Buitenlandsch Nieuws. Maandag den 16den dezer, zal ia het locaal Dili- gentia te 's Gravenhage tot vijftigjarige herdenking van ons herkregen volksbestaaneen buitengewone vergadering wor den gehouden van het Letterkundig genootschapOefening kweekt Kennis. Naar wij vernemenzal in de Oudgereformeerde kerk iu de Wagenstraat te 's Hage niet alleen op Maandag den 16den dezer, des avonds ten 7 uur, een bede- en dank stond worden gehouden, zoowel tot dankbare herinnering aan Nederlands herboren onafhankelijkheid in 1813, als tot inleiding van het feest van den volgenden dagmaar ook des morgens van den 17den zal door denzelfden spreker, Ds. Veldman, van half 10 tot half 11 uur een woord tot stem ming op het feest worden gesproken. Wij vernemendat bij gelegenheid der feestviering alhier op aanstaanden Donderdag, Ds. G. van Gorkom in de Pieterskerk, des morgens van 10 tot 11 uur een feestrede zal houden. Te 12 uur treed Prof. de Vries op in het groot auditorium van het Akademiegebouwterwijl tevens een luisterrijke parade van het garnizoen en de schutterij op de Breedestraat zal gehouden worden. Wij vernemendat overeenkomstig het verlangen van den edelen gever zijn gift van f 10, bij gelegenheid der al- gemeene collecte voor het Nationaal monument, is besteed tot aankoop van 166 exemplaren van van der Palm's Ge denkschrift, waarvan dezer dagen door de zorg van den heer burgemeester zijn uitgereikt 28 ex. aan de Kweekschool voor Zeevaart en 13 8 aan het genootschap M. S. G. ten geschenke voor de kweekelingen dezer instellingen. - Maandag 11. is de nieuw benoemde burgemeester van Woerden, de heer H. Raat, oudhoofdofficier van het Indi sche leger en suikerfabriekant op Java, in die betrekking geïnstalleerd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera le Trouvêre, voorafgegaan door de vaudeville Jobin et Nanette. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft beslotendat Rotterdam aan de overzijde van de Maas zal worden uitge breid door Fijenoord en daarbij gelegen gronden met die gemeente te vereenigen. Men verzekert, dat de etablissementen der Enschedé- sche katoenspinnerij in het begin van het volgend jaar in het openbaar zullen worden verkochtuithoofde die maatschappij in de laatste jaren geen goede zaken heeft gemaakt. De matroosdie in den nacht van 5 op 6 dezer in een kleine boot de Zuiderzee overtrok, maakt zich thans gereedom met hetzelfde vaartuigje de terugreis naarAm- sterdam te ondernemen. Hij is een 54jarige zeeman. Donderdag avond werd de eerste voorlezing over de geschiedenis der godsdienst in de Remonstrantsche kerk al hier gehouden door Ds. J. H. Maronier, die achtereenvol gend in vlugtige trekken sprak over het streven naar mo notheïsme zoo als zich dat openbaarde bij verschillende volken: bij de Indiërs, de Egyptenaren en de Grieken. Een talrijk gehoor viel deze eerste voorlezing ten deel, dat eerst dan in kennis verrijkt en in zedelijkheid vooruit gegaan zal zijn, wanneer al de volksvoorlezingen zijn bijgewoond en het stichtelijke daaraan niet ontbreekt. Dan wordt dat gehoor de kern eener verlichtebeschaafde en veredelde maatschappij in geloof, hoop en liefde uitmuntende. Twee sjouwers, die in de vorige week voor een koop man in vee onder Leiderdorp eenige ossen naar de Hoorn- sche koemarkt hadden geleid, kregen Woensdag avond hun loonwaarop zij zich bedronken buiten de Zijlpoort en twis tende biunen de stad geraakten op het Levendaal handgemeen werdenwaarbij de een den ander met een mes eenige ver wondingen toebragt, ten gevolge waarvan de verwonde, in het ziekenhuis werd gebragt en de dader naar het Huis van arrest. Donderdag avond is de heer Léon alhier opgetreden in den Schouwburgvoor een talrijk en uitgelezen publiek en heeft de hooggespannen verwachting overtroffen. Wij noe men slechts de toeren met het kanarievogeltje, de hoed waar uit wij gelooven dat meer dan 3000 el lint kwam, de dan sende, rookende, fluitende automaat en de trommel die trom melt zonder dat iemand er op trommelt. - Wij roemen de vlugheid van rl?n heer Léon, prijzen zijne gastvrijheid, hij strooide chocolaad ulevellenbruidsuikers a l'abandon; schonk punch brulé totdat de gasten bedankten, en de Tombola gaf aanleiding tot menige aangename verrassing. De heer Léon zal zich niet te beklagen hebben over liet bezoek te Leiden. Morgen zal de zaal eivol zijnmen zorge in tijds voor en- tréekaarten. Zaturdag geeft de heer Léon geheel nieuwe scènes. 