Buitenlandsch Nieuws. derwijswat niet de schuld is van de wet. Zoo de heer Groen zelf erkent, dat de conservatieve partij nog te mag- teloos is om optetreden dan behoort hij zelf optetreden of tevreden te zijn met hetgeen hij voor zich ziet. Als de heer Groen denkt, dat het de Minister te doen is, om te blijven zittendan is hij niet zoo goed bekend met zijn karakter en geest, dan hij op andere punten meent te zijn. In de zitting van heden üingsdag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken nog geantwoord op de door den heer van Goltstein gebezigde uitdrukkingen, dat hij omringd was van Ministers die onbekwaam zijn voor hunne taak dat het Ministerie in zijn verkeer met de Kamer blijk had gegeven van onvermogen en overmoed, en dat dit bewind is niet monarchisch maar democratisch. - De heer Guljé kan dit Kabinet op staatkundig terrein ondersteunenmaar minder is dit het geval op financieel gebied. Hij zal stemmen tegen de begrootingswettenbetreffende de Financiën Marine en Oorlog. De heer de Brauw bestrijdt de rigting van het Ka binet. De heer Hoffman zal met een geringe uitzondering stemmen tegen al de hoofdstukken der begrooting. In de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raadburgerlijke kamer, is door den procureur-generaal van Maanen geconcludeerd tot verwerping der voorziening in cassatie van den Commissaris des Konings in Limburg na mens den Staat optredende, ingesteld tegen arresten van het Hof in Limburg, betreffende de onteigening van gron den voor den aanleg der Staatsspoorwegen in Limburg. De uitspraak is bepaald op 30 dezer. Bij de strafkamer van den Raad is behandeld de voor ziening in cassatie van den Minister van Financiën tegen een arrest van het Hof in Gelderlandwaarbij P. J. Kem- meling is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van verkeerde aangifte voor de personeele belastingen. Voor den Minister trad op de heer rijksadvocaat Mr. G. Delpraten voor den gereq. de heer Mr. W. Wintgens. De conclusie van het Openbaar Ministerie is bepaald op den lsten De cember e. k. Uit een door het Departement van Financiën open baar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de 10 eerste maanden van het jaar 1863 blijkt, dat die midd. hebben bedragen f 51,081,230,07 tegen f 49,659,923,72 in hetzelfde tijdvak van 1862. Naar wij vernemen, zijn door de commissie ter be oordeeling van de antwoordendie op de prijsvraag van 17 September 11., voor het in het Willemspark te 's Iiage opterigten Nationaal Monument zijn ingekomen als deskun digen benoemd de heeren W. G. Hofdijk, H. F. G. N. Camp, C. OutshoomJ. A. van der Ven en J. Israëls welke allen deze beuoeming hebben aanvaard. De Tentoonstelling der even bedoelde antwoorden in het lokaal op den Fluweelen Burgwal te 's Hage, zalwegens een andere bestemming der groote zaal, van den 25sten tot den laatsten dezer maand gesloten zijn, om nog weder van 16 December daaraanvolgende voor het publiek te wor den opengesteld. Den 6den December wordt de tentoonstel ling gesloten. Op de voordragt tot vervulling der opengevallen raads heerplaats in het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland waren door het Hof geplaatst de heeren en Mrs. J. G. Kist, rechter in de arr.-rechtbank te 's Hage, G. Matthes advocaat en procureur te GorinchemC. van Bell, kanton rechter te '8 HageE. A. A. IJssel de Schepper, officier van Justitie te Dordrecht, J. A. Vaillant, rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam en H. J. A. Raedt van Olden- barnevelt, substituut-officier van Justitie te 's Hage. Na het vereischte examen te hebben afgelegdzijn door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland als kandidaat-notaris o. a. toegelaten de heeren R. J. van Lier, J. T. Hessels, J. P. R. Suringar, J. de Mun- nik en Mr. H. P. Meelboom alhier. Thans isin verband met de jongst gehouden feest viering te 's Gravenhagede aandacht gevestigd op de aan staande plegtigheden te Scheveningen tot herinnering aan de heugelijke gebeurtenis van 30 November 1813. Zaturdag avond heeft daartoe te Scheveningen een Vergadering plaats