Magnetisme. DE GEÏLLUSTREERDE ALMANAK 4 en pCls. MR. W. VAN DE POLL. CHINA EN JAPAN. Adverteiitiên Hypotheek-Obligatien. Inhoud van den Geïllustreerden Almanak voor 1864: Openbare Vrijwillige Verkooping. De berigten uit Amerika luiden zeer gunstig voor de Noordelijken maar de toestand der Zuidelijken is thans moei- jelyker dan ooit. Van weerszijden wordt door de partijen in Noord- Amerika geklaagd over de behandeling der krijgsgevangenen. //De beschuldiging," zegt de Advertiser, //dat de Noorde lijken kwalijk hebben gehandeld, met de gevangenen over te brengen naar een afgelegene rots in een klimaat, hetwelk des winters met dat van Siberië gelijk staat, die beschul diging is niet van grond ontbloot. Maar de Noordelijken kunnen daartegen met evenveel recht aanvoeren, dat hunne krijgsgevangen landgenooten te Richmond nagenoeg van hon ger stervendaar hun geheele leeftogt menigmaal uit niets anders bestaat dan uit pond brood daags. Een geregelde uitwisseling zou zeker aan dat onheil spoedig een einde ma kenen eigenlijk hangt het nu maar alleen van den pre sident Lincoln af om de onderhandelingen opj dit punt voorttezetten. Men moet hierbij intusschen ook niet uit het oog verliezen, dat die ongelukkige toestand der Noordelij ken te Richmond niet zoo zeer voortvloeit uit den kwaden wil der Zuidelijkenmaar ook grootendeels moet worden toegeschreven aan het feit, dat deze zelf tegenwoordig aan het noodige gebrek lijden eu] dus aan hunne gevangenen ook niet meer kunnen geven." De operatiën tegen Charleston worden door de Noorde lijken onverminderd, hoewel nog met weinig vruchtvoort gezet. Het voornaamste dagblad van Richmond de Enquirer, zegt in zijn nommer van 11 November. //Sedert het bombardement van het fort Sumter den 17den Augustus jl. door de Noordelijken is aangevangen tot jl. Donderdag toe, zijn daarop 15,583 schoten gedaan12,302 daarvan raakten het. Van het garnizoen van het fort zijn 27 man gesneuveld en 69 gewond. De vlag is 34 malen weggeschoten. De op Sumter gerigte projectielen, ieder ge middeld op een gewigt van 200 pond gerekend, maken gezamenlijk een massa., van 3,116,000 ponden ijzer uit, dat is, omgeslagen over het aantal gesneuvelden, 115,430 ponden ijzer voor eiken doode, en 30,307 ponden ijzer voor ieder aan het garnizoen toegebragt verlies. Indien tot ieder schot gemiddeld 15 pond buskruid is gebezigd, dan heeft ieder onzer gesneuvelden 8659 ponden buskruid, en elk van onze verliezen 2434 ponden buskruid aan den vijand gekost. Sumter ligt in puin, doch tart den vijand nog; en deze durft de vergruisde muren van het fort nog niet voorby te varen. Voor Charleston is het fort een ijzermijn van niet geringe waarde." Men verlangt in eene Apotheek een fatsoenlijk JONG MKSSCH) P. G., welke eenigen tijd bij het vak is werkzaam geweest. Adres franco brie ven onder letter B. aan het Bureau Leidsch Dagblad. RENTEBETALING. Het Bestuur van de Nederlandsche Hypotheekbank berigt, dat de Coupons van hare Schuldbrieven, vervallende 1 December 1863, betaald zullen worden op Dingsdag 1 December aanst. en vol gende werkdagen. Ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam. HH. de Lange de Moraaz te Alkmaar. E. C. Engelberts &C°. te Arnhem, den Heer E. A. Smidt te Assen, de Heeren Stoop Rens te Dordrecht. Scheurleer Zonen te 'sHage. u ii Mesdag Zonen te Groningen. n Westerkappel Hoofd te Haar), den Heer F. van Lanschotte 'sHertogenb. A. Gratama te Leeuwarden, de Heeren Lezwijn Eigeman te Li-yden. den Heer M. A. 