250 portiën ijsuitlegging van verschillende kunstverrigtingen aan de aanwezigen, een kostelooze, naar men zegt, prach tige Tombola, wat wil men meer? De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 37°. Vrijdag morgen te 5 uur 3G°, te 8 uur 37°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 45°. De Moniteur meldt, dat zich in zijne drukkerij een nieuwe pers beviudt met zes cylinders, welke volgens het nieuwe Normand'sche stelsel in de machinefabriek vaa Per- reau en Comp. te Parijs vervaardigd is. Op deze pers kun nen 8000 exemplarerf per uur gedrukt worden. De gebroeders Pereire te Parijs schijnen geen beter middel geweten te hebben om de vijandelijke aanvallen tot zwijgen te brengen, waaraan zij herhaaldelijk in de Revue des deux Mondes ten doel stonden dan dat tijdschrift aan te koopen, en het schijnt dat zij er een fabelachtigen prijs voor gegeven hebben. Sedert 1852 is een kapitaal van 225,042,000 francs besteed tot verfraaijing vau Parijs. Naar men verzekert, is door het Fransche gouver nement te Londen geprotesteerd tegen de gedragingen van den heer Ellis, Protestantsch zendeling op Madagascar. Bij het station te Havinnes in Belgie is voor eenige dagen een groot ongeluk gebeurd. Twee goederen treinen geraakten in botsing de machinist van den eenen trein werd daardoor een eind ver weggeslingerd en de stoker, die juist het vuur aanstookte, tegen het fournuis geworpen waar hij verpletterd en verbrand werd. De ongelukkige was een 18- jarig jongeling uit Leiden. De machinist is er met eenige onbeduidende kneuzingen afgekomen. De schade aan de ma chines veroorzaakt wordt op 40,000 fr. geschat. Voor het hof van appèl te Keulen is thans de rechts vraag aanhangigof er twaalf of dertien apostelen waren en men weet nog niet hoe die zaak zal uitvallen daar een deel der Roomsch-Katholijke geestelijkheid, als zaakkundigen ge raadpleegd, zich vóór en het andere deel zich tegen het twaalftal verklaarde. De aanleidende oorzaak tot deze kwestie is de volgendeEen landmanwiens weidevelden aan de Strundbach, niet verre van de Rhein-Miilheimgelegen zijn, heeft volgens oude handvesten het recht, op alle aposteldagen de beek te schutten en zijn weiden te besproeijenhetgeen den naburigen molenaar in zijn broodwinning hindert. Maar nu besproeit de boer zijn weide niet alleen op de twaalf apostel- dagen maar ook op den dag van de heilige Barnabas omdat deze heilige op zekere plaats in de Handelingen der Apostelen als apostel vermeld staat. De molenaar komt daar tegen op, omdat er volgens de leer der Katholijke kerk maar twaalf apostelen zijn kunnen. Deze rechtskwestie maakt groot opzien en men ziet met groote spanning het einde van dit bijbelsch proces te gemoet. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaturdag 14 November 1862, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een gecommitteerde tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen. 2°. Benoeming van een regent van het Gereformeerd Minnehuis. 3°. Verzoek van Professor W. G. Pluygers, om ontslag als lid der plaatselijke Schoolcommissie. 4°. Voorstellen betref fende de gazfabriekvan de HH. A. Librecht Lezwijn c. s. 5°. Voordragt tot het vragen van magtiging om met het gemeentebestuur van Haarlem gemeenschappelijke zaken te regelen. 6°. Voordragt tot onderhandsche verpachting van de Spanjaardsbrug en den Zijldijk. 7°. Voordragt betreffende het onderwijs in de gymnastiek op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. 8°. Adres van J. Knaapom

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2