Buitenlandsch Nieuws. de verschillende garnizoenen zal plaats hebben, door de troe pen groote paraden gehouden worden, terwijl de chefs hunne onderhebbenden zooveel mogelijk de gelegenheid zullen ver schaffen aan de vreugde van die dagen deel te kuunen nemen. In de afgeloopen week hebben gedeeltelijke en reeds meer algemeene repetitiënonder de leiding van den heer Lubeckplaats gehad van de Cantatebij gelegenheid van het leggea van den eersten steen voor het monument in het Willemspark te 's Hage uittevoeren. Voor zoo veel men van de voorloopige uitvoering kan oordeelen moeten de muziek en woorden allertreffendst zijn. Ook binnen deze stad worden aanstalten gemaakt tot een luisterrijke feestviering op Donderdag 19 dezer. Men is bezig aau de Korenbeurs het noodige tot een prachtige illu minatie te verrigten. Men verneemt, dat de Borstelbrug ook daartoe wordt gereed gemaakt en hier en daar eerepoorten en verlichte pyramiden zullen worden geplaatstook in de afgelegen buurten van stadswege. De Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek zal op dien dag ten zijnen huize een diné geven aan de leden van den Gemeenteraad en ver schillende rechterlijke, militaire en academische autoriteiten. Maandag avond zal de Vereeniging voor Christelijke belangen in de Zaal Noordeinde alhier, het gedenkfeest der verlossing van het Fransche juk onder de banier van Oranje inwijden door het houden van een godsdienstige bijeenkomst waarin als sprekers zullen optreden: Ds. L. J. van Bhijn van Wassenaar en Mr. I. Capadose van 's Hage. Naar men verneemt heeft de kerkeraad der Hervormde gemeente te Schiedam bepaald, dat op Zondag den 15den dezer, des voormiddags, ingevolge aanschrijving der Synode godsdienstig zal herdacht worden de merkwaardige gebeur tenissen van 1813, en op Vrijdag den 20sten daaraanvol gende een bid- en dankstond zal worden gehoudenden dag aangewezen door het Gemeentebestuur tot algemeene volks feestviering. Zondag is in de R. K. kerken alhier een herderlijke brief van Mgr. den bisschop van Haarlem voorgelezenen waarin de leden der gemeenten worden opgewekt tot dank» zegging voor het herstel, een halve eeuw geleden, van Ne derlands onafhankelijkheid. Uit een opgemaakteu staat van de sommen door de Maatschappij van algemeene assurantiën tegen gevaren van brand en tegen losbarsting van gaz, gevestigd te Brussel, blijkt: 1°. dat gedurende het dienstjaar 1862 in Neder land voor brandschade is betaald f 15 1,583,71 en 2°. dat ten gevolge der ramp van Enschedé van 7 Mei 1862 is betaald f 391,517,37. Te Ouderkerk aan den IJssel deed zekere persoon op 2 7 October 11. aangifte van zijn voorgenomen huwelijk met Betje B., doch drie dagen later kwam hij den ambte naar van den burgerlijken stand zeggen, dat hij niet met Betje B., maar met Kaatje N. wilde trouwen. Het huwelijk met laatstbedoelde zal thans doorgaan. Uit het verslag van het lOjarig bestaan van het Stede lijk Werkhuis alhier, door Dr. Coronel openbaar gemaakt, blijkt, dat ofschoon hij geen voorstander van dergelijke in- rigtingen in een tijd als de onze wasevenwel de goede inrigting en het uitmuntend bestuur, waardoor het geheel geregeld ishem trof. Zoowel de goede inrigting der loka len als de soort en keuze van arbeid waren van dien aard, dat zij veel moesten toebrengenom de gezondheid der al daar verblijf houdenden te bevorderen. Niet weinig bragt daartoe bij de ruime en goede voeding, die uit een hygië nisch en economisch oogpunt niets te wenschen overliet. Bij de inzage der kas- en huishoudelijke boeken bleek hem het verstandig en zuinig beheer, dat niet weinig toebragt, om den bloei der inrigting te bevorderen, zonder groote offers der liefdadigheid te eischen. Het doel der oprigting was wering der bedelarij en af schaffing der aalmoezen. Geldelijke bijdragen van de inge zetenen zijn gedurende het bestaan der inrigting niet noo- dig geweest. De subsidie uit de gemeentekas was het eerste jaar (1852)/'7000, het 2de/'14,197,84,het3de/'13,000 het 4de f 10,000, in 1859 /"4000 in 1862 f 9000. Aan giften werden gedurende het tienjarig tijdvak ontvangen f 2030,585, welk bedrag uitgegeven is ten behoeve