en in de consciëntie der Natie was liet diep gegriftGeen Në^ derland zonder Oranje. Op 30 November 1813 zette de Prins van Oranje voet aan Vaderlandschen wal; toen kwam liet ver bond tot stand tussclien Vorst en volk gesmeed. Luid klinke dan langs onze straten en grachten het lied, dat Br. Heije de schooljeugd in den mond legde: Heb je van de Zilveren vloot wel gehoord; De Zilveren vloot van Spanje? Ik weet van een schip, dat meer had aan boord, En enkel toch maar Oranje! 't Is hout Meer waard dan goud; Het stevent door de zee En brengt Prins "Willem, brengt Vrijheid en Vree, Brengt Heil en Eendragt aan Neerland mee. Spraken ook in Engeland Vreemden en Vrind //Ocli, blijf nog maar wat, Oranje! //Je raakt ginds aan zij, door stroomen en wind:" Toch stapt hij ter schipskampanje: //Mijn land //Koept van zijn strand, 1 //Prins "Willemsta me bij //Vergeefs zal Neerland niet roepen om Mij //Vaar toe, matrozen! te loef of lij!" //Hoor je nu dat juichen aan Schevelings kust, Dat roepen: //Oranje boven!" En zie je dat snikkend schreijen van lust? Daar is Hij je mag 't gelooven God dank Alle eeuwen lank, Ons Neerland is gered De Vrijheid steunt weer op Zwaard en op "Wet, Nu hier Prins Willem zijn voeten zet. r Binnenlandsch Nieuws. Aanstaanden Woensdag, des morgens zal, naar men ver neemt, de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij den Koning worden ontvangen, om Z. M. uit naam der Natie hulde te brengen, bij gelegenheid van de herdenking der groote gebeur tenissen, die vóór vijftig jaren hebben plaats gehad: de herin nering van ons onafhankelijk volksbestaan en (je hereenigingi, met het Huis van Oranjeen om tevens den Koning de verze-i kering te geven van de trouw en verknochtheid dier Kamer. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden Maandag heeft de heer van Heiden Eeinestein na? eedsaflegging zitting genomen. Daarna heeft de Minister van Einantiën het onderwerp houdende voorziening omtrent de Ne- derlandsche bank in een uitvoerige rede verdedigd. Naar men verneemt, zullen op morgen, Dingsdag, de; gezellen van den heer Lankhoutsteendrukker te 's Hageeen optogfc met een pers houden. Zij zullen het welgelijkend portret van Z. M. Koning Willem III verspreiden. Z. K. H. Prins Hendrik heeft van de duincommissie ruim 200 mud aardappelen aangekocht, die aan de armen der verschillende gezindten zullen worden uitgedeeld. Z. K. H. Prins Erederik heeft aan de turfdragers te 'sHage, die zich in de dagen van 1813 ook zoo loffelijk on derscheiden hebben, een aanzienlijke gift doen toekomen tot oprigting van een eerepoort. Men verneemtdat de hotels van al de vreemde gezanten te 's Gravenhage Dingsdag, 17 dezer, geïllumineerd zullen wor den. Door verschillende leden van het corps diplomatique is be reids de vlag hunner natie uitgestoken. Naar men verneemt zullen morgen bij de plegtigheid van het leggen van den eersten steen door het muzijkcorps der schut terij feestmuzijk worden uitgevoerd, expresselijk voor deze ge legenheid vervaardigd door de heeren BoltenUniland en Eevius,. Bij het einde der repetitie in Diligentia voor de feest cantate werden de uitvoerders zeer verrast door het binnen treden van Z. K. H. Prins Erederik. Z. K. PI. sprak op eene hartelijke wijze het personeel toe, in het bijzonder de leerlin gen van de muziekschool, welke toespraak door den heer Lu- beck werd beantwoord. Morgen na afloop der plegtigheid zullen zich de leden der Nationale zangschool te 's Hage in Diligentia vereenigen alwaar zij door de hoofdcommissie zullen worden ontvangen. Al de nakomelingen der familiën van van Hogendorp van der Duyn en van Stirurn hebben zich in de residentie ver- eenigd. Heden Maandag had te Amsterdam een Triomftogt plaats bij gelegenheid, dat aldaar het 50ste jaar van Neêrlands onaf hankelijkheid gevierd werd. De regeling van dien feestelijken optogt was opgedragen aan de besturen van de beide Typogra- phische vereenigingende