th, V N°. 1139. Donderdag 5 November. A0. 1863. Vereeniglngs- en verpoozlngsplaatsen voor den werkman. Binnenlandse!) Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD i)e»e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en. franco per post 2.80 in de drie maanden. Afxonderlijke Nona- mers Vijf Cent*. Prijs dor Advertentiëu 1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m.: 'i u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. v Pojtbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's morgens te 8 u. en te 11 u., namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iadische Laadpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 tl. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeeiter en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i* te «preken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooynsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; Tan 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. II. Elk industreel moet toonen dat zijn ondervindering hem de ware oorzaak van zooveel onheil heeft leeren kennen en de stelling der philantrophenals zouden de fabrijken en werkplaatsen en het vuig eigenbelang der industrieelen de oorzaak zijn, valsch is. Ook moet hij medewerken, om die oorzaak met wortel en tak uitteroeijen. Het 8ste punt behelst de vraag; Wat kan er van de zijde dezer Vereeni- ging geschieden tot wering van het gebruik van sterken drank in de werkplaatsenen daarom geef ik aan deze ver gadering in bedenkingof het niet noodig isdat vóór alle dingen van deze Vereeniging een adres uitgaaan de Hooge Regering en de Volksvertegenwoordiging, om in het belang der Nijverheid te bewerken dat van Regeringswege de eerste en noodzakelijkste hand worde gelegd tot wering van dat kwaad. Ik acht het voor noodig, dat alle leden dezer Ver- eeniging zich onderling verbinden om in hunne werkplaatsen het gebruik van sterken drank te werenen zulks volgens bepalingendie naar aanleiding van ieders inwendig en eigen aardig bestaandoor hen zeiven gemaakt moeten worden. Wanneer de leden dezer Vereeniging alzoo voorgaanzullen ook door hun voorbeeld andere industrieelen worden opge wekt om hen na te volgenen voorzeker zal er dan een beter geest tot het goede en zedelijke ontstaan. Zou er van deze Vereeniging niet een geest kunnen uitgaan die den oppassenden en arbeidzamen werkman in zijn waarde doet erkennen? Zouden de onderhoorigen van elk lid dezer Ver eeniging niet als ouderdeelen te beschouwen zijn? Namelijk zou het niet van veel invloed voor de Nijverheid kunnen zijn wanneer de Vereeniging belooningen of getuigschriften konde geven aan die werklieden die door gedrag en han del gedurende een aantal jaren hunne chefsaltijd leden dezer Vereeniging, gediend hebben? Zoude hierdoor niet de zoo jammerlijke verdoofde en sluimerende geest van den werkman in Nederland kunnen opgewekt worden? Hem niet energie kunnen gegeven worden In het 9de punt wordt gevraagd: Wat kan er van den kant der chefs van industrieele ondernemingenbinnen de zelfde gemeente gevestigdgeschieden tot bevordering van de oprigting van vereenigings- en verpoozingsplaatsen voor den werkman Wanneer er van Regeringswege getoond wordt, dat men mee wil werkentot verbetering van den toestand van den werkman, door aan het kwaad dat hem ondermijnt, paal en perk te stellendan kan men ook met krachtige middelenen op zekerder grondende handen in één slaan om gelegenheden daartestellenwaar de werkman zich kan verpoozendoor de vereeniging van het aangename met het nuttige. Eenmaal aan zulk een verkeer gewend, zullen zij zienwat zij missen en wat zij zelve kunnen doen om hun kinderen op beteren weg te brengen. Zy zullen dan helpen opbouwen wat ondernomen wordt, voor een goede vorming hunner kinderenin stede zij alsnu door hun gedrag afbre ken en tegengaan om het opkomend geslacht te veredelen. Ook van deze Vereeniging als hoofdligchaam moet een po ging daartoe uitgaan. Elk industrieel moet in deze corporatie krachtigen steun vinden om hiertoe te kunnen medewerken hetzij door aansporing, hetzij door raad. De philantropie wanneer ze recht geplaatst is, zal dan ook niet weigeren hare bronnen te openen en te helpen daarstellen zulke ver- poozings- en vereenigingsplaatsen, die in 't voordeel zullen zijn van zoovelen, die het aangename en nuttige in hunnen kring zoozeer missen. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw benoemd de heer J. P. de Bordes, laatstelijk voorzitter van den Raad van Toezigt op de spoorwegdien sten en aan Jhr. Mr. H. M. C. Cliffordhofmaarschalk des Konings, op verzoek eervol ontslag verleend als referendaris bij het kabinet des Koninge Maandag heeft de Hooge Raad der iNeder|anaen e y:u \iv - V ƒ.■>-* sy - 'v

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1