Binnenlandscli Nieuws. ligt vergeten wat we aan Oranje en het Voorgeslacht nog' verpligt zijn? «Het zijn de Vorsten uit den Nassauschen Stam geweest, die gerust in het woelen der baren, de vrij heid van onzen Staat met hun bloed hebben veroverd op Spaansche tiranny en met weêrgaloozen heldenmoed gered van Fransche overheerschingdie de vrijheid van geweten beurtelings tegen een Philips II en Lodewijk XIV zegevie rend hebben gehandhaafd; de vrijheid in den boezem der burgerij hebben gesteund en beschermd tegen de woelingen der zelfzuchtige partijen." Uit de gehouden feestviering is veel te leeren. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van ad ministratie. over de gevangenissen te Groningen Jhr. Mr. R. A. Quintus, rechter in de arr.-rechtbank alhier/voorts benoemd tot HD. ordonnance-officier den lsten luit. A. C. barou Bentinck van het reg. rijdende artillerie, in plaats van den ritmeester A. J. M. C. baron de Posson van het 5de regement dragonders, eervol ontslagen en tot lsten luit. bij het 5de regement dragonders den 2den luit. W. H. Nolthenius van het korps. Zaturdag is te Amsterdam voor den notaris P. Claas- seu gepasseerd de acte van oprigting der Amsterdamsche kanaalmaatschappijwaardoor het plan der doorgraving van Holland op zijn smalst uitvoering zal verkrijgen. Te Rotterdam is plan tot zamenstelling eener commis sie, die zich belast met de oprigting van een monument aldaar, ter eere van Gijsbert KareiGrave van Hogendorp. Het programma der feestelijkheden te Arnhemop heden Maandag, getuige van de feestvierende gezindheid die aldaar heerscht, omdat uit den boezem der burgerij daar voor grootendeels de bijdragen zijn verstrekt. De feestcom missie belooft veel en heeft een moeijelijke taak. Reeds te half negen uur stelt zij zich in statelijken optogt tot den aanvang vau die taak, die van 9 tot 1 ure door een sub commissie wordt vervuldwat betreft een uitdeeling van brood, kaas, koffij enz. aan minvermogenden en de kinde ren der armenscholen en armenbewaarscholenaan de ver pleegden in de bestedelinghuizen en de gedetineerden in het huis van arrest, terwijl een andere subcommissie van 9 tot 12 uur de volksvermakelijkheden op verschillende pleinen regelt. Inmiddels worden er muziek- en zangstukken uitge voerd door het muziekkorps der rijdende artillerie en de kinderen der Volkszangschool, terwijl van 11 12 uur een groote parade vau het garnizoen op het Willemsplein wordt gehouden, waarbij de te Arnhem wonende oude krijgers van 1813 en 1815 op uitnoodiging van den generaal-majoor baron van Geen zullen tegenwoordig zijn. Te 1 uur wordt door een salvo van 21 minuutschoten door de rijdende-artillerie herinnerd aan het uur, waarop Arnhem 5 0 jaren geleden door de geallieerden werd inge nomen en voor goed uit de magt der Franschen verlost, waarmede de optogt een aanvang neemt, die door de feest commissie geregelddoor detachementen rijdende artillerie en pelotons schutterij geopend en gesloten Arnhem's voorname straten, pleinen en kaden meer dan eenmaal langs trekt en uit de volgende corporatiën is zamengesteldhet muziek korps der rijdende-artillerie, het scherpschuttersgild Willem III, de leerlingen van het stedelijk instituut met vlaggen en banierentwee rijtuigen met zes paarden bespannen waarin gezeten zijn oude krijgers van 1813 en 1815, het korps Invaliden van Bronbeek met hunne muziekleerlin gen der burgerschool; schrijnwerkers, spiegel- en lijstenma kers; het stedelijk muziekkorps met het scherpschuttersgilde mik wis en schiet niet mis; de Typographische Vereeniging met wagens, waarop de lettergieterij, de boekdrukkerij en boekbinderij en de steendrukkerij de gezellen der Arnhem- sohe ijzergieterij, rijtuig- en werktuigfabriek met wagens en banieren het muziekkorps van het lste reg. infanterie met corpoialiën van huisschilders, kleedermakersbierbrouwers, vleeschhouwersschoenmakers en de Geldersche landbouw. Het muziekkorps van het lste reg. dragonders sluit daar aan terwijl na den afloop van den optogt de oude krijgers van 1813 worden onthaald op het stationskofhjhuis aan een maaltijd die door eenige hoofdofficieren zal worden gepresi deerd. 