Binnenlandsch Nieuws. Prijs dor Advertentiën I -6 regels U.7&. Iedere regel meer 12{ Cts. Geboorte-, bu- welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. ISekendiuakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cte. leie Courant rerschynt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor beiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haar;em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.j vau Amsterdam (Ueerebijt> naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Inditohe Landpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgens 12 L uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseo, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijaaen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 9— aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan Dr. D. W. van Leeuwen te Alk maar, op zijn verzoekeervol ontzag verleend als lid dei Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzigt in Noord-Hollandte Haarlem, en met ingang van 1 December aanstaande tot schoolopziener in het 13de school district van Noord-Brabant benoemd den heer A. J, L. de Roock te Bergen-op-Zoomin plaats van den heer J. J. Sandeling, overleden. De heer Mr. P. L. P. Blusséadvocaat te 's Hage is benoemd tot ridder der Sardinische orde van Saint Mau rice et Lazare. Ten gevolge van de beraadslagingen over de begro tingswetten zullen de Ministers ook in de volgende week geen audiëntie verleenen. In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag heeft bij de behandeling van het Hoofdstuk voor de R. K. Eeredienst de Minister van Buitenlandsche Zaken in ant woord op den heer van Nispente kennen gegevendat het streven der Regering is om de kerk in haren werkkring geheel vrij te makenen alle inmenging van den Staat in kerkelijke aangelegenheden waar die niet uit de bepalingen der Grondwet voortspruit, te doen ophouden. De Regering wil de vrijheid en zelfstandigheid der Kerkmaar tevens een overgang daartoe zonder schokken. Bij de beraadslagingen over het Hoofdstuk voor de Her vormde en andere Eerediensten vestigt de heer van Kerk wijk de aandacht op de zaak der kerkelijke pensioenen en wenscht dat de Minister daaromtrent spoedig een regeling voorstelle. Ten tweede is hij van meening dat ook ter be vordering der afscheiding van Kerk en Staat, de zaak der alministratie van de kerkelijke goederen eer3t moet geregeld worden. De heer Groen van Prinsterer verlangt niet op nieuw in een betoog te treden omtrent de wenschelijkheid tot rege ling der kerkgenootschappen. Hij komt echter op zijne oude stelling terug; scheiding van Kerk en Staat en wenscht te dien aanzien volkomen neutraliteithij verladgt dit vooral omdat uit den bestaanden toestand nog steeds verwikkelin gen voortvloeijen. De heer vau Eek is het volkomen met den vorigen Spr. eens, dat ons aller streven moet ziju naar het beginsel vau scheiding. Hij doet echter opmerken dat dit beginsel wel by de beraadslagingen wordt gehuldigdmaar dat meu daar omtrent bij de stemming een groot verschil waarneemtdat men dan handhaaft wat men uit de discussie zou meeneu dat behoorde te worden afgeschaft, Spr. vestigt de aandacht op de zaak der particuliere collaties. Op de vraag der Ka mer heeft de Minister wel geantwoord dat door eenige par ticulieren die collatiën ziju afgeschaft, maar dit brengt ons nog niet veel verder tot het doel van hetgeen ons aller stre ven moet zijnnamelijk dat de kerk moet worden geplaatst in een geheel vrijen toestand. Zy is daaruit gerukt door de suprematie in 1816 uitgeoefend, de Kerk wordt nog, niet tegenstaande de Grondwetbeschouwd als een sequeel van den Staat. Het wordt tijd dat de mondigheid der Kerk door den Staat worde erkend. Hij wenscht dus dat de Staat aan de Kerk teruggeve het recht dat haar is ontnomenom hare leeraren naar eigen inzigteu te benoemen. Hij dringt er by de regering op aan dat zij zoodanige maatregelen nemedat de Kerk volkomen vrij zij. De Minister van Justitie beantwoordt den heer Groen en zegtdat het de wensch der Regering is om zich te houden binnen de grenzen der Grondwet. Al wat aan den Staat be hoort moet bij den Staat blijvenmaar aan de Kerk moet worden gegeven wat daar behoort, doch de Kerk moet zelve het initiatief nemen tot het brengen van die veranderingen in eigen boezem die zij wenschelijk acht. Het ontwerp no pens de kerkelijke pensioenen zal nog in deze zitting tijdig genoeg worden ingediend om dit nog in dit zittingjaar af- tedoen. In de zaak van de administratie der kerkelijke goe deren kan niet eensklaps verandering worden gebragt. Deze zaak is echter reeds geheel voorbereidmaar zij eischt een langdurig onderzoek, want eerst zullen nog al de provin ciale kerkbesturen moeten worden gehoord. Hij vertrouwt dat het voorbeeld van enkelen, die de particuliere collatiën heb ben afgeschaft, veel beter zal werken dan wanneer de Staat hier gewelddadig tusschen beide trad. Aanstaanden Woensdag des middags ten 2^ ure zal de plegtige installatie plaats hebben bij het Provinciaal Ge rechtshof in Zuid-Hollandvan den heer Mr. J. G. Kist nieuw benoemd raadsheer in dat rechterlijk eollegie. De Burgemeester van Amsterdam heeft aan den Ge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1