Buiteniandsch Nieuws. en C. Or. Schutze van Houtengezamenlijk als commissie van uitvoering; voorts de heeren Joost van Vollenhoven, Mr. W. S. van Retsema D. Blankenheym Mr. R. A. Mees Rudolf Baelde, Mr. A. Hoynck van Papendreeht, Mr. J. A. M. Bichon van IJsselmondeL^ PincoffsH. W. A. van Oordt, Mr. J. C. Reepmaker, J. H. C. van der Kun, Mr. M. Mees, G. J. Huygen, R. H. Nierstrasz en H. Muller Sz. Bij de overwegingof het voor Nederland pligt en be lang was al dan niet te voldoen aan de uitnoodiging van Keizer Napoleon tot deelneming aan een vorsten-congres verdiende wel gelet te worden op het vaak grondig en hel der oordeel van de Redactie der Arnhemsche Courantdat ook in de volgende redenering tot ieders overtuiging spreekt: /rWij hebben het nooit ontveinsd en wij zeggen het hier nogmaals, dat wij ons van de onmiddellijke resultaten van dit congres geene illusiën gemaakt hebben. Frankrijk's uitnoo diging kon welgemeend zij kon ook een perfidie zijn. In elk geval was aannemen zaak want de aanneming bond tot niets; zij kon, als er een perfidie achter school, deze verijdelen; zij kon, als het ernstig gemeend was, het welgemeende plan helpen gelukken. Maar, hoe de uitkomst ware, dit was bij deze bijeenkomst gewonnen, dat de mondigheid der Staten erkend en een antecedent ware gewordendat het een grond slag van het Europesche volkenrecht ware geworden, dat alle Staten van Europa belang hebben bij de goede, rustige in- rigting van het internationaal huishouden van Europa, en dat zij, omdat zij allen er belang bij hebben, er ook allen stem in hebben. Al ware het alleen om dit groote beginsel te doen con stateren en voor de toekomst te vestigenware de bijeenkomst van het algemeen congres der natiën van veel gewigt en re sultaat geweest. Lord John Russell's onhandigheid heeft dit nu doen mislukken en, indien Frankrijk's uitnoodiging slechts een voorwendsel en een list was om het plan te doen mis lukken en zich later de handen in onschuld te kunnen was- schen heeft hij, door deze onhandigheidFrankrijk juist die schoone positie verschaft, welke het heimelijk verlangde." - Zondag bragt een met zware averij te Nieuwediep binnen komende koljer het berigt aan dat hij in de Noordzee drij vende had gezien een totaal ontramponeerde stoomboot. Da delijk stak een der sleepbooten in zee en kwam na verloop van eenigen tijd terug met het stoomschip Alert, kapitein Dowson in geregelde wekelijksche vaart tusschen Huil en Amsterdam. Het bewuste stoomschip was zoodanig geteisterd dat het slechts een vormelooze klomp geleek. Men vreesde dat de equipage daarbij zou zijn omgekomen, gelukkig kwam des middags het telegraphisch berigt dat de equipage in zee was opgenomen door een Hamburger stoomschip en behouden in die haven was aangebragt. De schooner de Zwaluw is op de reede van zijne ankers geslagen ligt vermoedelijk nabij Wielingen geheel omver- geslagen men weet nog niets van de equipage. Zeer waar schijnlijk hebben daarbij 12 menschen hun graf in de gol ven gevonden. Onophoudelijk komen_nog vele schepen bin nen die allen zonder onderscheid zwaar geteisterd zijn en volgens de verklaring der equipagiën drijft de zee nog vol wrakhout en kleinere mastelooze schepen. Op Texel zijn gestrand: 1 fregat, 4 barken, 1 brik en 2 sloepen, alle Noordsche of Zweedsche bodems. ln de Eijerlandsche gronden zitten nog 5 of 6 schepen die nog onbekend zijn. Op Vlieland en Terschelling zijn 5 Noord sche vaartuigen gestrand, en hoezeer van enkele dezer bo dems eenige manschappen der equipagiën zijn over boord ge slagen is het aantal geredden, dank hebben de menschlie- ▼ende pogingen van loodsvaartuigen en reddingsbooten zeer groot, zoodat op Texel alleen ruim 100 schipbreukelingen liefdevol verpleegd worden. Door de bemanning van een der te Scheveningen aan gezette pinken wordt een bijzonderheid medegedeeld welke schier een wonder zou kunnen genoemd worden. Twee man nen namelijk, door een zware stortzee over boord geslagen werden bij den teruggang van den golfslag weder ongedeerd op het scheepje nedergezet. In de eenigzins lagere gedeelten van Zwolle is geen woning