Buitenlandsch Nieuws. IZ OF F cl K ËX jTflÊ 1¥ 8. jenbelt voor het eenige dagen geleden op ZWEerw. uitge- bragt beroep naar de Hervormde gemeente te Alst heeft bedankt. Men schrijft uit ScheveningenGedurende den afge- loopen nacht heeft uit het Westen een hevige storm gewoed. Yan rampen of onheilen heeft men gelukkig hier niets verno men. 33 pinken staan op het strand, zoodat er 101 op zee zyn. Men is omtrent haar lot niet zonder ongerustheid. De officier van Justitie alhier Mr. P. Maclaine Pont heeft heden Dingsdag conclusie genomen in de zaak van de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en Momboirkamers tegen deze stad. Gelqk men zich zal herinneren strekte de vordering tot rekening en verantwoording: 1°. van boedeU die krachtens besluit van de vroedschap der stad Leiden dd. 1 Junij 1733 in het beheer der stad zijn overgegaan te zamen bedragende een som van f 45,000 en 2°. tot rekening en verantwoor ding van intressendie de stad Leiden sedert het jaar 17 80 uit de zoogenaamde onbekende, groote en kleine boedels had genoten, gezamenlijk begroot op een som van f 2000 jaarlijks. De officier van justitie heeft zich vereenigd met het sus- tence van de gedaagde, dat de bedoelde fondsen tengevolge van publiekrechterlijke besluiten van de overheid in de vo rige eeuw waren genaastvoor zoo verre echter het tegendeel niet bleek uit de door partijen overgelegde bescheiden. Overeenkomstig den inhoud dier bescheiden beginnende met de vermelde resolutie van 1 Junij 1733 heeft ZEA. betoogd, dat wel de intressen, maar geenszins het kapitaal door de stad waren genaastgelijk woordelijk in die akten met betrekking tot het kapitaal wordt bepaalddat het in obligatie ter stedelijke thesaurie zoude worden overgebragt, om aldaar geadministreerdde intressen en niet het kapitaal ten profijte van de stad geëmploijeerd te worden en dat dit kapitaal zoude strekken tot restitutie bij eventueele repetitie door gerechtigden. ZEAchtb. heeft dientengevolge geoordeeld dat van de administratie der kapitalen rekening en verant woording kan worden gevorderd door de eischeressedie vol gens de wet van 5 Maart 1852 was gerechtigd, die reke ning en verantwoording te vragen niet alleen van Weeska- merlijke besturen maar zelfs van personen die met het beheer van Weeskamer-fondsen waren belast. Dat het beheer der stad Leiden over die kapitalen door den verkoop der fondsenwaardoor alleen het voorwerp der geadministreerde waarde was veranderd, niet was geëindigd, gelijk de stad dan ook steeds aan hare verpligtingen voldoet door de gerechtigden het verschuldigde uittebetalen en zich tot die restitutie nog in den tegenwoordigen tijd te ver binden. Dat de actie tot het doen van die rekening en verant woording omtrent het kapitaalgeboren door de wet van 5 Maart 1852, geenszins was verjaard, maar dat die actie met betrekking tot de intressen niet kan opgaanomdat daarom trent alleen de rede is van bezit, geenszins van beheer. De officier heeft alzoo geconcludeerd tot toewijzing der vordering tot rekening en verantwoording, met betrekking tot het kapitaal en tot nietontvankelijkverklaring van de eischeresse in hare vordering tot rekening en verantwoording omtrent de bedoelde intressen en voorts, dat de proceskosten zouden worden gecompenseerd. Dr. S. Sr. Coronel heeft een verslag opgemaakt en het licht doen zien betreffende het lOjarig bestaan van het Stedelijk werkhuis alhier, dat den 13 December 1 852 ge opend ten gevolge heeft gehaddat de bedelarij thans ge weken en Leiden alzoo van bedelaars verlost is. Dr. Coronel prijst bijzonder de goede inrigting en het uitmuntende be stuur, waaronder het geheel geregeerd is. Maandag avond vierde binnen Leiden een godsdien stig gezelschapwaarvan het aantal leden niet meer dan 16 bedraagt, het feest van zijn 50jarig bestaan. Van de oprigting af stond het onder de leiding van den heer J. Schaap, die een jaar later godsdienstonderwijzer bij de Ne- derduitsche Hervormde gemeente werd en dus het volgende jaar, zoo zijn leven en krachten blijven gespaard, het gou den feest in die betrekking zal vieren, 't Is