N°. 1152. Zaturdag 21 November A°. 1863. Het feestvierend Leiden. Het statig klokgebrom kondigde aan den morgen van den 19den November den aanvang van het -feest aan, dat Lei den zou vierenter gedachtenis aan de heugelijke gebeur tenis, dat vijftig jaren geleden de Oranjevlag van den Stad huistoren werd gestokentot een teeken der bevrijding van de Eransche overheersching. Wel was reeds dagen te vo ren de gezegende omwenteling van November 1813 met ge heel Nederland herdacht door het uitsteken van vlaggen en het dragen van Oranje en driekleurig lint, maar toch scheen het eigenaardig, dat Leiden feest vierde op den dag, waarop het voor haar een voldongen feit was gewordendat het vorstelijk Huis van Oranje, gelijk van ouds, het regerend Stamhuis van Nederland heeten zou. Het uitsteken der vlag gen het versieren der woningenhet dankbaar feestelijk gedenken in een woord zou dan eerst algemeen zijn, als het vijftigjarig bezit der verlossing stof tot blijdschap en feestviering gaf. Hoe gepast daarom, dat het klokgeluige durende een half uurte half negen uur werd vervangen door het bespelen van het carillon- of liever, om zoo min mogelijk fransche woorden te bezigenvan het klokken spel op den Stadhuistoren. En hoe betamelijk tevens, dat na een uur van opwekking der feestvreugde door het maatgeluid der speelklokkende kerkklokstoonen van de Pieterskerk zich lieten hoorenom de godsdienstige schare opteroepen tot een bijeenkomst in een gebouw, dat gedenk waardig en eerbiedwaardig bleef, al was de inwendige vorm veranderdom de altoos gewigtige herinneringen die het bewaarde van de vrome dankgebeden en verzuchtingen der vaderen, die uit den nood waren verlost, als vreemde dwin gelandij de vrijheid van het geweten in banden sloot. Ds. G. van Gorkom trad op voor een buitengewone schare, die zeker het doel der bijéénkomst streng in het oog hield, toen zij zich daarheen begaf, want er was een dankstond aan gekondigd. Na een opwekking tot dankbare blijdschap liet het orgel zijne welluidende toonen hooren en eenige leden der zangvereeniginghet Mannenkoor, hieven het Volkslied van Tollens aan. De spreker schetste daarop met aandoenlijke trekken het vertrek van Prins Willem V en zijn beide zonen Van Scheveningen naar Engeland op 18 Januarij 1795 en beschouwde toen den toestand van ons Vaderland in de Bataafsche republiekonder den raadpensionaris Schimmel- penninck onder Koning Lodewijk en onder Keizer Napoleon^, in zijn ellende en jammerenmaar herdacht toen ook het heuchelijk tijdstip, dat thans feestelijk gevierd werd. Uit deze zeer geleidelijke voorstelling der feiten trok spreker vier lessenlooft den Heer, zijt haastelijk welgezind jegens elkander, hebt goeden moed en zijt vurig van geest. Na een uitstekende orgelbespelinghet Halleluja van Handel en het zingen van Gezang 178 vers 4 werd met lof en dankzegging de bijeenkomst gesloten. En toen de schare het kerkgebouw verliet, zag zij reed» de straten gevuld met gewapende mannen, die op 's Ko- nings wil een luisterrijke wapenschouwing zouden houden tot opluistering van den gedenkdag. Op de ruime Breede- straat waren weldra de schutterij eu de krijgsbezettinguit infanterie en artillerie bestaande, de Metalenkruisridder» voorafgegaan door het Bestuur der Vereeniging met de ba nier en de manschappen die gehuisvest zijn in het Invali denhuis aangevoerd door den Adjudant de Heer Boosin slagorde geschaard met het muziekcorps der Leidsche schutterij aan het hoofd, alles in groot tenu gekleed, of liever in vollen eisch uitgedoscht. Daar wordt de trom geroerd en de wapen schouwing neemt een aanvang. Maar een tal van strijders voor Neêrlands veiligheid en eer in 1830 en 1831, waaronder gedecoreerden met het Eidderkruis en de gouden medaille, omringen den staf van den krijgsbevelhebber der stad den ma joor d'Harvant Bigot de Villandrywiens bloed tintelt van liefde voor Oranje en die met het ridderkruis vau den Neder- landschen Leeuw versierd in eere houdt het aan Oranje naauw verkleefd geslacht, waaruit hij is gesproten. En onder het spe len der muziek wordt nu de wapenschouwing gehouden en eenige krijgsbewegingen uitgevoerd, ook al is de ruimte be perkt, ten genoegen van de talrijke schare, die er groot belang in stelt. Dat echte krijgsmansgevoel openbaarde zich ook bij den verdienstelijken en achtenswaardigen hoofdofficier den gepensioneerden kolonel van Winsheymdie te Leidenbij de parade aanwezig toen het corps Invaliden en de Mffta- len kruisridders defileerden, eerbiedig het hoofd optClootte^^s en den eeregroet'hun toebragt. En aandoenlijk vens toen de majoor d'Harvant den ouden Woi wijkdie by den slag van Waterloo met de Mij LEID8GH DAGBLAD. Ooie Courant verschijnt eiken dag. be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Noru- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentie»1-6 regels 0.75. Iedere regei meer 12[ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels /"0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Hekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedhm eu Rotterdam te 10 u. 4 m,; 12 n. 64 m.; 8 u. 59 m.; 6 u. 9 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 8 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 'i namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smurgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur.'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8 1 uur eu vau 3uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnaen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1