slacht, én voor de Toekomst des Vaderlands, wanneer de Jonkheid iQ die dagen niets ziet, dau hetgeen Gode beha- gelijk is - niets hoort, dan datgene wat wèlluidtden geest verheft en het hart in dank ontgloeit. OIk ben er zeker vanMannen van Nederlandnie mand Uwer is er, die het niet //Zonde tegen den Heiligen Geest" zou achtenden Kinderkens door Woord of Daad te ergeren in welligt een der heiligste oogenblikken van hun jeugdig levenhet oogenblik waarin ze God zullen loven voor Neêrlands Verlossing. Of zou 't niet vreeslijk zyn wanneer hun als ze vervuld van edele aandoeningen de school verlaten fier er opdat ze Nederlandsche Kinderen zijn, de kleine hoofdjes vol met Ge stalten van Wijsheid Vaderlandsliefde en Godvreezendheid de kleine hartjes kloppende van begeerte om moedig, wak ker en braaf te worden - wanneer dan een* Vader, een Broedereen Oudere Vriendja al ware 't een Wild-Vreemde doch die dau toch een Nederlander heette te zijnhun te .gemoet waggelde als een Gestalte van Verdwazing, Zelf verderving en Godslastering? Laat ons dus, Mannen-Broeders 1 een Heilig Verbond met on3 zeiven sluitenen Allen en Allen veréénigd - het Gedenkteeken oprigten der //vrije Nederlandsche Mannnen": met Godes bijstand en 'door de deugd der Vadren verlost van uitheemsche dwingelandij - met Godes bijstand en door eigen Wilskracht zich zelve, zij 't ook slechts in de Ge denkdagen der Uitreddingvrijgevochten hebbende van de innerlijke slavernij der zinnen, des harten en des geestes en aldus feestvierende uit dankbaarheid aan Goduit trouw aan Oranje en Nederland, uit eerbied jegens de Vadren en jegens Zich Zeiven, uit liefde en erbarming jegens de Kinderkens, wien 't Koningrijk der Hemelen behoort! Dat zal een Gedenkteeken zijn van Volkskracht, Volks- dégelijkheid Volksdankbaarheid en Volksvroomheid, zooals de Wereld nog nooit aanschouwde. De goede God zegene WenschWil en Daad IngezondenH. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Woubrugge Mr. L. V. Ledeboer, advocaat te Bot terdam te Onderdendam Mr. H. C. Upmeijer, advocaat te Groningente Zaandam Mr. H. H. van de Pollgriffier te Weesp en te Ootmarsum Mr. J. It. Brants te Gorssel. Tot kantonrechter te Harlingen Mr. H. Banga griffier al daar en te Dokkum Jhr. Mr. G. van Suchtelen van de Haaren te Hindeloopen. Tot procureur bij de arr.-rechtbank te Rotterdam Mr. G. J. A. Faber, advocaat aldaar; te Winschoten Mr. D. de Buiter Zylker advocaat aldaar. Tot rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten Mr. J. Offerhaus, thans kantonrechter te Hoogezand en tot rechter plaatsvervanger Mr. A. J. de Sitter advocaat aldaar; tot rechter in de arr.-rechtbank te Appingadam Mr. M. E. Cle- veringen proc. aldaar; tot rechter plaatsv. in de arr.-recht bank te 's Hertogenbosch Mr. E. G. J. Tilman adv. aldaar en te Groningen Mr. S. Menalden en Mr. B. Teith, beide advocaten aldaar. Z. M. heeft Maandag te voet een wandeling door de residentie gedaan, om de toebereidselen der ingezetenen voor de feestviering te bezigtigen. Z. M. de Koning heeft aan den wakkeren Douwes, die, even als voor vijftig jaar, heden Dingsdag te Alkmaar de vlag van den toren heeft gestokeneen gratificatie van ƒ50 doen uitreiken. Het portret van dien man, met een inteekenlijst, was bevorens aan Z. M. toegezonden. Z. K. H. Prins Frederik zal Woensdag avond in de Hervormde kerk te Wassenaar de plegtige godsdienstoefe ning onder het gehoor van Ds. van Rhijn bijwonen. Heden had de plegtigheid van het leggen van den eersten steen voor het Nationaal monument in het Willems park te 'sHage, volgens het uitgegeven programma plaats. Te half 12 uur stroomden duizenden naar het Spui, om de optogt der werklieden te zien ordenendie allen net ge kleed en met OraDjestrikken op de linkerborst waren gedekt met een oranjekleurig hoofddeksel. De werklieden