Binnenlandscli Nieuws. Oranje blijf het woordwaarbij We als broedren ons vereenen Enwoel men dan in Staat of Kerk Toch blijven wij door eendracht sterk. Z. M. heeft den kapitein Jhr. A. L. F. T. van der Wijckvan het regement rijdende artillerieeen pensioen verleend van 1035 'sjaars, en hem den rang toegekend van majoor. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemdbij het 1ste regement vesting artillerie tot kap. van de 3de kl. den lsten luit. G. G. A. Schwartz, van het reg. veld-art.; tot lsten luit. den 2den luit. F. Coers, van het reg. veld artillerie tot ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Geleen c. a. den heer F. F. C. Leclercqthans comm. der bel. te Harst; met ingang van 1 Januarij 1864 tot griffier by het kantongerecht te Tiel Mr. P. van Weesemthans griffier bij het kantongerecht te Culenborg; voorts tot kan tonrechter te Zevenaar Mr. E. J. J. Colson Abersonthans kantonrechter te Groenlo en tot adjunct-commies van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden J. Z. J. Creutz I Lechleitner, thans adjunct-directeur der cellulaire gevangenis te Utrecht. Z. M. heeft tot arroud.-ijker der maten en gewigten be noemd D. Schaap Jr., oud-kweekeling der Kon. Akademie te Delft,, telegrafist 3de kl. te .Rotterdam. Z. M. heeft aan Mr. P. Zijlstra, op verzoekmet ingang van 1 Januarij e. k., eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Harlingeu. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag den 7den dezer is aan de orde de voortzetting van de beraad slaging over de Staatsbegrooting 1864 en wel over Hoofd stuk VII B (Departement van Finantiën). Bij de behandeling va» de onderscheidene afdeelingen en onder-artikelen zijn door eenige sprekers eenige vragen ge daan of opmerkingen gemaakt, die door den Minister wer den beantwoord. Bij afd. 6 (kosten voor de administratie der belastingen in- en uitgaande rechten enz.) heeft de Minister, naar aan leiding van opmerkingen door den heer Coolte kennen gegeven dat de zaak van opslag en berging van petroleum zijne aandacht uiet ontsnapt isen dat er reeds lang onderhan delingen aanhangig zijn om te Amsterdam een geschikt lo kaal buiten de stad tot opslag van petroleum opterigten. In antwoord op een vraag van den heer Kerkwijknopens de reclames in zake van belastingen diendedat de Minister bereid is speciale klagteu te onderzoeken en dat voorts in 't algemeen belang deze zaak hare regeling zal erlangen bij de wet op het personeelwaarbij het recht van appel op be schikkingen van Gedeput. Staten in belastingzaken bij den Raad van State is aangenomen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging der grondbelasting in Lim burg, werd dit ontwerp door enkele leden met nadruk be streden. Zij schroomden niet, dat voorstel onbillijk en on rechtvaardig te noemen en beriepen zich daarbij op het groot aantal adressen uit Limburg. De groote meerderheid der in de afdeelingen tegenwoordige leden deelde deze bezwaren tegen het regeringsvoorstel niet of achtte die althans over dreven. Toch waren onder deze leden verscheidene, die niet konden ontveinzendat sommige der aangevoerde gronden hen omtrent de aannemelijkheid dier wet aan het wankelen hadden gebragt, Overigens oordeelden velen dezer leden ook een algemeeDe herziening van het kadaster wenschelijk en ook noodzakelijk. Bij cle overweging van artikel 1 der wet waren er eenige leden, naar wier gevoelen het, als men de rechtvaardigheid van.het hoofdbeginsel aannam, consequent zou zijn, de ver hooging der grondbelasting voor Limburg in eens toetepas- spii. Onder de voorstanders van genoemde wet waren er ook, die den overgang met minder snelle sprongen wilden doen plaats hebben. Bij het wetsontwerp tot herziening van de tabel, be treffende de verdeeling des Rijks in kiesdistricten wordt voor gesteld om aan het kiesdistrict Leiden, dat 16 80 zielen or»r heeft, te ontnemen de gemeenten Haarlemmermeer, Aals meer en Hillegomdie bij het district Haarlem worden ge voegd; terwijl het district Leiden door bijvoeging der ge meenten Yeur, Stompwijk, Zegwaard en Zoeterraeer, voor het verlies der