wel een opmer kelijk teeken van verdraagzaamheidop een gebiedwaarop in die 50 jaren zooveel omwentelingen hebben plaats gehad en altijd zooveel aanleiding tot hevige geschillen wordt ge vonden. Misschien is het ook toeteschrijven aan de volg zaamheid voor elke nieuwe rigting, die zich op dat gebied openbaarde. In elk geval is het een buitengewoon voorrecht voor hem die de gewigtige taak vervuldeom de gesprek ken eu gedachtenwisselingen te hebben mogen leiden en als allen, die leden van dit gezelschap waren, er door ven-ijkt en verhelderd zijn in kennis, maar vooral in leven en in sterven daardoor troost hebben verkregen, dan zal de fees telijke viering overvloedige stof tot dankbaarheid ten grond slag hebben gehad, voor genotene tijdelijke en geestelijke zegeningen, waar het toch maar alleen op aankomt, hetzij men zich noemt antiek of modernliberaal of orthodox. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. Dingsdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 47°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 46°. Te Weenen ging een jong mensch een weddingschap aan, om een pond raauw ossenvleesch op te eten. In 13 minuten had hij de weddingschap gewonnenmaar naau- welijks te huis gekomen, werd hij door e'en typhus aange tast, die hem binnen weinig uren wegnam. De dame, die eenigen tijd geleden in den dierentuin te Keulen een struisvogel van een aantal vederen beroofde is 11. Vrijdag veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en voor één jaar ontzeggiug van de uitoefening harer burger schapsrechten. Men wil te Parijs wetendat de Zweedsche regering in Duitschland een leening zal sluitenwaarvan de opbrengst strekken zal tot voltooijing der spoorwegen. Men gelooft te Parijs evenwel, dat de kapitalisten bevorens den uitslag zul len wenschen aftewachten van het conflict met Holstein. Meer dan ooit spreekt men ook van een nieuwe Fransche leening ten bedrage van 350 millioen. De heer Dubois de Saligny zal geeu gevolg geven aan het bevel des Keizers om naar Frankrijk terugtekeeren. Hij begeeft zich namelijk in den echt met een Mexicaan- sche dame van hoogen rang en wil zich in Mexico laten naturaliseren. Uit een te Peterborough gevoerd rechtsgeding wegens schadevergoeding voor het verlies van een losgebroken rund hetwelk op 6 Augustus door een expres trein werd aange reden is men nu eerst te weten gekomendat de Prins van Wallis zich in dien trein bevond en wonderdadig aan persoonlijk ongeluk is ontkomen. Een der Engelsche gepantserde schepenhet fregat Prince Consort, heeft gevaar geloopen van te vergaan. Ter wijl het zich in het kanaal bevond werd het door zulk een geduchten storm overvallendat het ten gevolge van een groot lek bijna met water werd gevuld en alleen door het gestadig pompen boven werd gehouden. Aan boord is alles kanonnen booten enz. door elkander geworpen en verschei den schepelingen zijn ernstig gekwetstdaarenboven brak een kabelketting bij het ten anker komen te Kingston en gelukte het eindelijk het schip door een tweede anker in veiligheid te brengen. Het heeft 7 voet water in. De verwikkelingen in Griekenland nemen toe. De volksraad te Athene legt thans aan den jeugdigen Koning een eed op, dien hij weigert afteleggen. De Fransche rege ring moet van hare zijde besloten hebben de zaak oji haar beloop te laten. De Burgemeester van Leiden herinnert bij deze den belanghebbendendat de voerlieden en huurkoetsiers jaar lijks aangifte moeten doen ter secretarie dezer gemeente vau het getal en de soort hunner voer- en rijtuigenalsmede telkens, uiterlijk binnen 8 dagen, van die welke zij zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bewijs wordt afgege ven voorts dat zij gehouden zijn de bij hen in gebruik zijnde voer- of rijtuigen enz., minstens éénmaal 'sjaars, den keurmeester C. P. Brico ter keuring aantebiedenen wel dit jaar op Maandag den 2den of Maandag den 9den No vember, op de Hoogewoerdvoor het perceel Wqk IIIN°. 311, terwijl op de goedgekeurde rijtuigen, ten blijke daar van de letter Q, wordt gebrand.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3