Buitenlandsch Nieuws. Julij van het volgend jaar, tijdens de algemeene vergadering dier maatschappij binnen bovengenoemde stad zal bijeen zijn. Door de, zoowel door de verschillende in Nederland be staande of aldaar vertegenwoordigd wordende brandassuran- tie-maatschappijen beschikbaar gestelde geldenalsmede door een bijdrage, door het departement Rotterdam aangeboden ziet het departement zich in staat gesteld voor het boven gezegd doel bela'ngrijke premiën uitteloven waarvan het pro gramma weldra zal worden vastgesteld. Voorts zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren W. J. Muller en J. Luteijn terwijl de secretaris, de heer J. W. de Raad, die op den lsten January moest aftredenweder als zoodanig is herkozen. Betreffende de beraadslagingen in den Gemeenteraad van Groningen over het verplaatsen van de kermis deelen wij nog het volgende mede dat ook voor de Leidsche ker mis van groot belang is. De heer Wijnne is tegen de verplaatsing. Hij heeft nimmer kunnen vinden dat plaatselijke verordeningen een bijzondere kracht hadden om de zeden te verbetereu wel om de orde en rust te bevorderen. Ware ontwikkeling of verbetering moet van binnen komen niet van buiten door zijdelingschen dwang worden aangebragt. Spr. is het geheel eens met Macauly, waar deze zegtdat een vrouw die appelchina's op de trot toirs uitstalt, gestraft wordt, dewijl zij de passage belemmert, maar niet iemand, die zijn vriend of weldoener ondankbaar behandeld, dewijl het laatste, hoewel veel grooter kwaad dan het eerste, niet tot de roeping van het Stedelijk Be stuur behoort. Hij zou niet tegen de verplaatsing zijn in dien deze geen nadeel was voor de kermis zelf. Thans acht hij die verplaatsing gelijk met een afschaffing. Zal de kermis blijven, dan is het zaak, dat zij blijft, in het belang der neringdoendenzoo goed mogelijk. Werd de kermis ook al verplaatstdan bleef toch de vrije week en dan had men twee orgiën voor een. Spr. beroept zich op elders opgedane ondervinding, bijv., de Hartjesdag te Amsterdam. Wil men een zoo lang bestaande aanleiding tot uitspanning wegne men men neemt er niet mede weg de uitspanningof ook uitspattingzelve. De heer Swaagman zal zich vereenigen met de conclusie van het rapport, zonder evenwel geacht te willen worden, alsof hij op de adressen van de kerkeraden der Hervormde, Waalsche en Afgescheidene gemeenten geen regard zou ge slagen hebben. Integendeelhij heeft dat wel degelijk gedaan en appreciëert ten hoogste de zucht, in alle drie adressen doorstralende, om aan de bevordering der zedelijkheid alle mogelijke middelen dienstbaar te maken. Maar met ernst heeft hij zich afgevraagdzal door het verzetten van den tijd der kermis dat doel worden bereikt? Voorts: mogen door die verzetting de stoffelijke belangen van vele nering doende en logement-houdende ingezetenen, als anders, wor den benadeeld? Dit toch zou ongetwijfeld plaats hebben in dien de kermis werd gehouden in het drukste van den booi- tyd en niet in de vrije week. Op geen dier beide vragen heeft hij dan ook in zijn antwoord geweifeld. Immers, door de verplaatsing, zelfs door de geheele afschaffing, waarmee de voorgestelde verplaatsing genoegzaam gelijk zou staan was toch de zoogenaamde vrije week niet afgeschaften met of zonder kermiszou men in haar de gevreesde ergerlijke tooneelenals naar gewoonte, zien plaats hebben. Trouwens, elke Zondagavond helaas! kermis of geen kermis, geeft ons zulke tooneelen te aanschouwen. Men overtuige er zich van door op die avonden, van 8 tot 10 uur vooral, en inzon derheid even na het sluiten der kroegen, o. a. de Noord zijde der Groote Markt te passeren. Voorts begeve men zich op den tweeden Pinkstermorgen buiten de Heerepoort, om aantezienboe daar, - de zoogenaamde potverteerders van den vorigen avond niet te vergeten, - een woeste, beschon- kene en losbandige menigte zich bevindt, om het evenof de Pinksterdagen al dan niet staande de kermis invallen. Dien tweeden feestdag, hem zou Spr. door de bevoegde au toriteit wel willen zien afschaffenIn allen gevalle mag en moet hij tot het besluit komendat, wil men zedelijken invloed uitoefenen, waartoe hij steeds bereid is op 't krach tigst