afgestane gemeenten vergoeding zal erlangen. - Maandag is by den Hoogen Raad der Nederlanden, Kamer van strafzaken, behandeld de zaak van L. J. C., 39 jaren oud, binnenvader van het burgerweeshuis te Z., requi- rant van cassatie tegen een arrest van het Provinciaal Ge rechtshof in Zeeland waarbij hijmet vrijspraak van eenige en ontslag van rechtsvervolging ter zake van andere hem ten laste gelegde, feiten is schuldig verklaard aan zeven ge welddadige aanrandingen op de eerbaarheid van jonge doch ters, die onder zijn opzigt en aan zijn gezag onderworpen waren, allen beneden den leeftijd van 21 jaren, en voorts aan het toebrengen van slagenwaardoor geen ziekte of be letsel om te werken is ontstaanen te dier zake is veroor deeld tot een tuchthuisstraf van 7 jaren8 boete en in de kosten. De advokaat Mr. D. van Eek heeft voor den requi- rant de middelen van cassatie voorgesteld en ontwikkeld. Het nemen van conclusie voor het O. M. in deze zaak is bepaald op 16 dezer. De beroemde schiider Gallait van Brussel is heden te 's Hage aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt. Zaturdag voormiddag, ongeveer te 11 uur, is op het Wassenaars territoir drie vierde uurs van Scheveningen ge strand de logger (visschers vaartuig) St. Jacques, N°. 427, van Duinkerken, reeder J. Canis, schipper J. F. Rivet. De bemanning, sterk acht koppen, is gered, De burgemeester, strandvonder van Wassenaar, de heer H. E. Calcar, die zich Vrijdag bij de stranding van een vaartuig zeer verdienstelijk heeft gedragenwas bij de stranding tegenwoordig. De red dingsboot der Zuid- en Noord-Hollandsche reddingmaatschappij van Scheveningen was met haren bestuurder, den heer A. E. Maas ook ter plaatse van het ongevalbenevens den heer commissaris van politie strandvonder F. J. Behr, en andere belangstellenden met den meesten spoed, zoodra men van Scheveningen de stranding waarnamer heen gesneld om hulp te verleenen die echter niet noodig bleek te zijn. De tot de Fransche natie behoorende schipbreukelingen bevinden zich te Scheveningen. Maandag zijn te 's Hage aangekomen de matrozen van het Fransche vaartuig St. Jacques N°. 427 van Duinkerken. Zij hebben zich naar den Franschen gezant begeven en zijn door dezen in staat gesteld de reis naar Frankrijk te kun nen aannemen; De burgemeester Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot heeft Zaturdag middag van zijn belangstelling doen blijken door een geruimen tijd te Scheveningen op het strand te vertoeven. De Bomschuit Vrouw Neeltje, toebehoorende aan den reeder Schaddie van Doorn tc Katwijk aan Zee, gevoerd door Stuurman Jacob van Beelenis den 6den dezer in de nabijheid van Egmond aan Zee ten onderste boven aan strand gedreven; de bemanning, bestaande uit 8 personen, waar van 6 gehuwdenvonden hun dood in de golvenachter latende 6 bedroefde weduwen en weezen. De gemeenten Doornspijk Oldebroek en Elburg zyn voor het grootste gedeelte door den storm onder water ge zet. Behalve de vele gevlugtendie by particulieren zijn op-, genomen, worden ruim 260 personen en een menigte vee in kerk en school verpleegd. Ongeveer 400 ellen van den spoorweg zijn nabij Hattem weggeslagen. De dienst tusschen Utrecht en Elburg wordt echter geregeld verrigt. Zeker koopman te Zwolle," met name I. de L., kwat Vrijdag morgen met zijn kar aan het Katerveer. Daar men hem niet over de rivier durfde zettenbesloot hij terug te keeren en over Kampen huiswaarts te gaan. Op den weg naar Kampen werd bij door het water overvallenzoodat hij met groote moeite, na bijna een half uur door het water gewaad te hebbenin een boerenwoning zijn leven redde. Hij zag zijn drie honden verdrinken en zijn kar, handels waren geld eü kleeding met den stroom wegvoerenzonder iets te kunnen redden. Nadat hij 28 uren op den zolder der boerenwoning had doorgebragt, is hij van daar met een schuitje naar Kampen vervoerd, van waar hij Zondag avond naar Zwolle werd overgebragt en blootshoofdmet slechts een enkel kleedingstuk gedekt, by zijn ouders aankwam. De werkvrouw uit Ruinende derde beschuldigde in

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2