Buitenlandseh Nieuws. aangewezenom met 1 Mei des volgenden jaars het 2de regement infanteriedat in de provincie Zeeland gevestigd is te vervangen; voorts zegt men, dat het 2de regemeut infanterie zou aangewezen zijn om het 3de regement infan terie in het Hertogdom Limburg te vervangen gestationeerd te Maastricht en Venlo en dat het 3de regement infanterie in de provincie Noord-Brabant (de plaatsen van het 6de reg. inf.) in garnizoen zoude komen. Te Amsterdam zal de directeur der opera te New- York met mej. Charlotte Patti eenige concerten geven. In de vorige week had te Willemsoord een betreurens waardig voorval plaats. Zeker iemand, daar woonachtig, be vond zich op den straatweg in genoemde kolonie toen hij drie personen ontmoettedie naar het scheen in een vrij opgewonden toestand van de kermis te Steenwijk kwamen. Tusschen hem en deze drie kermisgangers ontstondom welke reden weet men niet bepaald, een twist, die zóó hoog liep dat de laatstgenoemden den nachtelijken wandelaar opnamen en hem in een daar digt bij zijnden put wierpen. De onge lukkige verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet en wist zich in zijn val vastteklemmen tusschen de turven waarmede de put was opgetrokken. In dezen pijnlijken toe stand zocht hij zich ongeveer drie uren voor een gewissen dood te behoedentoen op zijn herhaald geroep menschen toeschoten die hem met veel moeite uit zijn akelig nacht verblijf haalden. Wie de daders van dit bedrijf zijn, is tot heden onbekend. Door den uitgever A. W. Sythoff alhier, wordt de na volgende circulaire alom verspreid: //18131863. Geen Nederland zonder Oranje. Nog weinige dagen, en geheel Nederland viert feest! Vijftig jaren geleden herkreeg ons Vaderland een onafhankelijk volksbestaan! Een monument daarvan in ieder Nederlandsch huisgezin ziedaar de gedachte, die aanleiding geeft u bijgaande in schrijving aautebieden. Een monument, even goed geplaatst in 's Konings paleis en in de vorstelijke woningen onzer aanzienlijken, als in het huis van elkeen, die de stoffelijke en zedelijke voordeelen mag genieten onzer Vrijheid onder Oranje. Dit gegeven zoo bezwaarlijk optelossen is door de Kunst en Industrie onzer eeuw verwezenlijkt, 't Is een voorstelling in metaalde aankomst van Prins Willem I te Schevenin- gennaar een originele teekening van 't jaar 1813. Boven deze voorstelling prijkt het Neêrlandsche wapenter zijde daarvan de wapenschilden van het vorstelijk stamhuis Oranje- Nassau, daaronder als devies: Geen Nederland zonder Oranje. De namen van van Hogendorp, van der Duyn van Maas dam van Limburg StirumFalck en Kemper staan in 't ronde, en het onderschrift is het 3de vers van Psalm 126: hDe Heere heeft groote dingen bij ons gedaandies zijn wij ver blijd," welk woord de tekst was der eerste Leerrede, die in 's Gravenhagena de aankomst van Prins Willem, ge houden werd. Is deze voorstelling in metaal een herinnering aan het verledenzij getuigt tevens voor het hedenvan grooten vooruitgang in de Nederlandsche Volksvlijt. Voor 50 jaar toch was het even onuitvoerbaar als ondenkbaarr een derge lijk gedenkteeken te vervaardigendoor den zeer billijken prijs verkrijgbaar voor zoo velen. Het denkbeeld en het model zijn wij verschuldigd aan de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden Zilveren wer ken te Voorschotende uitvoering aan den heer L. J. S. van Kempen, te 'sHage, onlangs op de //Nationale Ten toonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwer pen bekroond met de zilveren medaille voor zijne kunst producten in metaalverkregen door een Electro-Chemisch proces. Zoodra mogelijk wordt een Naamlijst der Inteekenaars op gemaakt, die aan elk hunner gratis zal worden toegezonden." Wij juichen deze nieuwe onderneming van den heer Syt hoff van harte toe en vinden het denkbeeld recht Nationaal. Aan de goede uitvoering twijfelen wij wel niet, nu zulke bekende namen daarvoor ten waarborg zijnmaar wij ver nemen daarenboven dat de geleverde proeven de verwach ting overtretfen. Ieder drage er toe bij om deze gelukkige gedachte tot een welgelukte