Binneiilandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan J. C. van der Lelyop yerzoek eervol ontslag verleend, als burgemeester der gemeente Maas sluis, en tot burgemeester dier gemeente benoemd J. Zane- veld onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Berkel c. a.; voorts tot burgemeester der ge meente Berkel c. a. 6. J. Ie Fèvre de Montigry en tot bur gemeester der gemeente Haaksbergen G. ten Cate Az. Z. M. heeft met Januarij 1864 benoemd tot kapitein luitenant ter zee 1ste klasse G. Lambert; tot luitenant ter zee l9te klasse den luit. ter zee 2de klasse A. W. Walther. Door Z. M. is dezer dagen aan den heer de Raasloff, onlang9 belast geweest met de overbrenging der kennisgeving van het overlijden van den Koning van Denemarken geschon ken het kommandeurskruis der orde van den Nederlandsehen Leeuw. - Door den machinist der lste kl. A. W. C. G. Kamer ling bij de Nederl. Marine is aan den Minister van Marine aangeboden de teekening eener nieuwe wijze van lossen van het geschut aan boord der oorlogschepen bestaande in het laden door het kulos. Naar men verneemt, wordt op last van den Minister aan 's rijks werf te Hellevoetsluis thans een model naar die uitvinding vervaardigd ouder opzigt van den uitvinder. Maandag is te Amsterdam van wege het Ministerie van Oorlog aanbesteed het bouwen van een kavallerie-ka- zerne en stallenop het terrein van de Schanstusschen de Muider- en Weesperpoorten. Het werk is gegund aan den heer P. N. Wolff aldaar, voor de som van ƒ248,600. Ook werd behoudens nadere gunning, aanbesteed het dempen van een gedeelte van den Buiten-Amstel en der Singelgracht bij het bolwerk Oosterblokhuis, ten behoeve van het te bouwen Amstel-Hotel. l)e laagste inschrijver was de heer G. Schalk voor ƒ22,480. De heer B. te Cortenoever, onder Brummenheeft in de vorige week niet minder dan 8 paarden verlorendie zeer kort na elkander gestorven zijn. Het schijnt, dat het hooiwaarmede zij gevoederd werdenmet vergiftige plan ten vermengd is geweest, daar deze 8 allen gebruikt had den van hooi, dat op een en hetzelfde stuk land was ge wonnen terwijl vier veulens van denzelfden eigenaar, die daarvan niet hebben gegeten, volmaakt gezond zijn gebleven. Deskundigen te Arnhem hebben zich met het onderzoek van het voeder belast. Zaturdag werden te Zutphen door de politie 5 stads- werkiiedeu gevangen genomen en naar het huis van arrest overgebragt, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan het stelen van lood hetwelk in menigte door hen gevonden was bij het afbreken van een oud torentje achter de kazerne der kavallerie. Het schijnt dat de lust naar sterken drank wederom een groote drijfveer tot dezen diefstal geweest is. Al de gevangen genomenen zijn gehuwd en vaders van huis gezinnen. Zaturdag tegen den avond zag men te 's Hage drie personen in visschersgewaad met politie-beambten door de stad naar het huis van arrest vervoeren, men zeidedat zij zich aan diefstal van een vry aanzienlijke partij lood van de oes terput hij Scheveningen hadden schuldig gemaakt. De Amsterdamsche Courant bevat het volgend parti culier schrijven uit Parimaribodat minder gunstig luidt omtrent de emancipatie, dan de laatst medegedeelde berig- ten #Wat mij hindert, is de slechte leest waarop de eman- cipatiewet is geschoeid, hetgeen zeer te betreuren valt; daarbij komt, dat de toepassing dezer wet op de negerbevolking zeer veel ie wenschen overlaat. De negers toch maken misbruik van de hun toegekende rechten of liever zij begrijpen de emancipatie niet, en ik geloof niet te veel te zeggen, als ik verklaar, dat zij voor dezen belangrijken maatregel nog niet rijp waren. Wie Suriname in zijn vroegerer. toestand heeft gekend, wordt droevig gestemd bij het aanschouwen van wat er thans gebeurt,. De vergelijking van het heden met het verleden valt allerjammerlijkst ten nadeele van on zen tijd uit. Voorheen kenden wij deo zoogenaamden slaaf, toen hij met dierlijk en plantaardig voedsel werd onderhou den toen de kleedij hem beschutte tegen de brandende zon en den regen en zelfs tabak en tondeldoos hem niet ontbra ken thans io?.pt hij naakt, of slechts met vuile en ellen dige. lompen bedekten alleen bananen heeft hij tot voedsel. Vele