medetewerken er andere middelen dienen te worden aangewend dan een verplaatsing onzer Mei-kermis, die toch ook voor allen tot uitspatting niet leidt, maar, (zooals te recht in het rapport wordt aangemerkt), aan menigeen in- tegeudeel een betamelijke uitspanning, een wezenlijk en leer zaam genot en aan vele ingezetenen zeker niet verwerpelijk en zeer geoorloofd voordeel verschaft. In zijn gevoelen, wat dit laatste betreft, vindt Spr. zich versterkt door het adres, tegen de verplaatsing ingediend door de Handels-vereeniging te dezer stede; een vereeniging (dat Spr. ook dit nog opmerkewelke onder hare leden vele telt, die, hetzij nog op dezen stond, hetzij vroeger den kerkeraad der Hervormde gemeente althans hebben helpen uitmaken. Zoo als gezegd Spr. zal stemmeD vóór de conclusie van het rapport. Wordt vervolgd). Uit Scheveningen wordt ons van 10 dezer gemeld: De Fransche schipbreukelingen zijn in den afgeloopen nacht naar Rotterdam vertrokken om van daar op hunne haard steden te worden gedirigeerd. De kapitein Rivet is nog te Scheveningen gebleven. Binnen weinige dagen zal het schip worden verkocht. Woensdag avond heeft op de Mariaplaats te Utrecht een belangrijke verwonding plaats gehad. De aldaar over het gebouw voor kunsten en wetenschappen staande bokkingven- ter, J. Lithkreeg eenige woorden met een paar mineurs, over het niet volledig betalen der waar, door hen gekocht. Kort daarna kwam een dezer soldaten terug en vorderde van Lithdat hij uit zijn kraampje zou komenom de re3t der gelden te ontvangenwaarop hij Lithdie aan dien wensch gehoor gaf, een snede over aangezigt en keel gaf, 14 duim lang en 1^ duim diep. Lith's bouffante behoedde hem dat het mes niet verder in den hals drong. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Abcoude de kandidaat J. van der Weijde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 46°. Vrijdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 48°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 48°. Blijkens berigten van Hamburg meende men aldaar te wetendat de Koning van Denemarken een nieuwe kies wet heeft geoctroijeerdovereenkomstig de constitutie van 18 November. In de omstreken van Hamburg worden kwar tieren gereed gemaakt voor 40,000 man Pruissen en Oos tenrijkers. Uit al de antwoorden van de Vorsten op de uitnoo- diging van Keizer Napoleon tot deelneming aan een congres, blijkt, dat alleen Koning Victor Emanuel en de Paus de uitnoodiging gaafweg hebben aangenomen, zonder daaraan eenige reserve te verbinden, hetzij rechtstreeks of zijdelings. Als gevolg van het ongeluk, dat dezer dagen te Cher- burg plaats had door het omslaan van een sloep, die var. een oorlogschip naar den wal roeide, waarbij de luitenant Bespias met zijn volk het leven verloor, heeft de Fransche Minister van Marine thans bevel gegeven dat alle oorlog fregatten voortaan voorzien moeten wezen van stoomsloepen. Bij het onheil dat Rheda onlangs heeft getroffen, zijn 9 woningen en 2 schuren afgebrand. Men begroot de gele den schade op 36,000 th. Volgens berigt uit Konstantinopel heeft de Sultan het plan gevormd om een eeregarde opterigter.. Alleen zonen der voornaamste geslachten zullen daarin worden opgenomen indien zij zich door schoonheid van ligchaa.nsbouw aanbe velen. Wat de pracht der uniform betreft, welke voor dit corps is bestemd, in dit opzigt zal het alles overtreffen, hetgeen van dezen aard ooit ter wereld is gezien. -— De Engelsche admiraal Fitzroy voorspelt, dat tegen Kersmis de storm weder zal losbarstenmisschien ook wel vroegerdoch niet later. Zaturdag 11. is te Newton Bushel in Devon, inruim 103jarigen ouderdom overleden de zeeman John Pringle, voormalig kajuitsjongen aan boord van lord Nelsons schip Victory; hij had o. a. werkdadig deel genomen aan de zee slagen bij Trafalgar en den Nijl. Te Queenstown is, met bestemming naar Liverpool aangekomen het stoomschip Gibraltarvroeger de welbekende Sumter, met 330 balen katoen, elk van 800 pond. Dit schip was in Julij naar Wilmington vertrokken en heeftondanks de door het blokkade-eskader op hem afgezonden kogels, die haven weten binnen te komen en weder te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2