Buitenlandsch Nieuws. tevens mastklimraen en verschillende andere vermakelijkheden zullen plaats vinden. Van het 3de regement dragonders te Haarlem zal Zondag 15 dezer, onder bevel van den majoor A. P. H. Boellaard, een escadron naar Amsterdam vertrekken ter op luistering van de viering van het den volgenden dag aldaar plaats hebbende halve eeuwfeest ter herinnering van Nederl. onafhankelijk volksbestaan; den 17deu dezer retourneert dat escadron weder naar Haarlem. De vrijmetselaarsloge Fides Mutua te Zwolle zal de afschudding van het Fransche juk, ook voor de vrijmetse laars zoo drukkend geweest, den 16den dezer op een eigen aardige wijze herdenken, nl. door alle behoeftige ingezete nen, die in 1813 of 1815 de wapenen hebben gedragen, tot de deelneming aan een feestmaal uittenoodigen. Reeds Dingsdag wapperde bij den Graaf van Rechte- ren van Ahnemte 's Hage in het Lange Voorhout, de Oranje- en Nationale vlaggen. Men verzekert dat men in de residentie Vrijdag algemeen de vlaggen zal uitsteken. Den 17den dezer zal bij de Duitsch-Evangelische ge meente te 's Hagedes morgens te 10 uur, ter herinnering aan den heugelijken feestdageen dank- en bidstond ge houden worden door Ds. Krüger. Maandag avond werd te Wijhe een prachtig Noor derlicht waargenomen. Hieruit voorspellen velen een zeer feilen vorst. Zondag nacht omstreeks half één uur onstond te Go- rincbem brand op een bovenkamer van een huis aan den wal in de nabijheid der gasfabriek, welke zeer spoedig ge- bluscht was, zonder veel schade te veroorzaken. De gemeente autoriteit de heer D. Loevenwas spoedig ter plaatse aan wezig en bleef aldaar tot dat alles was afgeloopen. Naar huis gaande werd hijwelligt ten gevolge van den schrik door een beroerte getroffen en was hijvoorovervallende dadelijk overleden, zoodat hij als lijk bij zijn betrekkingen werd te huis gebragt. Men schrijft uit Ostende, dat een paar visschers, die zich iu het begin dezer maand met hunne schuiten op de hoogte van Schouwen, op ongeveer 18 mijlen van de kust bevonden verscheiden varkens runderen kalveren en scha pen in zee zagen drijven, welk vee afkomstig was van een stoomboot, die zich op korten afstand van hen bevond en door den hevigen storm zich genoopt had gezien een ge deelte der lading vee over boord te werpenten einde het gevaar voor de boot te verminderen. Een der visscherslieden heeft 7 varkens, de ander 1 os en een schaap opgevischt, welke dieren door hen werden afgemaakt. Met dergelijke vangst komen stellig zelden visschers t'huis. Eenigen tijd geleden zijn de twee laatste lijken van de 3 8 ongelukkigen gevonden, die, ten gevolge van de doorbraak van den Waaldijk in 1861, te Leeuwen zijn ver dronken. Het een was een kind van drie weken en het andere van een meisje van 17 jaren. Beide zijn op kleinen afstand van elkander gevonden in een sloot, die vol zand geschoten was. Onlangs zijn eenige ledeu van een boerenkerkeraad in Drenthe naar Friesland getogen, om een predikant te gaan hooren. De naam van den predikant en zijn standplaats waren hun echter ontgaantoen zij de grenzen van hunne provincie hadden overschreden. Alleen wisten zij nog dat hij ergens tusschen de Lemmer en Dokkum //staan" moest. Na een geheele week vruchteloos naar den bedoelden herder te hebben gezocht, kwamen zij, ten gevolge van de mededee- ling van eenige bijzonderheden omtreut zijn persoon, die hun nog in 't geheugen gebleven waren tot de wetenschap dat de man. sinds 7 jaren op een dorp in Zuid-Holland gevestigd was. Onmiddelijk werd de reis derwaarts aange nomen; bij hun arrivement echter moesten zij hooren, dat de lang gezochte reeds sedert 5 jaren was overleden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. H. Slothouber te Doornspijk. