N°. 1144. Woensdag 11 November. A°. 1863. Bintienlandscli Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag;, be halve Zon- en Feestdagen, en kost vooi Leiden 1.95, eu frauco (jer post 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Oelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 in.; 12 u. 54 in.; 3 u. 59 m.; 8 u. 9 m;; 9 a. 8 ra.; naar Haar'era en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorwejj-Yelegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te LI uur. Commissie van Fahricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des ZaturJags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i* te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks vau 8 1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuwden opperwachtmeester VV. van Lingvan de divisie kon. maréchaussee in Noord-Brabant. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Wateringen C. P. Hoek. Lit de memorie van beantwoording van het voorloo- pig verslag betreffende het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting voor 1864 blijkt, dat onderscheidene aanvragen van concessie voor de spoorwegen in den laatsten tijd bij de Regering inkwamen o. a. voor een spoorweg van Amsterdam langs Alphen naar Dordrecht, in verband met j een spoorweg rondom Amsterdam en van Amsterdam langs het ontworpen kanaal naar de Noordzee en een zijtak van Alphen naar 'sHage; een aanvrage van de heeren van Vlissingen en de Bruyn, die voorloopig is onderzochtmaar wegens het verband met de ontworpen kanaalwerken alsnog i voor geen beslissing vatbaar was; en voor een spoorweg van Utrecht langs Soeterwoude en 'sHage naar Scheveningen met een zijtak van Soeterwoude naar Leideneen aanvrage van den heer Outshoorn, die ook voorloopig is onderzocht. Voor een spoorweg van Scheveningen langs 's Gravenhage naar Gouda is bij hernieuwing concessie gevraagd door de heerea Schretlen en Maxwils. Intusschen is onlangs door den heer Swaan concessie gevraagd voor dezelfde lijn in ver binding met een haven te Scheveningen. Deze laatste aan vrage wordt thans onderzocht. Alvorens dat onderzoek zij afgeloopenkan in geen geval omtrent de ontworpen ver binding van 's Gravenhage met den Rijnspoorweg een beslis sing genomen worden. Men verzekert, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken eenigen tijd geleden een commissie heeft benoemd om het vraagpunt der noodzakelijkheid eener wettelijke re geling van den arbeid van kinderen in fabrieken te onder zoeken. Die commissie, wier verslag spoedig wordt te ge- moet gezien, bestaat uit een ingenieur van het stoomwezen twee geneeskundigen, een fabriekant en een rechtsgeleerden secretaris eener Kamer van Koophandel en Fabrieken in een fabriekstad. In de heden Dingsdag gehouden zitting der prov. Staten van Zuid-Holland zyn zonder beraadslaging goedge keurd de reglementen voor polders onder de gemeente Broek en Zevenhuizen; en met 44 tegen 17 stemmen verworpen een voorstel tot wijziging van art. 1 van het provinciaal reglement op de jagtvoorts is zonder beraadslaging aan genomen het voorstel, om aan den heer J. P. Huys, eer vol ontslagen commies ter prov. griffie een gratificatie van 1000 voor eens te verleenen. Hierna werden de beraadslagingen geopend over het voor stel van de heeren van Hoogstraten, C. van Vollenhoven Mack, Léon en Tollens, strekkende om Gedeputeerde Sta ten uittenoodigen een naauwkeurig onderzoek intestellen in iedere gemeente van deze provincie naar het aantal kinde ren in fabrieken tot handerarbeid gebezigd of die op andere wijzen worden gebruikt tot handenarbeidmet opgave van hunnen ouderdom, hun geslacht, het aantal uren per dag waarop zij tot arbeid worden gebezigd en soort van arbeid die zij moeten verrigten, alsmede op welke wijze die kin deren en hoe vele van hen onderwijs ontvangen. Nadat verschillende sprekers over deze zaak het woord hadden gevoerdwerd door den heer Wentholt voorgesteld te besluiten om wel deze zaak in overweging te nemen maar de verdere discussiën over het voorstel zelf te verda gen tot de aanstaande zomervergadering. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Ia de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de adv.-gen. Karseboom geconcludeerd tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg waarbij G. Schot is veroordeeld wegens het onbevoegd vervoeren van passagiers, en ten principale tot ontslag van rechtsver volging. Uitspraak 1 December. Woensdag, den llden dezer, zal door de orde der advokaten te 's Hage in het Hotel de Oude Doelen aan hunnen nieuw benoemden deken, den heer Mr. A. de Pinto een diner worden aangeboden. Wij vernemen, dat Prof. M. de Vriesop verzoek van heeren studenten, zich bereid heeft verklaard op 19 Novem ber a. s. des voormiddags te 12 ure in het groot auditorium eene toespraak te houden. Ingevolge last van het Departement van Oorlog zal bij het leger het ophanden zijnde halve eeuwfeest der her innering vau Neerlands onafhankelijk volksbestaan op m* litaire wijze gevierd worden en op de dagen, waar i

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1