slaven zijn zelfs te lui om visch te vangen, boe weinig moeite dit ook kostmaar de geëmancipeerde zwarte is te trotsch, en zegt tot zich zeiven: nook de blanke bemoeit zich niet met jagl en visscherij ook de blanke delft de aarde niet, ook de blanke plukt geen koffij en ik, die door de emancipatie met den blanke gelijk sta, moet ik dat alles doen?" De domme, beklagenswaardige zwarte begrijpt niet, dat de blanke zijn opvoeder, zijn beschermer is, die hem leert zich behoorlijk te voeden en te kleedenen dat hij zonder dien blankezich weder zou moeten verlagen om als redeloos dier in de bosschen rond te zwerven en zoo ils nu het geval is, in de nabijheid van den blanke den geest moeten geven, ten gevolge van verwaarloozing van kwalen; eene verwaarloozing, alweder een gevolg der emancipatie, want de slaaf is vrij en wil dus niet in een hospitaal gaan maar blijft liever in de door stinkende dampen verpeste ne gerwoningenwaar natuurlijk, bij gebrek aan behoorlijke verpleging, langdurige en later misschien ongeneeslijke ziek ten ontstaan." -Wij vernemendat in de maand Januarij aanstaande in gebruik zullen worden genomen de nieuwe openbare meis jesschool en de nieuwe localen voor de openbare teeker.school op de Breedestraat in het voormalig accijnskautoor en tele graafbureau. Bij de bezigtiging van die nieuwe schoollocalen zat men over de uitstekende inrigting lof moeten toekennen aan on zen gemeente-architect, die voor betrekkelijk zeer geringe kosten heeft voorzien in een bestaande behoeftedoor eene doeltreffende keuze en bestemming van de gebouwen van het voormalige Catharina-gasthuis. De meisjesschool aan de Pie terskerk zal daarheen worden verplaatst, waardoor de talrijke school van deu heer van Wijk meer ruimte verkrijgt en nu voor de leerlingen der hoogste klasse van de openbare scho len de gelegenheid wordt aangeboden om zonder verhooging van schoolgeld onderwijs in het handteekenen naar de me thode van Dupuis te verkrijgen. Bij de herstemming ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad zijn heden opgekomen uit de lste af- deeling van de 641 kiesgerechtigden 299 en uit de 2de af- deeling van de 743 kiesgerechtigden 296 kiezerste zauaen van de 13 84 kiesgerechtigden 595 kiezers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 43°. Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 42°, te 12 uur 37°, 's namiddags te 4 uur 37°. De Pruisissche regering heeft bij de Kamer van Afge vaardigden een ontwerp ingediend strekkende tot wijziging van art. 99 der constitutie. Die wijziging wordt voorgesteld voor het geval, dat de drie takken der wetgevende magt het omtrent de vaststelling vau het budget niet eens zijn. Volgens de voordragt zou alsdan de begrooting van het vo rige jaar ook voor het volgende van kracht zijn. Men behoeft, met het oog op hetgeen met de vorige be grooting is voorgevallenniet te vragenwelk onthaal dit ontwerp bij de Kamer zal vinden. Donderdag heeft te Ween en met groote plegtigheid de begrafenis plaats gehad van wijlen den beroemden dichter Friedrich Hebbel. Uit alle oorden van Duitschland heeft zij a weduwe de treffendste blijken van deelneming ontvangen. Uit naam der groothertogin van Saksen-Weimar, geb. P.in- Een boek, bestemd om beweging te maken in de wereld der ge leerden en der zieken, is juist in het licht verschenen, 't Is een ver handeling over de aamborstigheid, getiteld: Guide de l'Asthmatique. De Guide de l'Asthmatique heeft een ware omwenteling veroorzaak t n de behandeling van deze, tot hiertoe ongeneeslijk geachte ziekten, de aamborstigheid en de aandoening van de luchtpijp. De talrijke ge nezingen, eiken 'dag verkregen, bewijzen de deugdelijkheid van de nieuwe geneeswijze, welke door den schrijver wordt voorgestaan; dit boek zal franco verzonden worden, tegen toezending van 1 franc in postwissel aan den schrijver, rue du Bouioi, 2, of aan J. B. Baillière, uitgever van de keizerlijke geneeskundige akademie19, rue Haute- feuille te Parijs. De zieken kunnen zich om inlichtingen en behandeling vervoegen aan het Cabinet me'dicalgevestigd rue du Bouioi te Parijs door Doc tor Sermet, voor de toepassing van deze geneeswijze.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2