gehad van de Scheveningsche commissieaan welke zich hebben aangesloten vier achtenswaardige ingezetenen van 's Gravenhage. In die vergaderingonder voorzitterschap van den heer A. E. Maas, is een programma besproken van hetgeen op dien gedenkwaardigen dag zal plaat3 heb ben. Zoo wij wel onderrigt zijnbestaat het planom de herinnering aan de terugkomst des Prinsen Willem V op het terras van Zeerust te vierenzich vervolgens in plegtigen optogt te begeven naar de pastorie van Ds. Kraijenbelt, al waar 50 jaar geleden Oranje het eerst weder een Neder- landsche woning betrad. Overigens zou een plegtige optogt worden gehoudenwaarbij de visscherijdie voorname tak van nijverheid van Scheveningen niet zal vergeten worden. Met mastklimmen enz., wil men het volk op een genoege- lijke wijze bezig houden. Een pink zal op de plekwaar de landing plaats had, met vlaggen getooid zijn. In Zee- rust zal een maaltijd door een 100tal feestgenooten worden gehouden. Des avonds zal de weg door Bengaalsch vuur verlicht worden. De commissie der feestviering bestaat uit de heeren A. E. MaasF. J. Behr, T. de Jager Gz., G. Hoogenraad J. M. Dreux, J. Pleysier, P. de Niet, P. Vasseur, A. J. L. M. Lux, J. SpilleL. de Jager, L. Kolk en M. M. Teeuwisse: De vier heerendie zich uit de stad aan de Scheveningsche burgers hebben aangesloten, zijn: J. Ragut, D. P. J. van WaningDr. D. B. Rijke en H. A. Klatte. Ten einde al de punten van het vastgesteld programma be hoorlijk te kunnen doen uitvoeren, is er aan de commissie nog toegevoegd een subcommissie, bestaande uit de heeren P. VarKevisser, D. van Haning Ruitenburg, J. van der Toorn, A. HoogeveenD. Hoogerraad Jz., en F. Varke- visser. De heereu predikanten W. Kraijenbelt en A. Meer- dink en de heer pastoor Peperkorn hebbennaar men ver zekert daartoe beleefdelijk uitgenoodigdwel op zich willen nemen om bij gelegenheid van het feest het woord te voe ren. Tot voorzitter der feestcommissie is bij acclamatie ge kozen de heer A. E. Maas, die met veel tact de vergade ring, welke eenige uren heeft geduurd, heeft geleid; als secretaris zal fungeren de heer P. Vasseur en als penning meester de heer L. de Jager. Te Driel in Gelderland had men ter feestviering van Neêrlands bevrijding een wedloop, waaraan de 16 oudste vrouwtjes dier gemeente deelnamen en waarvoor twee roode baaijer» rokken tot prijs waren bestemd. Zondag avond te half 8 uur is te Delft bij C. v. d. W., op de Buiten watersloot, een brutalen diefstal gepleegd. Terwijl hij zich met zijne huisvrouw en dochter slechts vijf minuten had verwijderd, vond laatstgenoemde, toen zij toe valligerwijze naar de ouderlijke woning terugkeerdeom zich van een halsketting te ontdoen, die onderweg gebroken was dat het raam der benedenachterkamer was opgeschoven. Ge heel ontsteld zocht zij onmiddellijk hare ouders weder op, en alstoen bleek, bij nader onderzoek, dat het kabinet in genoemde kamer was opengebroken en daaruit ontvreemd, behalve eenige kleedingstukkeneen blikken trommeltje waarin zich ruim driehonderd gulden bevond. Het schijnt, dat de dief overvallen is, want alles in het vertrek ge tuigde er vandat hij met de grootste overhaasting was gevlugt. Zondag morgen is uit de gracht bij den Hoogen Wal te 's Hage een 7Ojarig man levenloos opgehaald. Vermoedelijk is hij den vorigen avond door de duisternis misleid in de vaart geloopen. Naar het scheenheeft hij nog pogingen gedaan om zich te redden maar hij is in den modder gestikt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Beekbergen Ds. J. J. Eigeman te Hengelo en te Gaast en Ferwoude Ds. H. M. M. Rappard te Oost-Zaandam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45°. Dingsdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 48°. Uit Polen zijn verschillende berigtenwelke allezins getuigen dat de strijd nog met verwoedheid en verbittering aan beide zijden wordt voortgezet. Het is huiveringwekkend de verhalen der moordtooneelen te iezen, te meer nog, aan gezien er niets meer valt te hopennu de Mogendheden Polen alleen hebben laten staan.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2