (zijn bediende) terug heeft bekomenmoet voornemens zijn om Parijs te verlaten en zich naar Holland te begeven. Misschien meent hij daar veiliger voor de dieven te zijn. - De Prins van Wallis en zijn echtgenoote hebben zich naar Osborne begeventen einde daar de Kersdagen door- tebrengen. Dingsdag morgen 11. werd de zoogenaamde //royal baron of beef" naar het kasteel opgezonden. Het kolossale stuk vleesch was afkomstig van een uitmuntenden os, in het Park van Windsor geweid. Het werd des morgens te 9 uur voor het vuur geplaatst en eerst te 4 uur des namiddags was het goed gebraden. Het zal de hoofdschotel uitmaken op de Koninklijke tafel, die van Zaturdag af tot Nieuwjaars dag toe blijft aangerigt. Kolonel Crawley is volkomen vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldigingen. Dit vonnis kost de Engel- sche schatkist 72,000. Er is met het oog op de belangen van assuradeurs en verzekerden dezer dagen te Londen een zeer belangrijk vonnis gewezen. De eigenaars van een kolossaal stoomschip, dat een waarde had van ongeveer 20,000hadden het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2