Geen Nederland zonder Oranje. Vrouwenliefde en Vrouwenleven. GEZELSCHAPS-JUFVROUW rechterlijke beslissing aanleiding gaf, opteeiscben en naar Zwolle terugtebrengen. Adverlen Liëii Dezer dagen wordt de inschrijving geopend bij de Boekhandelaren in alle steden des Vaderlands op eene MONUMENTALE VOORSTELLING IN METAAL De aankomst van Prins Willem I te Schevenninge in 1815, naar eene originele teekening uit die dagen. Leiden. Vier teekeningen _van J. G. d'ARNAUD GERKE3NS, Gedicht van ADELBERT VOX dlAMISSO, Ds. C. P. van Tooren te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Hollandsche Veld en Ds. Snellen, Doopsgezind predikant te Zwartsluis, voor dat naar de Doopsgezinde gemeente te Knollendam, bedankt. Het berigt, dat laatstgenoemde het beroep aange nomen had, i3 onjuist. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Alphen aan den Rijn Ds. W. Diemer te Stadskanaal. Maandag avond trad in de Zaal Noordeinde alhier tot godsdienstige wijding der Nationale feesten Ds. van Rhijn, van Wassenaar opdie na de lezing en verklaring van de acht eerste verzen van Psalm 78, de geschiedenis van Ne derland met die van Israël vergelijkende, in korte maar scherpe trekken dit deed uitkomende beide natiën waren klein, kwamen veeltijds in aanraking met andere magtige natiën, waren bevoorrecht met het licht van Gods openba ring, verspreid over de aarde, tot groote daden geroepen, maar ook naar mate zij zich van God afkeerdenaan stren gere straffen blootgesteld, en zagen uit hun midden redders optreden, die het volk uit den nood verlosten: de Makka- beërs en de Vorsten uit het Huis van Oranje. Spreker trok uit die vergelijking eenige toepasselijke lessen, tot vlijtige beoefening der Vaderlandsche geschiedenis; tot hare beschou wing als met het oog eens Zieners, in hare ware en diepe beteekenis, tot waarschuwing tegen de dwalingenwaardoor de vaderen in ellende waren geraakt en tot getrouwheid aan de beginselen van het Evangelie der zaligheid. Na het zingen van de beide eerste verzen van Psalm 68 vervolgde Mr. I. Capadose van 's Gravenhage de vergelijking door op een sierlijke en welsprekende wijze den toestand der Joden te schetsen in de Babylonische ballingschap en dien te vergelijken met dien der Hollandsche Natie onder het juk der Fransche heerschappij en de klaagtoonen van den pro feet Jeremia met de weeklagt van den Nederlandschen dich ter en Ziener Bilderdijk. Na die schoone en hoogstbelang- rijke beschouwing deed Spreker de vraag: welk gebruik de Natie heeft gemaakt van de vrijheid, die uit de verlossing van het Fransche juk werd verkregen Hij sprak van de geestdrift voor Oranje in dien tijd en in onze dagenmaar was van gevoelen dat met de bevrijding van de Fransche dwingelandij de Fransche geest ons niet had verlaten. Wel was het Souverein gezag over Nederland aan den Prins van Oranje opgedragen, maar spoedig werd het goddelijk recht van het gezag prijs gegevenhet verband tusschen godsdie^ns en Staatkunde miskend; verder het beginsel der gemengde scholen tot invoering eener algemeene godsdienst uitgebreid de Bijbel van de scholen geweerd, de Afgescheidenen ver volgd, de Mohamedanen geëmancipeerd, de Fransche begin selen van ongeloof ligtzinnigheid en losbandigheid gehuldigd en voortgeplant. De schuld daarvan lag ook aan de Natie, de geloovigen in Nederland niet uitgezonderdmaar in te gendeel voorop gesteld. Waar was de gemeente van Chris tus als een schijnend licht, als een stad op een berg? Waar de ijver om krachtens Jezus uiterste wilsbeschikking het evangelie te prediken overal en in de geheele schepping? Waar de Nathans die tot den Koning en de aanzienlijken zoo het noodig wasgingen om te vermanendat geen af godendienaar, gierigaard, hoereerder, overspeler het ko ningrijk Gods zou beërven? Waar de liefde, die de band is der volmaking? enz. Spreker drong aan op diepe veroot moediging en had slechts één feesttoon dankbaarheid voor het genot van het recht van vereeniging in zoo grooten ge tale, terwijl vroeger slechts een kleinigheid mogt bijeenko men. Met hoogen ernst op de toekomst van Christus wij zende, eindigde de Spreker deze hoogstmerkwaardige rede. Ds. van Rhijn sloot die bijeenkomst met een ootmoedig en treffend dank- en smeekgebed. Wij vernemendat Donderdag morgen te 8 uur de aanvang der feestviering zal worden aangekondigd door het luiden van de stadsklok in den toren van de Hoogeland- sche kerk. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigen middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de tien eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand October. 1862. 1803. Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1862. 1863. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gera&al (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 1948,18s 6030,75' 480,24 5914,70' 2242,65 ƒ16611,53' 1904,38 6857,51 6911,94' 2256,37' ƒ17930,21 17900,76' 58601,98 2440,43 55563,89 14763,82' ƒ149270,89 18170,85' j 64155,29 57856,96' 16047,15 ƒ156230,26 Door den Gouverneur-Generaal van Neêrl. Indie is benoemd tot machinist bij het marine-etablissement te Soe- rabaija de tweede machinist bij de gouvernements-Marine S. Speiser. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan- j dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 47°, i te 10 uur 52°. Dingsdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur j 54°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 5 2°. In een fatsoenlijke dienst wordt voor over dag ge vraagd een knap MEISJE, beneden de belasting netjes in de kleêrcn en goed kunnende naaijen en mazen. Informatiën te vragen bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaars op de Breêstraat. Eene Jufvrouw, 24 jaren oud, P. G., in staat de beste informatiën te ver schaffen zag zich gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER, of als Adres francoonder de letter O., aan het Bureau van dit Blad. Op een kantoor van Belastingen wordt gevlaagd een bekwaam en geschikt om te worden gea- greëerd. Salaris 20 a f 25 per maand. Brieven francoonder lett. F, aan het Bureau dezer Courant. A. W. SYTHOÏT. gephotographieerd door H1LLE C°. vertaald door J. J, L. TEN KATE. Groot folio formaat, in prachtband f 16. Van dit keurig prachtwerk zijn slechts honderd exemplaren gedrukt, die allen genommerd zijnen aan de eerst aanvragenden worden afgeleverd. De groote photographien zijn onder toezigt van den teekenaar zelf vervaardigd en geven de oorspronkelijke uitstekende teekeningen volkomen terug. De vertaling der gevoelvolle verzen van von Chamisso raag als een meesterstuk worden ge roemd. De uitgave geschiedt bij j C, LOMAN Jr., te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3