Buitenlandsch Nieuws. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder hoof- delijke bestemming goedgekeurd de ontworpen verordening tot regeling van het toezigt op de te stichten scholen van middelbaar onderwijs en met 17 van de 30 stemmen tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan het Athenaeum benoemd Dr. W. Berlin. Het wetenschappelijk genootschap voor mineralogie, oudheden enz. //Het Germaansche Nationaal Museum" te Neurenberg, hetwelk de geleerdste mannen uit Duitschland in zijn midden telt, heeft tot eere- en corresponderend lid benoemd den ffieer F. L. Rudolph, ritmeester bij het 5de regement dragonders te Venlo. De heer Rudolph heeft deze onderscheiding te danken aan eenige door hem geleverde hoogst merkwaardige bijdragen over Mineralogie en Petre- factenkunde. Uit Leeuwarden wordt berigt, dat aan het paleis van justitie aldaar bij de laatste feestviering gebruik is gemaakt van illumineerglazendie tijdens de Fransche overheersching dienden bij de gedwongene illuminatiën voor de veldslagen van Jena en Austerljtz. Naar wij vernemenzal de bekende zaak van den 1 zich noemenden Engelschman Sommerset Lee op 10 Decem ber e. k., ter openbare terechtzitting van het provinciaal ge rechtshof van Gelderland worden behandeld. De beschuldigde zal wegens op den kapitein van Dongen Franckeu gepleeg- den moord terechtstaan. Uit de instructie moet gebleken zijn dat de overledene, die, blijkens eenstemmige verklaringen van officierenwelke met hem gediend hebbeneen zeer geacht en rechtschapen man was, is vermoord geworden, nadat Lee hem eenige minuten heeft opgewacht en bij die gelegenheid, ter zekere volvoering van de daad, eerst zijn mes met een dolk is gaan verwisselenhetgeen door hem erkend wordt. Verder is uit van Ierland overgezonden pro cesstukken gebleken, dat de beschuldigde aldaar in 18 24 mede een moord gepleegd heeft, door iemand, ten zijnen huize, met wien hij een woordenwisseling had gekregen, met een mes of sabel het leven te benemennadat de ver moorde in een worsteling was geraakt met een knecht, wien S. last had gegeven om hem met geweld uit zijn woning te verwijderen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat men de behandeling dezer zaak te Arnhem met groote be langstelling te gemoet ziet. Van 12 tot en met 24 dezer zijn te Scheveningen weder vele haringschuiten aangezet. De gezamentlijke vangst dier schuiten bedraagt 7,980,000 stuks steurharing. De prijs van den haring onder den Engelschen wal gevangenis nog f 17 a f 18. Die op deze kust gevischt wordt geldt nog f 7 a f 8. Verleden jaar hadden op dit tijdstip 212 aanvoeren plaats gehad en waren er 15,087,000 stuks ha ring geleverd. Thans hebben 283 aanvoeren plaats gehad en bedraagt het aantal haringen 22,362,000 en is alzoo nu al 7,275,000 stuks meer aangebragt dan verleden jaar, toen de visscherij reeds, in het algemeen genomen, terecht zeer gunstig mogt genoemd worden. De vloot was verleden jaar sterk 129, dit jaar 126 schuiten. Als een bijzonderheid wordt uit Zutphen gemeld dat in den tijd van 8 dagendoor 8 jagers in de bosschen van den heer van der Heijden van Baak, 107 hazen, 11 konijnen 6 houtsnippen en 2 vossen zijn geschoten. Onder de heeren jagers was er één die 11 hazen en 1 konijn schoot en dat wel door iemand, die den slag van Waterloo heeft bijgewoond en de zilveren medaille heeft, hem in 1815 van wege de Hannoversche landweer geschonken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Berkel en Rodenrijs Ds. W. H. Krijt te Hardenberg. Ds. D. Slothouber te Doornspijk heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk bedankt. Op den 15den October 11. is te Kaapstad de Synode van de Nederduitsch Gereformeerde kerk in de Kaapkolonie geopend eu na langdurige beraadslaging in de eerste ver gadering besloten tot suspensie en afzetting van Ds. J. J» Kotzé Pz. te Darburg, op grond zijner verklaring, dat op vele plaatsen de bekende Heidelbergsche Catechismus in strijd is met zichzelven. