1815-1863. LET WEL. Geen Nederland zonder Oranje. GESCHIEDENIS VAN HET KERKGEZANG HERVORMDEN IN NEDERLAND Adverlentiën. Dezer dagen wordt de inschrijving geopend bij de Boekhandelaren in alle steden des Vaderlands op eene van Prins Willem I te Sc/ieveningen in 1813, naar eene originele teekening uit die dagen. Prijs MO. I>r. R. BES.llüK JAHSSOHIUS. De gearresteerde leden van den Gemeenteraad van Warschaualsmede een aantal andere voorname personen waaronder de redacteur der Jutreazenka, de heer Neufeld, zou naar Siberië getransporteerd, veroordeeld om daar te blijven, totdat de orde in Polen zal hersteld zijn. - Door den krijgsraad te Warschau zijn 2 vrouwen ter dood veroordeeldomdat zij papierenvan de Poolsche Na tionale regering afkomstig, onder hare berusting hebben ge had. De een stond aan het hoofd van het klooster van St. Fe lix de andere is de gravin Ledochowska, schoonzuster van den pauselijken nuntius te Brussel; zij is weduwe en had haar in trek in genoemd klooster genomen. Uit een correspondentie uit Warschau blijkt, dat het dragen van rouwkleederen daar nog altijd tot vervolgingen aanleiding geeft, en vrouwen gedurig om die reden mishan deld worden. Op zekeren post beroofde men alle vrouwen die aan dit misdrijf schuldig waren, van al het geld dat zij bij zich hadden. Een officierAnzaurow genaamddie deze plundering bestuurde, wilde na afloop zich de helft der op brengst toeëigenen waartegen zijn collega's opkwamen het welk aanleiding gaf tot een gevecht tusschen deze waardige dienaren van den Czaar onderling. Uit Keulen wordt medegedeelddat zich daar ter stede bevindt de bekende reiziger J. J. Benjamin, die ge durende vele jaren een groot gedeelte van AzieAfrika en Noord-Amerika heeft bezocht, met het doel om de uitbrei ding en den toestand der Joden in die werelddeelen na te gaan. Acht jareu heeft hij tot dat einde doorgebragt in Azie en Afrika en 7drie in het Noordelijk gedeelte van Ame rika. Thans maakt hij zich gereed om een groote reis te maken door Australië en China. Vroeger was de heer Ben jamin houthandelaar in Moldavië; de fortuin was hem in dit opzigt niet gunstig, waarom hij den drang zijns harten gedurende zijn jeugd en latere jaren volgendevreemdelan den doorreisde tot bereiking van het doel hierboven met een enkel woord geschetst. In de groote vlakte tusschen Montrouge en Vauri- gard in Frankrijk is een pachthoeve, waarvan de eigenaar zich toelegt op de paardenfokkerij. Onder zijne paarden was er een van drie jaar, zoo wild, dat het bijna niet te dres seren was, maar zich alleen liet naderen door een zoontje van den eigenaar, 5 jaar oud, dat hem klontjes suiker en andere lekkernijen gaf. Dezer dagen was de meid met dat kind alleen te huis. Zij deed op de bovenste verdieping eenig huiselijk werk; het kind speelde op de plaats, waarop een ton in den grond gegraven bestemd was tot het opvangen van regenwater. Het kind viel achteruitloopende daarin en op het hulp geschreeuw, keek de meid uit het venster en zag het ongeval. Ijlings liep zij naar beneden, doch kwam te laat. Het paard had zich van den halster losgeruktwas de plaats opgeloopen en had het kind met zijn bek uit de ton gehaald. De luchtballon van Nadar is'thans in het glazen pa leis te Londen ten toon gesteld. Eigenlijk bestaat dit lucht- voertuig uit 2 of 3 ballons want den een is in den ander gevoegd tot het geven van meerdere stevigheid en een klei nere, zoogenaamde compensator, dienende om het overtollige gas optenemendoor welke inrigting alle gevaar van te sterke uitzetting wordt voorkomen. De geheele hoogte van den ballon zonder schuitje is 196 voet en heeft in zamen- stelling 22,000 ellen zijde vereischt. Goed gevuld zijnde, kan de machine 4J- ton opheffen. Het schuitjeof liever huis, heeft een zoo ligt aanziendat men zich een oogenblik ver wondert, hoe 15 personen hun leven er in hebben durven wagen, doch bij nader onderzoek blijkt, dat het als een mandwerk uit taaije "teenen is zamengesteld. Dit huis heeft verscheiden kamertjes, als ook een kleine drukkerij. Zaturdag heeft de Academie van Schoone kunsten te Parijs tot buitenlandsch lid, in plaats van wijlen den heer Cockerellbenoemd den heer Donaldsonarchitect te Lon den. In dezelfde bijeenkomst werden tot correspondenten verkozen de heeren J. Z. Mazeldirecteur van het Konink lijk kabinet van schilderijen te 's Gravenkage en Jeanron, directeur van het museum te Marseille. De vermaarde zoogenaamde gom-elastieke man Petro- polis geeft thans in het Meraner-theater te Triëst voorstel lingen en loofde bij zijn benefietvoorstelling een prijs van 500 florijnen uit aan hem, die hem met een touw van 50 voet lengte zoo vast op een stoel kon binden, dat hij zich niet binnen 10 minuten kon loswringen. Ongelukkig kwa men er twee matrozen die hem zoo sterk vastbonden dat hij geen kans zag er zich binnen 10 minuten uit te bevrij den. Zij eischten thans de 500 florijnenPetropolis trachtte zich met 100 florijnen van hen aftemaken, doch daarmede namen zij geen genoegen. Zij hebben hem thans tot uitbe taling voor het gerecht gedaagd. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat de heer Rénan zijn lessen aan het collegie van Frankrijk zal moeten staken en zijn tegenstander, de bisschop van Arrasdaarentegen tot Groot-aalmoezenier des Keizers worden benoemd. In sommige politieke kringen van Londen wordt ver zekerddat het in de bedoeling van Keizer Napoleon ligt om op het congres zoo mogelijk tot een beslissing te bren gen de Poolsche kwestie, het Duitsch-Deensch vraagstuk nopens de hertogdommen, de kwestie van Rome en Venetie en het vraagstuk betreffende de Donau-vorstendommen. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook uit naam van wederzijdsche betrekkin gen, mijnen opregten dank. Wed. J. J. VAN DER VELDE, geb. Roozendaal. Deventer, 21 November 1863. Het Openbaar L<andhuishoud- hundig Onderwijs zal geopend wor den op Vrijdag, den 27sten dezer, des avonds te zeven ure. A. H. VAN DER BOON MESCH. Leiden 24 November. Er bestaat, bij twee fatsoenlijke bur gerlieden van de R. C. Godsdienst, voor een Heer of eene Dame gelegenheid tot IWWOlVmG en UUISSELIJH VERHEER, met of zonder kost. Adres f<francoletter W. aan het Bureau van dit Blad. MONUMENTALE VOORSTELLING IN METAAL De (ICinkomst Het model is ontworpen en vervaardigd in de Koninkl. Nederl. Fabriek van Gouden en Zilveren werken van j. m. van kempen te Voorschoten. Leiden. A. W. SYTHOFF. Bij K. H. SCHADDKalverstraatD 122, te Amsterdam, verschijnt de 2de druk van de bij de door Prys f 2,75.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3