van overstrooming vrij gebleven en moeten de stra ten met schuitjes gepasseerd worden. Twee der omliggende dijken loopen over en een derde is reeds doorgebroken en waardoor we! eenige val in het water is gekomen doch de geheele buurtschap Blalo geïnundeerd is. Thans is de wind iets bedaard en meer westelijk geloopen. De communicatie langs vele wegen is gestremd. Maandag avond te half elf uur is te Rotterdam in zeker hotel door den heer Rauws, inspecteur van politie aldaar, aangehouden zekere zeeman J. F. D., een Duitscher, die zich aldaar aan verschillende diefstallen en opligtingen had schul- dig gemaakt en in vele logementen onder verschillende na- men en onder den titel van scheepskapitein en stuurman, had gelogeerd, zonder den logementhouder te voldoen. Het bleek, dat die persoon al eenige jaren in de gevangenis te Hoorn had gelogeerd. Beroepen bij de Herv. gemeente te Serooskerken Ds. F. Hage te Nieuw-Loosdrecht. Ds. C. Proosdijkpredikant bij de Christelijke Afge scheidene gemeente te Dordrecht, is als zoodanig beroepen te Scharnegoutum. Bij de opening der stembriefjes, ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, is gebleken, dat ter vervulling der opengevallen raadsplaats door het overlijden van den heer M. A. Kluit, aftetreden in 1867 waren in geleverd 618 stembriefjes, waarvan 7 van onwaarde zijn verklaard en dat verkregen hebben de heer J. Scheltema 282 de heer D. L. Wolfson 126 de heer J. C. Zaalberg Jr. 72, en de heer N. J. Sanders 34 stemmen zoodat een herstem ming moet plaats hebben over de heeren J. Scheltema en D. L. Wolfson. Ter vervulling der opengevallen raadsplaats door het ont slag van den heer Mr. N. Sikkel Groos, aftetreden in 1865 waren ingeleverd 615 stembriefjes waarvan 7 van onwaarde zijn verklaard en dat verkregen hebben de heer Mr. H. C. J. Hoog 201, de heer Mr. M. H. A. Lisman 138, de heer J. J. van Wensen 86 Mr. F. B. Coninck Liefsting 66 en de heer N. J. Sanders 34 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben over de heeren en Mrs. H. 0. J. Hoog en M. H. A. Lisman. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Woensdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 40°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°. Te Berlijn is een gerucht in omloopdat te Kopen hagen een revolutionnaire beweging heeft plaats gehad eu Prins Oscar van Zweden tot Koning zou uitgeroepen zijn. Te Parijs loopt een gerucht, dat geheel Mexico tegen de Franschen in opstand is en dat Oostenrijk groote oor logstoebereidselen maakt en tevens vele troepen in Venetië bijeentrekt. Zaturdag had te Cherburg, met groote plegtigheid, de begrafenis der slagtoffere plaats van het noodlottig on geluk, dat de bemanning eener sloep van la Couronne, Lij de pogiögen tot bqstand van een in gevaar verkeerend schip, getroffen heeft. De Keizer heeft de nagedachtenis van den scheepsluitenant de Bespias en dieus lotgenooten willen ver eeren door bevel te geven dat al de te Cherburg aanwe zige land- en zeetroepen onder de wapenen zouden staan, terwijl het kanon bij het voorbijtrekken van den lijkstoet ge lost werd en al de aldaar ter reede liggende schepeu halver steng vlagden. Men gelooft dat Keizer Napoleon een oorlogzuchtige nieuwjaarsrede zal houden. Uit Parijs verneemt men dat de Keizer er niet aan denkt Polen in den steek te laten ook de grootvorst Constantijn heeft dit bij gelegenheid van zijn verblijf te Weenen meer dan eens te kennen gegeven. De betrekkingen tusschen Oostenrijk en Frankrijk blijven se dert de uitnoodiging tot het congres nog steeds zeer ge spannen. De gouverneur van Saint Nazaire heeft berigten uit Madagascar ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat Koning Radama werkelijk nog in leven is en binnen kort op den troon hersteld zal zijn. De Fransche regering moet van plan zijnomindien het zich bevestigt, dat Koning Radama nog in leven istroepen te zijner hulp naar Madagascar te zenden. Op het kasteel Janowitz bij Kupferberg in Silezie had den 2 7sten November jl. het volgende ongeluk plaats. Bij

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2