onderneming te maken. Velen hier en elders versieren zich met Oranjelint als strik of als kokarde en het schijnt vrij algemeen gedurende de aanstaande feestenals een uiting van het nationaal ge voel te mogen worden beschouwddat Oranje aan hoed of knoopsgat zal worden gedragen. Geen wonder, dat de heer- schende smaak ook daarin zich vertoont, dat men voor heeren en dames een verscheidenheid van versierselen verkrijgbaar stelt. Van dien aard is de Jubileum-ltoset voor heeren en de Jubileum-Broche voor dames, die in de Koninklijke fa briek van Gouden en Zilveren werken van den heer van Kempen te Voorschoten werden vervaardigd en gelijk alles wat uit die fabriek voortkomt zich aanbeveelt door netheid en sierlijkheid van vinding en bewerking. De prijs is ook zeer billijk gesteld en die nu voor het Huis van Oranje een hulde waardig keurt, in het dragen van een Oranjestrik voor heeren met een zilveren Oranje-tak en een Oranje-appel waarover een lint met het bekende Oranje-boven geslingerd is; of voor dames met een zilver verguld wapenschildver sierd met de woorden: Neêrlands bevrijding; vindt gele genheid zich dat versiersel aant.eschaffen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 34°. Donderdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 36°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 42°. Drie galeiboeven zijn dezer dagen uit het bagno vau Toulon ontsnapt. Twee werden onmiddellijk weder gevat. Ook de derde is weder in arrest gekomen, maar onder zeer zonderlinge zeldzame omstandigheden. Nadat hij zich een tijd lang in het open veld han opgehouden en van raauw plantaardig voedsel geleefd had, dreef de honger hern ein delijk uit zijn schuilhoek. Het bagno boven zijn ellendig voortgesleept aanzijn verkiezende, besloot hij zich weder in handen te stellenmaar hij wilde toch wil van zijn reis Rebben en zijne kortstondige vrijheid door een goede daad kenmerken. Hij zocht een doodarmen stumpert op en stelde dezen voor, hem naar het bagno terug te brengen en alzoo de premie van 100 francs te verdienen, op het arresteren en overleveren van een ontsnapten galeiboef gesteld. De man liet zich dit geen tweemaal zeggen en geleide den vlugte ling dadelijk naar het bagno, die bij zijn aankomst aldaar het aantal slagen door de reglementen voorgeschrevenont ving, maar zeer vrolijk en welgemoed, omdat middelerwijl, dank zij hem, aan een braaf, maar zeer behoeftig man 100 francs werden uitbetaald. De Kroonprins van Pruissen heeft op een ontvangen bevel, om de opening der Pruissische Kamers bijtewonen, Zatnrdag in allerijl een afscheidsbezoek bij Koningin Vic toria afgelegd en zich vervolgens naar Dover begevenwaar hij in den laten avond aankwam en terstondondanks de onstuimige zee, naar Calais overstak om zijn reis naar Ber- lyn te vervolgen. De moordenaar van eeu vrouw en twee kinderen in een huurrijtuigop 11. Zaturdag avond te Londenis ont dekt, maar heeft in den morgentoen de politie hem arres teerde, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. De moordenaar was Samuel Hunt geheeten35 jaren oud en bediende bij een handelaar in kruiden; Vrijdag had by van zijn patroon verlof gevraagd om Zaturdag uit de stad te mogen gaanhij bleef dan ook dien dag afwezig en her vatte Maandag morgen op het gewone uur zijn arbeid. Zyn eigen vrouw en beide kinderen heeft hij op zoo noodlottige wijze om het leven gebragt en geen andere oorzaak kent men daarvoor dan dat er meermalen oneeuigheid in het huis gezin heerschte. Drie kwartier uurs na zijn in hechtenis ne ming bezweek hij ten gevolge van het door hem ingeno men vergif. OFFICIEEL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leiden, van 5 tot en met 11 November 1863. Bevallen: J. van der Wilkgeb. SchreuderD. - J. C. van Ulde, geb. Smit, D. - W. O. Bik, geb. de Laaf, Z. E. Leemans, geb. OffermanD. - J. Vrijbloed D. - C. E. Klok, geb. Opgeenendt, D. - L. Stijger, geb. Sierat, Z. - W. van Leeuwen, geb. Sierat, D. - S. C. La Bree, geb. BorgerdingD. - M. VerhaafF, geb. Len-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2