's Avoids te 7 uur begint de illuminatie en het volks concert in Musis Sacrumterwijl 's avonds aan den over kant van den Rijn tegenover het midden van de Rijnkade een vuurwerk zal worden afgestoken. De feestviering te Utrecht op 11. Zaturdag was, gelijk men verwachten kon, luisterrijk. De rector magnificus der hoogeschool Prof. Buijs Ballot sprak in 't groot auditorium een feestrede uit ter herdenking aan de dagen van 1813. De parade werd in de Maliebaan gehouden en door kolonel Hamming gecommandeerd; de commissaris des Konii.gs, hurgemeester en wethouders en den generaal Wagener maak ten deel van den staf uit. Te 12 ure had een buitenge wone vergadering van den Gemeenteraad plaats, waarin de Burgemeester een redevoering hield en bij acclamatie werd aangenomen een adres aan den Koning en inmiddels een telegram vastgesteld, die dadelijk verzonden en namens Z. M. beantwoord werd. De optogt overtrof aller verwachting. Op het stadhuis werd aan de hoofdcommissie de eerewijn aan geboden aan het Gouvernementsgebouw sprak de commis saris des Konings haar toe en aan 's Rijks munt ontving zij een eerepenning, voor dezen feestdag geslagen. Van 104 uren hadden op het Vreeburg volksspelen plaats. De versiering en illuminatie was algemeen en hier en daar prachtig. De verlichting van den Domtorn voldeed zeer goed en ook het vuurwerk, dat den fepstdag besloot, was schitterend. Het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad dat op den feestdag van 11. Zaturdag werd uitgegevenwas in een feestkleed gestoken en uitsluitend gewijd aan de fees telijke herdenking van den Kozakkendag. Op fijn papier met een nieuwe letter in grooter formaat gedruktmet een rand van de Nationale driekleur" en aan de vier hoeken met oranje versierd, prijkte dat feestnommer met een vers van den dichter Dr. N. Beetswaarop een korte schets volge van de gebeurtenissen van 1813, opgeluisterd door 6 hout- sneêplaatjesdaarop toepasselijk. Een November lied in 1863 door den heer W. J. Hofdijk en een feestklank aan mijn Vaderland door D. A. B. vulden de overige ruimte van het nommer, dat de snelpersdruk der firma L. E. Bosch en Zoon eer aandoet. Een nommer van de Utrechtsche Courant van 1 December 1813, zooveel mogelijk geheel gelijk aan het nommer van dien dag is daarbij gevoegd en maakt ons o. a. bekend met de proclamatie van admiraal Kikkert en met het doodberigt van een Utrechtsch burger, die in het 2 7ste jaar zijns levens op een moorddadige wijze den 26sten No vember 1813 op zijne terugreize van Woerden naar Utrecht door een Franschman is om het leven gebragtnalatende een weduwe met twee nog zeer jonge kinderen. Wel mogt dus Utrecht eerst op 28 November feest vie ren, toen 50 jaren geleden ai de Franschen, welke zich aldaar bevonden des nachts vertrokken, waarna even na den middag zich eenige kozakken binnen Utrecht vertoonden die des avonds door eenige honderden werden gevolgd en Maandag 29 November meer dan 1000 hunner aldaar bin nenkwamen. Wel mag de Kozakkendag in herinnering blijven. Heden heeft het te 's Hage weder het aanzien van een feest, van de Kouinklijke paleizen, van de torens, van de Departementen van algemeen bestuur en uit de huizen veler bijzondere woningen zijn de driekleuren en oranje wimpels uitgestoken ter herinnering dat Willem I vóór 5 0 jaren in de residentie aankwam. Ook zijn velen met oranje linten en kokarden versierd. Ook uit Rotterdam wordt geroeiddat van een groot aantal huizen de Nederlandsche of oranjevlag wappert zoo dat men op vele plaatsen wanen zoude, de dag van 17 November terug te zien. Ook binnen deze stad liet een zeer groot nantal ingeze tenen ter herinnering aan dien dag, de nationale vlaggen en oranjewimpels uit hunne woningen wapperen. Blijkens opgaven in de Javasche Courant omtrent de geheerscht hebbende volksziekten hebben gedurende de maan den Mei, Junij Julij en Augustus in verscheidene residen- tiën op Java epidemische koortsen geheerscht, die overal hebben opgehouden, behalve in de residentie Bezoekieal waar op 31 Julij een belangrijk aantal koortslijders alsnog onder behandeling wordt opgegeven. Yan de buitenbezit tingen is vooral Sumatra's Westkust geteisterd door koort sen en pokken, die echter volgens de laatste berigten ook daar nagenoeg opgehouden hadden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2