't Gilde te Middelburg, de H H. Jan Havelaar Zoon te Rotterdam. A. Oortman Zoon te Utrecht. A. van Deventer Zonen te Zwolle. Amsterdam, November 1863. Op advies of onder toezigt van des patients Geneeskundige bestaat dagelijks gelegenheid tot het raadplegen van H "*3 B-H SOMNAMBULES, zoowel hier als elders. Brieven, of toezendingen van gedragen lijfgoed, om inlichtingen, geschie den franco aan W. SCHRODER, Magnetiseur. Gedempte Burgwal, 18, te 's Gravenhage. n Heden is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld voor 1864, onder redactie van 200 Pag. druks. Prijs 60 Cents. Nieuwejaar, door Mr. w. van de poll. Maria, een schets uit het volksleven, door Mr. ernest scHEiDius. Westewind, door l. van den broek. Eene klokkestudie, door g. keller. Twee versjes uit den vreemde, door g. h. j. elliot boswel. Nederlandsche Volksfeesten, Koppermaandag, door Mr. w. van de poll. Sint-Jan, door l. van den broek. De Oester. Lentemorgen, door k. j. h. w. ramondt. De nood in de Katoen-districten. De Tabak, zijne geschiedenis en gel/ruik. Moeder Truitje, door t. kcvmr, tz. Hoogmoed, door d. j. den beer poortugael. Een altoosdu- rende klok. De Petroleum- of Steenolie-bronnen. Een bezoek aan de Zilvermijnen in den Rammelsberg bij Goslar, door Mr. w. van de poll. De Wijn, een toa6t, door j. van harderwijk rz. Diogenes, door j. d. den beer poortugael. De Peper. De Yak. Uit den Pruikentijd, door j. ter gouw. Geloof, Hoop en Liefde. Oude schoolboeken, door j. ter gouw. Op Maandag 14 December 18 63 en volgende dagen zal te Amsterdam, in de Militie-zaalop den Singel, wor den verkocht, eene keurige partij Chi- nesche cn Japansche Goederen, als lakwerken, porselein, ivoorwerken fiches, bronzen, alsmede zijden dekens, damast graslinnen en foulardsenz. enz. Breeder bij notitie en le zien zoo als nader zal worden aangekondigd. Infor- matiën te bekomen bij de Makelaars VAN DER VIES en MIJNSSEN. De Notaris ADR1AAN LORIÉre siderende te Rotterdam is voornemens op DiDgsdag 22 December 1863, des middags ten 12 ure, in het Notarishuis, aan de Geldersche Kade, Wijk 2, N°. 52, te Rotterdam.in het openbaar te veilen en te verkoopen N°. 1. Eene allergunstigst gelegen, zeer doelmatig ingerigte en in volle wer king zijnde FABRIEK voor Machinale Platte en gewone Holle Dakpannen Te gels en Steenen, genaamd de Nijverheid1, met zes Ovens, zeven ruime Drooglood- sen Kleimolen Turfschuur, Paardenstal, diverse Bergplaatsen ruime Tasvelden en Kleikuil, benevens een goed ingerigt Woonhuis, Kantoor, Woning voor een Meesterknecht en drie Arbeiderswonin gen, alsmede Tuiu, Koepel, Moesland en Erven alles staande en gelegen bij elkander onder de gemeente Oegslgeest, op 15 minuten afstand van het Station van den Hollandschen Spoorweg te Lei den aan den lagen Rijndijk, strekkende tot aan den Rijn, belend ten zuidwes ten den Heer W. C. Wernincken ten noordoosten den Heer A. J. van Hoeke, Kadaster Sectie E. N°. 592 595 620 737, 801, 803, 804, 805, 806, 820, 821 en 822 ter gezamenlijke inhouds- grootte van 1 bunder, 5 5 roeden, 17 ellen. Aangeslagen over 1863, in de Grondlasten tot f 11 6,92, en in het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3