1164. Zaturdag 5 December. Buitengewone verkiezing voor den Uemeentcraad EEIDSCH Qece Courant veriehynt eiken dag, be halve Zon- an Feaitdagen, en koat voor Leiden ƒ1.95, eu franco per po»t 2.80 is de drie maauden. Afjonderlyke Nom- aert Vijf Cent*. Prija der Advertenties1-6 regeli 0.7ft. tedere regel meer 12} Ct». Geboorte-, hu welijk»- en doodberigten vau 1-4 regel»ƒ0.90. Iedere reg^l meer 15 Ct». Bekendmakingen vau genootichappen 5 Ct». Zegelrecht 85 Ct». ■Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam eu Botterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; S u. 59 m.; 6 u. 9 9 u. 8 ra.; naar Haar era en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaat» Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vea Amsterdam (öeerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'iavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. s namiddags. Oo»t-Indi»ohe Landpost. Over Southampton, i en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijW»-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebe*tuur. Gemeenleraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijk» te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdagi van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - De Gemeente-Architect is te «prekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusea, dagelijks van 8l uur en van 36 uur;/ der In- en Uitgaande Rechten en Acoijaeea degelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingadag, Woensdag en Donderdag van 9—9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. De stembussen staan weldra gereedom de stembriefjes optenemen voor de verkiezing van twee leden van den Ge meenteraad, ter vervulling van de opengevallen plaatsen. De bestaande kiesvereenigingen bielden zich reeds bezig met de keuze van kandidatenom aan de kiezers te worden aanbe volen. 't Doet er weinig toe of af, als die keuze of aanbe veling tot stand kwam door een betrekkelijk zeer gering aan tal kiesgerechtigden, die over dat belang zamenkwamen, za- menspraken en zamenstemden. Eén kan een naam genoemd en aanbevolen hebben, die bij de anderen sympathie vond; niet altijd heeft de meerderheid gelijk, men wordt niet vaak een minderheid 9poedig de meerderheid? De keuze van leden voor den Gemeenteraad is altijd be langrijk want immers daarvan hangt hoofdzakelijk af, of we in onze dagelijksche en naaste omgeving rust, veiligheid en welvaart genietenniet te zwaar worden belast of in onze rechten en vrijheden besnoeid of belemmerd of gehandhaafd. Of de plaatselijke belangen naar eisch worden behartigd en het beheer met verstand en oordeel wordt gevoerd; 't hangt soms van ééne stem af, dat gewigtige besluiten worden ge nomen of verworpen, 't Is dus van groot belang, dat een goede keuze wordt gedaandat alle kiesgerechtigden daar toe medewerken en dat ieder zelfstandig weet, waarop zijn keuze steunt. Er bestaan nog altijd verschillende kiesvereenigingendie zich door haar naam en misschien ook wel door een pro gramma onderscheiden, maar toch, wat zij in en van hunne kandidaten eischenin dit punt overeenkomen, dat wie ook tot raadslid wordt gekozende plegtige eed of belofte moet worden afgelegd: //trouw te zijn aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks en gezind te wezen, om de belangen der gemeente met al zijn vermogen voortestaan en te bevorderen. De door de kiesvereenigingen aanbevolen kandidaten zijn zoo gunstig bekend, dat zij allen hun plaats in de raad zaal op een waardige wijze zouden vervullen. Aan niemand hunner kan worden ontzegd aanspraak op het vertrouwen der kiezers, zoodat wij ook reeds voor volgende vacatures gereed zijn. 't Zijn mannen die wat weten, wat ervaring, wat gezien hebben en karakter bezittenom wat zq weten ook te willen en wat zij willen ook te doen. De heer Co- ninck Liefstiog is niet enkel een uitstekend rechtsgeleerde, maar ook een man van practijk, die als officier van justitie als schoolopziener in Drenthe zich buiten de studeerkamer bewoog. De heer Hoog kent plaatselijke belangen en plaatselijke toe standen behandelde die vroeger als hoofd eener gemeente en als lid van het gewestelijk bestuur en staat nog als Dijk graaf van Rijnland en als president van den Militieraad tot de belangen onzer gemeente in zoo naauwe betrekking, dat wij nog niet gewankeld hebben in onze vroeger geopenbaarde meening, dat zijn verkiezing krachtig kaD worden aanbevo len. De heeren Scheltema en Wolfsonbehooren tot de Leid- sche industrieelen en aan hun komt wel een plaats toe in de raadzaal van een fabriekstad als Leiden. Beiden zijn man nen van karakter en bezitten een groote mate van zelfstan digheid, zoodat men weet wat men aan hun heeft; onvervaard ook bij hevige bestrijding. De heer Scheltema heeft boven den heer Wolfson dit vooruitdat hq meer van Leiden weet, als zijn geboorte- en onafgebroken woonplaatsmaar wij zou den zijn verkiezing bestrijdenindien hij zich ooit had ge openbaard als een voorstander van plaatselijke tolliniën. Hoogstopmerkelijk is het evenwel, dat zoo al menig Leidsch industrieel vurig wenscht het behoud en de versterking van rijkstolliniën toch meest allen zich verklaren vóór afschaffing van plaatselijke accijnsen. Handel en nijverheid hebben ook daarbij onmiddellijk belang en uit dien hoofde strookt de aanbeveling van de heeren Scheltema en Wolfson volkomen met onze algemeene belangen. Beiden staan aan het hoofd van aanzienlijke industrieele inrigtingen. De heer Lisman is als vroeger raadslid bekend; zijn herkiezing is herhaaldelijk beproefd en mislukt. Zal de nieuwe poging een gunstiger uitkomst hebben dan zou het een bewijs zijndat geen vonk van partijschap meer smeulde. Er zijn vroeger en ook nu weder stemmen opgegaan, die de keuze en aanbeveling wraken van kandidaten die ter naau- wernood kennis met Leiden gemaakt hebbenof men ruimt hun een plaats van openbaar beheer of bestuur in. Er is veel waarheid in dat onbekend onbemiud maakt en er toch eenigen tijd noodig is, om goed kennis te makenwil men uit eigen oogen zien en niet afhangen van inlichtingendie soms een zeer eenzijdige voorstelling verraden. Vraagt men onSj wie voor deze verkiezing het meest aan-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1