N». '1147. Zaturdag 14 November. A°. 1863. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD [)Cïe Courant verschijnt eiken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiw- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. lïekeudinakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'aGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 n. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; V u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (tieerebi)t; naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '•avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage,.Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 99 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidwolde L. H. van Sonsbeek en tot burgem. der gemeente Winterswijk J. F. Yeerenonder toekenning van eervol ont slag als burg. van Lienden. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Zaturdag morgen uit Luxemburg in de residentie verwacht. Naar men verneemt, worden HH. KK. HH. de Prin sessen Frederik en Maria Zaturdag van HD. buitenlandsche reis in de residentie verwacht. Uit de memorie van beantwoording van het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting voor Binnenlandsche Zaken ontleenen wij nog het volgende De Minister acht zich verpligt om zijn vroeger voorstel tot instelling eener bouwcommissie aantehouden. Instelling van tijdelijke commissiën wordt niet verlangd. De Minister wenscht een regelmatige en doorgaande controle, een ge zamenlijk en gestadig toezigt voor het onderhoud en voor vernieuwing van gebouwen, een vast, aan de taak besten dig verbonden en verantwoordelijk personeel. Het zijn niet voorbijgaande omstandigheden die een bouwcommissie noo- dig makendie omstandigheden zijn blijvend. De gebouwen, waarover controle en toezigt der commissie zich moeten uit strekken zouden zoowel die binnen als buiten de residentie zijn, behalve sommige van zeer speciale bestemmingzooals die ten dienste van oorlog en marine of van de spoorwe gen en den waterstaat. Uitzigt op een bepaald tijdstip van indiening van een ont werp tot wettelijke regeling van het hooger onderwijs durft de Minister niet geven. Het is niet de eenige arbeid van wetgeving, die op hem rust, en de uitvoering van hetgeen in den jongsten tijd wet werdheeft ook haar recht. Dat ten gevolge der beslissing, dat het onderwijs in de oude talen hooger onderwijs, en de afdeeling B. der gymnasiën middelbaar onderwijs is, de afdeeling A in de lucht hangt kan niet wel worden toegegeven. Die afdeeling blijft wat zij vroeger was. Wat het lager onderwijs betreft, herhaalt de Minister ten overvloede de meermalen door hem gegeven verzekering, dat, zooverre hem bekend is, de wet van 1847 ook wat artt. 23, 24 en 33 betreft, eerlijk wordt nageleefd; dat elke klagt die tot hem komt, dadelijk met zorg wordt on derzocht; dat hij telkens waar het pas geeft, van zijn uit drukkelijk verlangen doet blijken, dat het bijzonder onderwys geene belemmering of tegenwerking ondervinde; en dat in den laatsten tijd in onderscheidene gemeentenwaar dusverre het lager onderwys kosteloos werd, gegevenschoolgeldhef fing is ingevoerd. Het programma voor de feestviering van 17 dezer te 'sHage, ontworpen door de hoofdcommissie en vastgesteld met goedkeuring van Z. M. den Koning, ziet het licht. I)e» morgens te 7 uur kondigen het luiden der klokken gedu rende een half uur en 21 kanonschoten de opening der feestviering aan; van 89 uur wordt het carillon van de Groote Kerk bespeeld en van 10—11 uur feeststond ter godsdienstige wijding in verschillende bedehuizen. Te half 12 uur vangen de volksspelen in de Maliebaan aan, te 12 uur opening der feesttribune in het Willemspark en afwisseling van muziekstukken door het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers, van 12 tot 1 uur wordt het carillon van de Grootekerk weder bespeeld. Te half 1 uur wordt Z. K. H. Prins Frederik door de hoofdcommissie ontvangen en tot 1 uur voorstelling der wapenbroeders van November en December 1813 en verwelkoming van de zoons en na zaten dergenen die aan de vestiging van de nieuwe orde vanj zaken rechtstreeks aandeel hebben gehad. Te 1 uur is na de komst van Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, de verdere leden van het vorstelijk gevolg, onmiddellijk het eerste gedeelte der feestcantate, vervolgens eerste gedeelte der feestrede door Prof. van Oosterzeedaarop het tweede gedeelte der feestcantate en nu het leggen van den eersten steen. Na afloop der plegtigheid vereenigen zich de afgevaar digden in de zaal Diligentia. Van 34 uur wordt weder het carillon bespeeldte 6 uur aanvang der illuminatie en van 810 uur galavoorstelling in den Holl. Schouwburg. Ook de beide paleizen van H. M. de Koningin-Moe der op den Scheveningschen weg zullen op 17 November prachtig worden geïllumineerd. De toebereidselen daartoe zijn reeds aangevangen. Aanstaanden Maandag zullen de weezen en ouden van dagen van de Nederduitsch Hervormde Diaconie ter herinnering aan het heugelijke feestop maaltijd onthaald worden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1