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra comique le Toréador, voorafgegaan door de comedies un Mari dans du coton en la Maison sants enfants. Wij vernemen met genoegendat tot de vernieuwing der Schouwburgzaal te 's Hage ook gebruik gemaakt is van de Leidsche industrie. De vergulde lijsten om de rangen en de logedeuren, zijn getrokken door de Heeren D. ^ala en Zonenterwijl de prachtige behangselpapierenhet ge streept ligtroode en het liefelijke groen, zijn vervaardigd in de fabriek vaa den heer C. van den Berg. Ook zij hebben om het zeerst gewedijverd om goed werk te leveren, den naam der Hollandsche nijverheid te handhaven en om door krachtsinspanning te toonendat de Hollander niet alleen werken, maar ook zeer spoedig en degelijk eu smaakvol wer ken kan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 3 8°, des avonds te 3 uur 38°, te 10 uur 36°. Woensdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 40°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 39°. Eerstdaags zal te Brussel een concert worden gege ven, waarop zich een aanverwante van Napoleon als zange res zal doen hooren. Deze dame is mad. Giroud de Villette, geboren Bonneville de Bleschamp, nicht van de Prinses Lucien Bonaparte (Prinses van Canino). Mad. Giroud de Villette is door het ongeluk gedwongen om als zangeres den kost te verdienen. Een vreeselijk voorval heeft Zaturdag avond te Lon den plaats gehad. Een huurkoetsier stond met zijn rijtuig omstreeks half negen uur nabij het station van den Great- Estern spoorweg, toen een fatsoenlijk gekleed heer hem aan riep en in zijn rijtuig stapte met een dame van 30 a 40- jarigen leeftijd en twee kleine meisjeswaarvan het een 7 het andeae 4 jaar oud zal zija geweest. De heer gelastte den koetsier naar een logement in Westbourne-gaoveBays- water, te rijden en zijn weg door de City te nemen. Mid den in Bishopsgate-street gekomen deed de heer het rijtuig aan een bierhuis ophouden en deed daar een kan bier ko men voor zijn gezelschap. Het rytuig reed daarop verder en in Furnival's Inn, Holborn deed de heer weder stil hou den, steeg weder uit het rijtuig, betaalde den koetsier, ge lastte dezen met de overige personen zijn weg te vervolgen terwijl hij een anderen weg insloeg. De koetsier reed nu naar de hem aangeduide plaats in Westbourne-grove en hield daar stil; doodelijk ontsteld was hij, toen hij, het portier openende, de dame en de beide kinderen dood in het rij tuig zag liggen. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroe pendoch het bleek dat alle hulp overbodig was. De lijken werden naar St, Mary's Hospital gebragt en uit een voor- loopig onderzoek is gebleken dat zij door. Pruissisch zuur vergiftigd zijn, hetwelk hun waarschijnlijk werd toegediend iu het bier dat zij gebruikten. Een digle sluuijer is nog over deze zaak verspreid en nog is het niet gelukt te ontdekken wie de slagtoffers zijn, en evenmin wie de heer was die het rijtuig verliet en waar deze is gebleven. Wel werd berigt aan het bureau van politie ontvangen, dat iemandgelijkende op de beschrijving welke door den koetsier van dien heer was gegevendood in bed gevonden was in een koffijhuis in Southwarken dat deze zich het leven had benomen door laudanum intenemen doch de koet sier, die terstond naar het koffijhuis werd ontbodenver klaarde dadelijk, dat dit niet het lijk was van den heer die in zijn rijtuig had gereden. De New-Yorksche correspondent van den Times be toogt in een brief van 23 October, dat het voor het Noor den meer en meer moeijelijk wordt zijn legers aantevullen en dat ook nu de uitgeschreven aanwerving van 300,000 man vrijwilligers weinig kans van slagen heeft. Intusschen zegt hij, wordt het roekelooze plan tot inlijving van negers bij de krijgsmagt meer en meer doorgezet. Daartoe worden in Maryland, Kentucky, Tennessee, Westelijk Virginia en Missouri slaven opgekocht. Aan slavenhouders, die aan de Unie getrouw zijn en hunne slaven voor de krijgsdienst wil len afstaan, wordt voor eiken slaaf 300 dollars betaaid, terwijl den slaaf de vrijheid na het volbrengen van zijn diensttijd wordt beloofd. De slaven van afvallige burgers worden zonder betaling in dienst genomen en dadelijk vrij verklaard. Wegens de schaarschte van zeelieden voor de vloot heeft het gouvernement gelast ook voor de zeedienst slaven aantenemen. Het eerste gevolg is natuurlijk, dat de blanken nog meer afkeerig van de krijgsdienst der Unie worden, dewijl zij daarin negers nevens zich zouden hebben. Het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2