der kinderen voor klompen kousen hemden en luren aan we duwen en ouden van dagen voor hemden. Van 1 Januarij 1859 tot 30 Junij 1863 bestond der opgenomen mannen uit sjouwers, welk een ongeregeld werk verkiezen boven een vasten werkplaats, terwijl bestaat uit wevers. Bij het re gelen der werkzaamheden werd vooral gelet om geen werk te doen verrigtendat de gezondheid der opgenomenen zou schaden en dat tot nadeel zou kunnen strekken van Leidsche fabriekanten maar deze door het pluizen van wol of het spinnen van garens in de werkzaamheden te helpen. De werkzaam heden bestaan uit loonwerk, dat tegen betaling voor ande ren wordt verrigt, zooals wolpluizenkousen breljen garen spinnen, calicot weven, draaijen van houtschroevenmaken van kribnettenhakken van vodden, uitlezen van erwten, boonen en granensorteren van droogerijen en schaven van hertshoorn. Maar ook uit eigen fabriekaatzooals touw plui zen, vlas- en hennipspinnen haspelen van katoenafvalkoe- dekken-, behangsellinnen-, zaklinnen-, dwijlen-, onderkleeden-, hemdenlinnen-, paklinnen- en bijenkorvennetjes weven co- cosweven voor kamerkleeden en gangloopers, maken van mat ten-, weven van katoen-, servet-, tafel- en lurengoed, ma ken van kagchelballen weven en naaijen van alle soorten'van linnen-, katoenen- en gonjezakken enz. Het is opmerkens waardig, dat indien tengevolge der werkeloosheid vele men- schen zich naar het werkhuis begavenhet nimmer aan werk ontbroken heeft. In 1862 is gemiddeld 12 cents per per soon daags voor loon berekendwaarvan de helft is uitbe taald met het genot der voeding. De voeding geschiedt drie maal daags: 's morgens, 's middag3 en 's avonds, waarvan de kosten in de 10 jaren 10 a 12 cent voor den geheelen dag per. geheele portie beliep. De3 Zondags mogten alleen komen etendie 4 dagen in de afgeloopen week te werk zijn geweest; zij kregen vleeschsoep met ruim een half pond roggebrood. Kinderen gingen op de stadsbewaar- en open bare scholen. In de 10 jaren zijn de subsidiën uit de gemeentekas aan de armbesturen jaarlijks verminderd en eindelijk geheel op gehouden. Door het bestaan van een Werkhuis is een bur gerlijk armbestuur onnoodig geworden. De kunde en den ijver van den directeur den heer A. van Driel worden zeer geroemd en door al die bemoeijingen is Leiden van bede laars verlost. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 29°, te^l2 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 38°. Uit Coblentz wordt de volgende belangwekkende ge schiedenis gemeld: In het jaar 1830 bragt een doorreizende vrouw hier een meisje ter wereld, en werd door de moeder bij lieden uit den geringen stand ter verpleging gebragt. Die moeder, welke tot een gezelschap reizende kunstenaars behoordevertrok al spoedigzonder iets meer van zich te laten hooren, en het kind werd in het weeshuis groot ge bragt, trad later bij een huisgezin in dieust, gedroeg zich goed en huwde met een onderofficier die zijn ontslag nam en zich met zijn gezin, in den burgerstand, tamelijk schraal onderhield. Eenigen tijd geleden werd uit Berlijnlangs officieelen weg, navraag naar dat in 1830 geboren kind ge daan. Het was de in zeer ruime omstandigheden levende grootmoeder, op wier verzoek die nasporing geschiedde. De verlangde opgaven werden gedaan en nog tijdens den loop der briefwisseling daarover stierf de grootmoeder, na alvo rens hare kleindochter tot eenige erfgename van haar ver mogen dat ongeveer 250,000 thai, bedraagt benoemd te hebben. Sedert eenige dagen leefde te Kleef in een logement op een hoogen voet een jong meiisch, die zich voor een baron van Brienen van de Groote Lindt uitgaf en voorgaf een zomerverblijf te willen koopen. Na twee landgoederen' te hebben bezigtigd, die hem te klein voorkwamen, viel zijn oog op het Hotel Stirum en vernemende, dat dit te koop was, droeg hij iemand den last op naar den eigenaar te Keulen te reizen en het Hotel voor hem te koopen. Intus- schen leidde de jonge baron te Kleef een lustig leven be- zigtigde de merkwaardigheden van Kleef en omstreken enz. Te Keulen werd evenwel de zaakgelastigde versterkt in ziju

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2