der Kon. Nederl. fabriek van gouden eu zilveren werken van den heer van Kempen te Voorschoten maakten ook deel van den optogt uit, onder de banier: Geen Nederland zonder Oranje. Ps. 126 v. 3. De genoodigden begaven zich achtereenvolgens naar het Willemspark. Te 1 uur verscheen Z. M. de Koning, H. M. de Ko ningin, de verdere leden van het Koninklijk Huis en het Vorstelijk gevolg, aangekondigd door een fanfare uit het orkest, onder de leiding van den heer Lubeck. Luisterrijk was de aanblik dien het park thans aanbood en dien wij op dit oogenblik niet wagen zullen te beschrij ven. Indrukwekkend was het gejuich der menigtein de tri bunen en rond het park bij duizenden verzameldtoen de stilte zich eenigermate had hersteld en het Hof plaats ge nomen hadwerd het eerste gedeelte van de feest-cantate (woorden van den heer Withuysin muziek gezet door den heer Lubeck) voorgedragen. Onder den indruk van deze verheffende muziekbeklom de hoogleeraar van Oosterzee het gestoelte en ving het eerste gedeelte zijner feestrede aan. Hierna werd het tweede gedeelte der feestcantate uitge voerd en had de voorbereiding tot de eerste steenlegging van het Monument plaatswaartoe de geheele hoofdcom missie Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden aan haar hoofdzich tot de Kon. tribune begaf. Evenzoo deden de Ministers en de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalwaarna Z. K. H. Prins Frederik Z. M. uitnoodigde gevolg te willen geven aan HD. toezegging om in persoon den eersten steen te leggen voor het opterigten monument. De stoet, met Z. M. den Koning en de leden van het Kon. Huis aan het hoofd en verder als bij het programma bepaaldbegaf zich nu naar de plaats voor die plegtige handeling bestemd, zoodra deze volbragt was, werd een koraal aangehevengedurende hetwelk Z. M. en de andere vorstelijke personen naar de tribune in dezelfde volgorde terugkeerden. Uit den stoet der werklieden, in plegtigen optogt, werd mede menig treffend bewijs van gehechtheid en liefde voor 't Vorstelijk Huis gebragt, o. a. werd door het personeel van de Koninklijke Ned. fabriek te Voorschoten hetzelve toegezongen Psalm 134, vers 3. Vervolgens defileerden voor de Koninklijke loge de schut terij en het garnizoenonder het blijde spelen van de volks liederen. Z. K. H. Prins Frederik bedankte hierna HH. MM. de Koning en de Koningin benevens de verdere leden van het Koninklijk Huis voor het aandeel, dat zij wel aan de pleg-- tigheid hadden willen nemen en de hoofdcommissie deed Z. M. uitgeleide. Heden Dingsdag is door den Burgemeester van Am sterdam uit naam van Z. M. den Koningde eerste steen gelegd van het Willemshuis in de Egelantierstraat. In de Willemstraat zijn 150 behoeftige weduwen met hunne kin deren op warme spijs onthaaldbekostigd door eenige aan zienlijken waarbij eenige dames hebben bediend. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft ten behoeve van dat fond van M. C. ontvangen f 5 00 en tevens bekend gemaakt, dat alle giften tijdens de No vemberfeesten voor het fonds ingekomenbij het kapitaal zullen worden ingeschreventen einde dit monument der dankbaarheid van de Nederlandsche Natie aan de verdedi gers harer onafhankelijkheid meer en meer te bevestigen en optebouwen. Prof. G. W. Vreede beschouwt de Weener tractaten van 1815 steeds verbindend en als de pligt van het Mi nisterie, om voor Nederland geen deel te nemen aan het congreswaartoe Keizer Napoleon onderscheidene Vorsten heeft uitgenoodigd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra le Trouvère, voorafgegaan door de comédie-vaudeville la Maison sans enfants. - De heer Pruimers uit Zwolle bevindt zich thans» op reis naar Zwitserland, vergezeld van een advocaat met de noodige stukken om het kind, welks voogdijschap tot een

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2