N°. 1179. Woensdag 23 December. A". )cxe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. ISekendniakingen van genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 85 Cis. spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en «otterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u, 8 ra.; naar Haar era en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 45 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leideu (.Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam iieerebijt naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags, Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Niemvstraat: 'sinorgens ie 8 u. en te. 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 in. 's namiddags. Qnst-Indische Laodpost. Over Southampton, I en 17; over Trie9t, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur !s ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tót 10 u. 30 ra. av. Zittingen van net Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maaudag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau I Il uur.- Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10— i uur. Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur.- De Gemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag vaa 'smorgeus 12 -l uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dadelijks van 9—1 i:or en van 36 uur; sran sRijUs Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur, van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. He gemeente-financiën. V. De beraadslagingen over de begrooting van 1864 zijn afgeloopen en de raming der inkomsten en uitgaven voor een volgend dienstjaar is weder vastgesteld, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie. Het verslag der ge meenteraadszittingen is of kan immers zijn in ieders handen en wat er zoo al gesproken of besproken of met stilzwijgen voorbij gegaan is, kan ieder, die wil, te weten komen en daar over is iedereenniemand uitgezonderdbevoegd een oordeel te velleu. Ieder volksvertegenwoordiger staat voor hetgeen hij zegt en naar hetgeen hij stemt, waartoe hij medewerkt of wat hij verhindert of tegenstaatonder de kritiek der publieke opinieonder de bescherming van de journalistiek of onder haar invloed. Bij de algemeene beraadslagingen heeft slechts eeu lid het woord gevoerdnadat de voorzitter het standpunt van het collegie van dagelijksch bestuur had doen kennen tegenover de bedenkingen op de ontworpen begrooting gemaakt. Het bleek reeds dadelijk, dat verhooging van den hoofdelijken om slag niet meer ter sprake zou komenmaar dat de hand ge reikt werd, om zonder dat het evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven te verkrijgen. Daaruit vloeit nog niet voort, dat wy ons onvoorwaardelijk verklaren tegen een verhooging als dat in het belang der gemeente noodig was; integendeel ver schillen wij zeer met de beschouwingen van het raadsliddat bij de algemeene beraadslagingen het woord voerde. Wij heb ben bewezendat de ingezetenen over het geheel minder belasting betalen dan 15 jaren vroeger en wij kunnen er bij voegen, dat in een der onlangs gehouden raadsvergaderin gen van een zëer aanzienlijke gemeente er bepaald op is ge wezen dat te Leiden de uitgaven per hoofd slechts bedragen ƒ10,75, te Arnhem ƒ11, te Utrecht 12,33, te 's Gra venhage ƒ12,50, te Rotterdam ƒ16,39 en te Amsterdam 19, Het komt er naar ons oordeel slechts op aan, of de uitgaven goed besteed zijn en de belastingen naar een billij ken maatstaf verdeeld gelijkmatig drukken. En nu willen wij gaarne erkennen, dat de belastingen binnen Leiden beter zijn verdeeld dan in 1848, toen een zware belasting op het ge maal bestond en de opbrengst der accijnsen ook zeer ver schilde met thans, namelijk: 1848. 1864. Gemaal.98,000. 68,000. Geslagt28,000. u 21,500. Gedistilleerd43,000. u 77,000. Wijn14,000. 18,000. in het geheel183,000. ƒ184,500. Wel is waar, eerst in 1863 is de belasting op de brand stoffen afgeschaft, maar de invoering van dien accijns is ook in 185 6 door de liefhebbers en voorstanders van plaat selijke accijnsen doorgedreven en zoo is het mogelijk ge weest te voorzien in de behoeften van het openbaar lager onderwijs en iets ten koste te leggen aan de verfraaijing der stad. Wat daaraan besteed werd, wordt of zal worden, is immers onberispelijk. Wat vroeger besteed werd voor renten en aflossing van schuld of voor kosten van armwezen krijgt nu een andere bestemming. En waarlijk, als men een ton gouds besteden kan aan het bouwen van scholen en brug genen jaarlijks een aanzienlijke som voor bezoldiging van onderwijzers, zonder tot geldleeningen of tot verhooging van belastingen de toevlugt te nemen, wat meer is, dan nog integendeel een belasting op de brandstoffen, die ook 25,000 opbrengt, kan afschaffen, dan moet men zich wel te bersten schreeuwen, om het publiek te hrengen in een andere overtuiging dan de onze dat de belastingschuldigen niet bezwaard worden, als jaarlijks 80,000 aan de ge meentewerken wordt ten koste gelegd. Veel meer gepast eu van veel meer belang zouden wij het hebben geoordeeld, dat uit den boezem der Gemeenteraad zich had doen hoo- ren een stem voor de afschaffing der plaatselijke accijnsen. Als men evenwel in de beraadslagingen over de verhooging der bezoldiging van de beambten ten kantore van den ontvan ger voor de plaatselijke accijnsen overvloedige bewijzen aan treft, hoe weinig bekend vele raadsleden zijn met den aard en deu omvang van de werkzaamheden van zulk een kantoor, gelijk menig onjuist en onbillijk oordeel vaak over de amb tenaren in het algemeen wordt geveld, dan rnoet men zich niet al te zeer verbazen over de geringe belangstelling die elke welmeenende opwekking wedervaart, om bij de Hooge Regering of bij de volksvertegenwoordiging aantedringen op wettelyke maatregelen, die de opheffing van plaatselijke tolliniën mogelijk maken. En nu ten 9lotte nog iets over de plaatselijke uitgaven.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1