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 49°. Donderdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 48°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 48°. Het plan der Oostenrijksche regeringom een belasting te heffen op de gondels van Venetie, maakt een zeer onaan- genamen indruk op de bevolking aldaar. Een dergelijk vaar tuig laat zich bezwaarlijk een voorwerp van weelde noemen in een stad, waar twee derde gedeelte der communicatie wegen uit grachten bestaat en de bruggeu zoo steil zijn dat bejaarde of zwakke personen ze niet dan met moeite kunnen begaan. Volgens particuliere mededeelingenopenbaar gemaakt door de Triëster Zeitungis de indruk door den nieuwen Koning der Hellenen te Athene te weeg gebragtzeer gun stig. Vooral heeft hij de harten zijner onderdanen gewonnen door zijn welwillendheid en eeuvoudige levenswijze door zich zorgvuldig te houden binnen de grenzen der constitutionele voorschriften en door des Zondags en feestdagen de kerk. te bezoeken. De ambtenaren zijn zeer met hem ingenomen sedert zij van hem de verzekering hebben erlangddat zij in het vervolg niet meer bij elke ministerieele wijziging hunne betrekkingen verliezen. Niet slechts op zijne wande lingen in de hoofdstad, maar ook bij zijn audientiën die hij herhaaldelijk per week geeft, is hij steeds in burger gewaad gekleed. Het huis des Konings is zeer eenvoudig ingerigt; het aantal bedienden b. v. is niet meer dan tien, Een voorvaldat gelukkigerwijze geen ernstige gevol gen heeft na zich gesleept, bragt Zondag namiddag schrik en ontsteltenis te weeg onder de wandelaars op de Boulevard du Régent te Brussel. Het paard dat door den heer Frère- Orban werd bereden, gleed uit, en wel zoodanig dat het viel en den berijder onder zich wierp. Het paard was on middellijk weder op de been gelukkigerwijze waren de stijg beugels gebroken zoodat de heer Frère ontsnapte aan ver dere gevaren. De Minister van Financiën had geen wonden bekomen en was in staat om te voet zijn hotel te bereiken. Het Fransche gouvernement heeft besloten tot den aan bouw van zes oorlogsvaartuigendie geen geschut zullen hebbenmaar hun nut in een gevecht alleen zullen ontlee- nen aan hunne zwaarte en de kracht van hunne vaart. Zij zullen uitsluitend gebezigd wordenom andere schepen in den grond te boren. Men ziet hierin een nieuw uitvloeisel van het denkbeeld des Keizersom op de moderne kunst van oorlogvoeren zekere oorlogsmiddelendoor de ouden ge bezigdtoetepassen. Dezer dagen is in het licht verschenen een Fransche vertaling van een werk, getiteld: Beschouwingen over het leven van Jezus van den heer Ernest Rénan door den be- bekenden geestelijke pater Passaglia. Deze schrijver, die door sommige clericale organen een afvallige wordt genoemd heeft de eenige klemmende verdediging der goddelijkheid van Christus daarbij op zich genomenterwijl de Fransche ver taling is gemaakt door den heer Sampieri, een Romein, die door het Pauselijk gouvernement genoodzaakt werd zich uit zijn land te verwijderen. Het schijnt zich te bevestigendat Engeland geen deel aan het congres zal nemen. Men kan denken dat dit een allerongunstigsten indruk te Parijs zal maken. Omtrent Ruslands antwoord bestaat nog altijd dezelfde onzekerheid. Men denkt te Parijs echter vrij algemeendat ook deze mogendheid het voorstel van de hand zal wijzenzoo zij dit niet reeds gedaan heeft. De Koning van Zweden zal daarentegen persoonlijk het congres bijwonen. Ook de Bel gische regering heeft hare adhaesie aan het congres naar Parijs gezonden. Wurtemberg en Saksen hebben hun besluit afhankelijk gesteld van de besluiten des bondsdags en van de beide groote Duitsche mogendheden. Men heeft het plan om geheel Londen met een ring- vormigen spoorweg te omgeven. Ofschoon de bedrijvigheid in de Engelsche fabriek- districten gedurende de vorige week niet groot is geweest, heeft toch de handel aldaar minder nadeel gevoeld van de jongste disconto-verhooging dan men had gevreesd. Vooral in het laatst der week, toen men vernam dat geen verdere verhooging bij de bank had plaats gehadverkregen de prij zen te Manchester een vaste houding. Bij de voorstelling in het Drurylane theater te Lon den beviel een vrouw van een dood kind. Het laat zich ligt begrijpen hoeveel opschudding dit veroorzaakte in den

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2