N°. 1182. Dingsdag 29 December. Het proces over Weeskamersgelden. Binneniandsch Nieuws. LEIDSC Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, cn kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; uuar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 45 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek ea op de Nieuvrstraat's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3Ti. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's uamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks -Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. 9poorweg- Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's na. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur; - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseo, dagelijks van 8—1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het geschil over de juistheid of onjuistheid vau het ver slag heeft meer dan het rechtsgeding zelf de aandacht op gewekt en de belangstelling gaande gemaakt, ten aanzien van de schuldvordering ten laste der stadwegens in 1733 door haar toegeëigende schuldbrieven en gelden, op de Weeskamer beheerd wordende. Zoo als het gewoonlijk gaat, is het oordeel van het niet rechtsgeleerd publiek ver schillend van dat, 't welk men in hoogere en regerings kringen velt. Men begrijpt uietdat het Rijk de Stad een proces zal aandoen, als het niet zeker is vau de deugde lijkheid der schuld, omdat erkend wordt, dat er uit die kas van de Weeskamer, een eeuw en langer geleden gelden en obligatiën zijn overgebragt naar de Thesaurie of Gemeen tekas. Men begrijpt, dat het gemeentebestuur alle pogingen aanwendt, om zich aan de teruggave te onttrekken en alle dienstige gronden bijbrengt, om de wettigheid der schuld te ontzenuwen. Men begrijpt niet, waarom dat geschil nu weder tot een langdurig en kostbaar proces moest worden gemaakt en men vreest een uitkomst, gelijk die over den eigendom van het Haarlemmermeer, omdat niet pertinente- lijk ontkend wordt, dat in 1733 Leiden zich heeft toege ëigend, wat aan het Gemeene Land of den Staat toekwam. Zoo en in dier voege spreekt men en dat doen wel velen. Men heeft nog wel hoopdat de Leidsche rechtbankook zonder dat zulks door haar bedoeld wordt, toch altijd zeer naauwkeurig zal letten op hetgeen in het belang van Leiden kan dienenmaar hare onpartijdigheid is buiten tegenspraak en wat er aan ontbrak zou bij een hooger beroep immers aan het licht komen en niet baten Wij verwachten- en 't is goed dat men zich daarop voorbereidt, - een veroordeeling tot het afleggen van re kening en verantwoording. En niets is meer natuurlijk, zoodat wij het bijna zouden wenscheu hoe vreemd dat ook klinke. Welk bezwaar ligt er in? In 1733 en volgende ja ren zijn gelden en obligatiën, behoorende tot boedelswaar van de eigenaren of erfgenamen zich in geen 20 of 30 jaren hadden aangemeld, zoodat er geen rechthebbenden bekend waren van de Weeskamer overgebragt naar de Stads Thesaurie; onder voorwaarde, dat aan de rechthebbenden, zich later aanmeldende, wat hun toekwam zou worden uit gekeerd. Aan die voorwaarde is ten allen tijde voldaan, zelfs nog in 1832, nadat in 1806 daarvan het recht be wezen was. 't Is dus niet moeijelijk verantwoording te doen van het plaats gehad hebbend beheer en immers kan het geen bezwaar zijn bij die verantwoording te brengenwat van en waarvoor de overige gelden zijn gebruikt. Wel neen dat is geen bezwaar. Het Gemeene Land heeft die afgifte van Weesmeesteren gewettigd door het toetela- ten en het beheer van de Weeskamer goedtekeurendoor te verzuimen bij tijds orde te stelleu op de gelden, die niet de stad, maar het Rijk zouden toekomen, en door de Re gering onkundig en ongemoeid te laten wegens het bestaan eener aanzienlijke schuld. Was die schuld bekend geweest, nooit zou het Rijk kosteloos en onafgebroken in het gebruik zijn gebleven van het gebouw 's Gravensteineigendom der stad, en van de daaraan grenzende huisjes. Nooit zou zon der huur of koopprijs aan het Rijk zijn afgestaan het Pest huis om dat interigten en te gebruiken tot een militaire gevangenhuisterwijl de Stad er vroeger, toen het Rijks hospitaal was 2000 huur 'sjaars van trok. 't Is ondenk baar, dat de Leidsche regering indertijd aan het Rijk zulke kostbare perceelen om niet zou hebben in gebruik gegeven als zij geweten haddat er nog een schuld bestond van on geveer of meer dan één tonne goudsdie opvorderbaar was. 't Is te betwijfelen, of zulk een afstand had mogen geschie den en de stelling staat dus gelijk vraagt het Rijk een ka pitaal terugdat Leiden zich heeft genaastofschoon daarop geen recht hebbende. Leiden kau niet toestaan dat in eeuwig durend gebruik aan het Rijk verblijven gebouwen, die uit dwaling ten aanzien der betrekking tusschen het Rijk en zijn schuldeuaar, kosteloos en onvergolden in gebruik gegeven zijn. De beslissing van de arrondissements-rechtbank is welligt ja hoogst waarschijnlijk gevallen en zal eerstdaags openbaar- wordenDe uitspraak kan in geen geval bezwaar opleveren, omdat de gevolgen vooraf eenigermate te berekenen zijn en tot een billijk vergelijk aanleiding en grond opleveren. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Sloten prov. Noord-Holland, benoemd den heer J. G. L. Heuvel-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1