N°. 1 60. Dingsdag I December. A'l 4063.» L EID SCH DAGBIW. )me Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor heiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke N'ora- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutien 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks" en doodberigteu van 1-4 regels /'0.9a. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 8 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haartem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 ra.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Heereiiijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u, 's namiddags. Poslbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., namiddags te 3 u. 45 m. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oo.t-Indi.ohe Laadpost. Over Southamptoa, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUi-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10— 4 uur. - Thesauridagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur eu van 3 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran 'sRijUs Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; ran de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Nederland en Oranje. 1§13 en 1863. IV. Nederland en Oranje hebben het halve eeuwfeest van Neêrlatids herkregen onafhankelijk volksbestaan met weer- galooze geestdrift gevierd en nog hier en daar zullen daar van de nagalmen worden gehoord. De verlossing uit de el lende der Fransche heerschappij, de terugkeer van Oranje op den Vaderlandschen grond smolten zamen in een alge meen diep gevoel van erkentelijkheid die zich op verschillende toch algeheele dankbaarheid ademende wijze openbaarde. Nooit werd een feest zoo algemeenzoo luisterrijkzoo hartelijk gevierd op Neêrlands dierbren grond of daarbuiten. Zal die feestzin iets achterlaten? Zullen die dankbare Oranje- en Vaderlandslievende toonen zonder blij venden indruk zijn, eu als de Oranjekleur of de Nationale vlag wordt afgelegd of ingehaald- de feestlichten en versieringen zijn uitgedoofd en verflenst, in vergetelheid geraken de hooge en diepe zin en beteekenisdie de herinnering van November 1813 bezit en blijft houden? Scheveningen viert het feest der behouden aankomst van den Prins van Oranje op 30 November 1813, wien deu daarop volgenden dag de Souvereiniteit werd opgedragen die Hij aanvaardde, onder voorwaarde, dat het oppergezag door een Grondwet zou worden omschreven en beperkt. Die Grondwet werd ontworpen, overwogen, goedgekeurd, in werking gebragt. De weg, om haar te veranderen, te wijzi gen of te herzien naar de behoefte des tijds en het belang van Nederland en Oranje was niet geslotenomdat elk men- schelijk werk onvolmaakt is, het lot van Vorsten en Volken niet uitsluitend aan een gesloten verbond kan worden vast gehecht en het beginsel van een monarchaal-constitutioneel bewind toch diepgeworteld was en met er tijd die spruit een boom werd. //Vereeniging, verzoening, vernietiging der partijen, niet eukel onder den voorbijgaandeu indruk van gezamenlijke vreugd, na gemeenschappelijken jammer, op wederzijdsche toegeeflijkheid maar veeleer, bij het wegvallen der oorza ken van tweedragt, op onderlinge overeenstemming gebouwd. Waar allen gedwaald, waar allen zwaar voor dwaling geboet, waar allen in'de vernieuwde verbindtenis van Vaderland en Oranje den eindpaal van het lijden gezien en gezocht had den daar kon het niet moeijelijk vallen ook aan voorma- lige tegenpartijders de broederhand te reiken." - Zoo wa» het in 18L3, zoo ook in 1863 bij het feestgetij. Het volgende geslacht, dat in November 1913 het eeuwfeest viert, zal ons geslacht oordeelen en wat betuigt, verrigt, bezongen en geopenbaard is maakt de maatstaf uit waarna de geschiedenis van Nederland en Oranje gedurende het nieuwe tijdperk dat ingetreden iszal worden beoor- j deeld. Zij die het monopolie van liefde voor Oranje zich toeëigeneuzoowel als zij die in het grondwettig en his torisch verbond tusscheu Nederland en Oranje den eenigeu waarborg meeDen te bezitten voor volksgeluk en nationale welvaart; hun doel is één en hun weg kan uiteen loopen waar de Grondwet is het palladium van ieders rechten en pligten en vrijheden. Tot blijde feestviering was voor ieder tot welke richting hij ook behoorde, overvloedige stof! Of zou de feestvreugde niet onvermengd zijn geweest voor hen, die als de Joden na hunne ballingschap met betrek king tot den Jeruzalemschen tempel, de heerlijkheid van het roemrijk Stamhuis in de laatste 50 jaren nog niet koD- den wedervinden in den vorm eener constitutionele Monar chie? Welk een dwaasheid! Immers t/r:u geen zeven gewes ten meer^ met een lossen band aaneengesnoerdoppermagtig in eigen gebied, naijverig op elkander, te vaak door be krompenheid misleid om de gemeene zaak te dwarsboomen liever dan een bijzonder belang ten offer te brengen. Nu niet meer een versleten staatsverdrageen verbond tusschen zelfstandige leden, in tijden van oorlog aangegaan, in vre destijd naauwelijks herzien, de altijd werkzame oorzaak vau eindelooze verwarring en onbeslisbaar krakeelzonder een heid zonder veerkracht, zonder klem van bestuur, tenzij de overmacht van het genie te roer stond en alles dwong naar haren wil." Zou ook aan de andere zijde de geestdrift geen grond en voedsel hebben gehad bij hen die gedachtig aan de jamme ren die de Oranje-vrienden altijd over Holland hadden gebragt door de dwaze en godonteerende beginselen van het recht der Overheid en de sterke arm van het gezag te erkennen en toetepassen in kerkelijke zakente scherp scheidenwat niet gescheiden kan wordenGode te geven wat Godes den Keizer wat des Keizers is, en uit het misbruik, dat van Christelijk historische beginselen wordt gemaaktzoo

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1