Nederlandsche Drukpers en Voorzorg en Genoegen. Te 8 uur kondigde een kanonschot de aanvang aan van een feest, dat de gansche bevolking der hoofdstad in beweging bragt. Achtereenvolgens vereenigden zich in de Dok laan allen, die aan den optogt zouden deelnemen. Te 9 uur namen bestuurderen den trein in oogenschouw, waarna een kanonschot weder de aftogt van den trein aankondigde, waar mede werd aangehouden tot dat de geheele trein de Plantage had verlaten. Onder den toevloed van een ontzaggelijke menigte werd de togt langs de bepaalde route afgelegd en overal waai de trein zich vertoonde, Hel hem luide toejidchingen ten deel. De orde werd streng gehandhaafd door de daarmede belaste commissarissen, waardoor ook alles met de meest mogelijke en zoo zeer gewensclite regelmatigheid en zonder eenige stoornis is afgeloopen. Het programma vermeldt 45 nommers, detachementen ka- vallerie dienden tot opening en sluiting van dien trein. Muziek korpsen van de Mariniersvan het 3de regement dragonders van het reg. veldartillerie, van de Utreclitsche schutterij en van nog twee andere vereenigingen strekten tot opluistering. Triomf en zegewagens wisselden het personeel af, dat ontelbaar was. Immers het personeel van 's Lands Marinewerf bestond alleen uit meer dan 750 man; de gezellen van de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel meer dan 1200de werklieden der Diamantslijperij maatschappij en der fabriek van den heer M. E. Coster vormden op zichzelf 20 pelotonsde tabakverwer kers, de werklieden der metaalwarenfabriek van den heer J. T. Scholte meer dan 150. Yoegt men daarbij het personeel der beide Typographische Vereenigingen, de gezellen der lettergieterij van den heer N. Tetterode, 100 steendrukkers, dan klimt het getal tot een onbegrijpelijke hoogte, waarbij nóg in aaftmerking komen de strijders van 1813, de metalenkruis riddersde Cita- delsvereeniging en de matrozen der Kon. Nederl. stoomboot maatschappij. Aan den Helder zullen de Volksfeesten bestaan in ver schillende afdeelingen, namelijk: mastklimmen a voor mannen b. voor jongens niet ouder dan 18 jaren; boegsprietloopen zak- loopen a. voor vrouwen van 1835 jaar; b. voor meisjes niet ouder dan 18 jaar; stroop en meelhappen voor jongens; bollen eten en pap eten. Ingevolge uitnoodiging van de hoofdcommissie tot de za. ken der Israëlieten, heeft Zaturdag middag in alle kerken dier gezindheid door het geheele Eijk een plegtige dienst plaats gehad ter herinnering aan de gewigtige gebeurtenissen nu 50 jaren geleden in ons land voorgevallen en waarbij Nederland zijn onafhankelijkheid heeft herkregen. Te dezer stede heeft de leeraar S. van Wesel een rede gehoudenwaarin hij den toestand der Israëlieten beschouwde vóór en na de omwenteling van 1813 en daaruit aanleiding nam om de voorrechten te schetsendie den Israëliten onder het vrijzinuig bestuur van Koning Willem III ten deel waren gevallen. De plegtigheid werd besloten met een dankgebed en toepasselijk gezang. In de E. K. kerken alhier is Zondag na de Hoogmis het Te Deum uitgevoerd en in de verschillende godsdienstoefenin gen op dien dag in de Protestantsche kerken zijn gelegenheids- preeken gehouden, waarin godsdienstig is herdacht de verlos sing van de Eransche heerschappij als een uitvloeisel van Gods voorzienig bestuur, of meer bijzonder Vaderland, Vrijheid en Godsdienst beschouwdvóór en na de omwenteling van Novem ber 1813 en in betrekking tot het tegenwoordig oogenblik. Eeeds heden had Leiden een feestelijk aanzien. Het Oranje lint prijkte al op veler borst en hoofddeksel; de Oranje- en Nationale vlaggen uit veler woningen. Het is treffendhoe zelfs langs de grachten van de meer afgelegen buurten, die dooi de mindere standen worden bewoond, het eerst en zooveel vlaggen worden uitgestoken. De Koning behoeft er niet aan te twijfelen, of de Hollandsche Natie ook Oranjegezind is en het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2