«elke wijÉe dan ook. Men verbetere de gelegenheden daar toe, men make het daardoor zooveel mogelijk billijk en men zal veel hebben gewonnen. Nogtans: i9 de kermis, nu zij eenmaal bestaat, niet te vermijden, dan wensch Spr. toch haar zoo onschadelijk te maken als mogelijk is. Onderscheiden adressenbij den Raad over deze zaak ingekomenbevatten het verzoekom de kermis te verplaatsenen wel op grond van twee redenen, als: 1°. de vrije week en 2°. de chris telijke feestdagen die thaus beide vallen in de kermisdagen. Spr. meent, dat, wanneer een aanzienlijk deel der gemeente zoo iets vraagt en vooralwanneer er daaronder zijndie dat verzoek gronden op gemoedsbezwaren, het dan wenschelijk is, dat er zooveel mogelijk op worde gelet. Tegenover die verzoeken staat een ander adres, van den handel hier ter stede, en het rapport der Raadscommissie, beide vooral ge baseerd op het stoffelijk belang, en wel op grond, dat de tydwaarin tegenwoordig de kermis wordt gehoudenhet meest geschikt zou zyn voor den landbouw, tot het bezoe ken der kermis. Spr. meent nogtansdat beide belaDgen gevoegelijk zou den kunnen worden vereenigd. Spr. acht de vrije week te zijn een instellingschoon voor zeker niet gelukkig, nogtans evenmin afteschaffen door een besluit. Hij wil die instelling ook niet onvoorwaardelijk ver- oordeelenmaar wel in zooverreals zij in de hand werkt wat minder goed is. Het argumentgebezigd in een in 1854 hier uitgebragt rapport, dat men de kermis juist op dezen tijd zou moeten latenomdat dan de dienstboden hun loon hebben en het gevolgelijk kunnen uitgeven, acht Spr. juist een reden tegen het laten voortduren vau de kermis op den tegenwoordigen tijdalthans er niet voor. Spr. acht het meer wenschelijk, dat het loon wordt opgespaard voorden ouden dag. Spr. meentdat voor 't minst geen gelegenheidgeen prikkel moet worden gegevenom dat loon in weinige dagen uittegeven. Bovendien is ook de vrije week geen algemeene vakantie en wordt dus die vrije tijd alleen hoofdzakelijk gege ven aan hen, die zich vrij maken en dat niet zelden om de vrije week in de kermis doen. Dit is geen aanbeveling. Wat de feestdagen betreft, ook daarin kan verbetering ko men door verplaatsing der kermis naar een anderen tijd des jaars. Thans valt Hemelvaartsdag niet zelden onmiddellijk na den zoogenaamden drukken Woensdagen in een tijd waarin de vroegpreek reeds is begonner. Met het voorstel, dat Spr. bij art. 1 meent te doenzal de gelegenheidom de kermis te bezoeken, voor den landelij- ken stand grooter zijn dan wel 14 dagen vroeger. De hooi bouw valt hier in den regel niet zoo vroeg in als in Friesland. Bovendien valt thans de kermis hier in tegelijk met die te 's Gravenhagewat er natuurlijk niet gunstig op werkt. Ook met het oog daarop is dus een verplaatsing wenschelijk; mits de kermis niet invalle zóó laat, als door burgemeester en wethouders is voorgesteld. Ook neemt men te lande voor het bezoeken van de kermis in de stad gewoonlijk maar één dag; en ten bewijze, dat men dan zelfs in drukker tijden niet te huis blijft, wijst Spr. op 2 8 Augustus. Ten slotte merkt hij nog op, dat het zamenvallen der vrije week met de kermis ook niet bevorderlijk kan zijn aan het bezoek der laatste door de landbouwers zeiven aange zien deze juist minder goed van huis kunnen wanneer zy zonder dienstboden zijn. Wordt vervolgd). Maandag avond omstreeks 9 uur, werd te Maastricht door verscheidene personen een luchtverschijnsel waargeno men zijnde een hoog rood gekleurde wolk drijvende van het westen naar het oosten. Men gistte, dat zich boven de wolk een vuurbal bewoogdoor welks schijnsel zij dien vuurgloed verkreeg. Den 4den dezer kwam des avonds een meisje te Oude Schild bij een weduwe in den winkel petroleum halen en werd door haar verzocht om met een lampje bij te lichten. Hieraan voldoende, vatte de petroleum vlam en wel met zulk een hevigheid, dat het meisje, de winkelierster, hare moeder en een klein kind belangrijke brandwonden kregen en men had moeite om den reeds ontslanen brand in het huis te blusschen. Het meisje en het kleine kind verkeeren in een zeer beklagenswaardigen toestand. De oorzaak der spoedige ontbranding van de petroleum wordt toegeschreven aan de slechte qunliteit, dewijl reeds vroeger door die zelfde partij petroleum brand was ontstaan. Te Dragten heeft de storm ook vreesselijk gewoed. Geen enkel huis is aldaar ongeschonden gebleven. In de schoone laan naar den Berg zijn 10 boomen letterlijk ont worteld. Het in 1859 nieuw getimmerde, zeer groote en fraaije schoolgebouw van den onderwijzer Houwen, waarin 's avonds 7 uur nog 160 kiuderen waren en waarin de on derwijzer nog te 10 uur was geweest, is des nachts om l uur letterlijk van de plaats geschoven en legen den grond gesmakt. Men ijst op het denkbeeldindien dit over dag was gebeurdtoen er 400 kinderen in de school waren. Het dak van het gebouw is plotseling met de zoldering op de banken gevallen en heeft ze verbrijzeld. Op Smal-Ee zijn een vader en zijn zoontje in een praam dood gevonden. In het digt gesloten voorkajuitje zag men ze dood zitten op een stoel met een pot met kolen, waarschijnlijk gestikt. Uit Terschelling wordt berigt, dat aldaar van het verongelukte schip met landverhuizers van Hamburg naar Montrosebaai reeds 100 lijken aangespoeld"zijn. Bij den bur gemeester aan het Nieuwediep is bezorgd een aangespoelde flesch waarin zich een Hoogdüitsche brief bevond door drie broeders onderteekend aan boord van het schip de Harmonie, die den dood elk oogenblik voor oogen zagen en in hart roerende bewoordingen afscheid namen van hunne betrek kingen terwijl zij hunne zielen den Almagtige aanbevolen. Opmerkelijk, en tevens een bijkans kluchtig intermezzo bij zooveel rampen, is het, dat achter Kloosterburen een schip dat daar ook thuis behoorde, met een jongen van 15 jaren is aangekomen, die met zijn vader en eenige andere passa giers naar een verkooping van een schip naar Terschelling was gegaan. De schipper ging aan wal, den jongen de noo- dige bevelen gevende, hoe te handelen, indien de wind aan wakkerde voor zijn terugkomst. De jongen maakt den maal tijd gereed. Inmiddels verheft zich de wind en groeit aan tot een storm. De baren teisteren het ranke vaartuig. Alleen een tweede anker uittebrengenis voor den knaap te moei- jelijk. Hij haalt den ketting sterker aan van het uitgeworpen anker, doch dit houdt niet, hetzij dat de ketting gebroken ishetzij dat het anker loslaat. De jongen, het niet zeer aangenaam op het dek vindende, gaat naar beneden en valt rustig in slaap. De orkaan werpt het scheepsken aan den hoogen zeedijk. Door den schok ontwaakt de slaper. Hij komt op het dek, vindt het schip aan den wal en springt op den dijk, meenende op het eiland Schiermonnikoog te zijn. Men zegt hem waar hij zich bevindt. //O," roept hij, //dan is 't niks, dan ga ik naar mam!" (moeder), en loopt daarop naar zijne, zich ruim een uur van daar bevindende woonplaats Ulrum. Bedankt voor het beroep naar Wolfaartsdijk door D3. W. Kraaijenbelt te Scheveningen. Door de zorg van H.H. Commissarissen van het Stu denten-Muziekgezelschap Sempre Crescendo was 11. Dingsdag avond de gewone concertzaal prachtig gedecoreerd, ter eere van den bediende Jan Robert, wjen na een meer dan 30jange ijverige en trouwe dienst aan het'Gezelschap bewezen, op zijn verzoek een eervol ontslag was verleend. De "Voorzitter reikte hem uit erkentelijkheid een diploma toe en wees daarbij op een fraaije pendule, die hem namens de leden ten ge schenke werd aangeboden. Het laat zich denkendat de trouwe bediende, door een en ander uitermate verrast, hoogst gevoelig was voor de bijzondere eer die hem "bewezen werd. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente ge hevengedurende de maanden November 1862 er. 1833, alsmede van die opbrengst over de 11 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over Zuivere opbrengst over de de maand November. 11 eerste maanden. 1862. 1803. 1862. 1863. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 1789,72 1884,67s - 6317,76s 1 7580 09 - 380,19s - 5758,84 j7393,14 - 1617,97s'» 1760,62s /15894,49s 18618,73 19690.48s 64919,74» v 2820,62» 61322,73 - 16411,80 /165165,38s - De Thermometer van Fahrenheit teekende al 20055,53 71735,58 65250,10s v 17807,77» ƒ174848,99 lier Woens dag des namiddag# te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 43°,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2