Binnenlandsch Nieuws. leven den krachtigen werkmande zorgvuldige huisvrouw den frisch bloeijenden knaap te voorschijn zien treden. Zoo lang dat kwaad aanwezig is, zal men zien, dat de werkman zijn verdiend loon niet besteedt aan krachtig voedselmaar aan dat verderfelijke vocht, welks venijn reeds de aderen doorstroomt van de kinderen bij hunne komst in de wereld en daarna deszelfs kracht niet verliest, doordien het hem wordt toegevoegd door de ouders, ook dan wanneer de na tuur hare regten doet gelden. Dat vocht, niet de vroege, i gepaste arbeidmoort en onderdrukt de physieke en lig- J chamelyke vermogens en is oorzaak van zooveel onzedelijks eu den mensch onteereuds, maakt den krachtigen werkman onbekwaam voor zijn werkdoet hem haken naar lediggang j en ontucht, en is een lokaas reeds voor den 12 a 14 jarigen i leeftijd, om voor ééne teug eer en schaamte veil te geven. Om deze oorzaak het best weg te nemenis het niet ge noeg dat men genootschappen tot wering oprigtin de eerste en voornaamste plaats moeten m. i. hulp en doortas tende maatregelen ingeroepen worden bij de Iiooge Regering en Volksvertegenwoordiging, opdat door deze in 't leven worde geroepen eene wetwaarin zulke bepalingen worden gemaakt, dat het ondoenlijk meer is voor den werkman den jenever ais volksdrank te bekomeneu dat de gezonde volksdranken of derzelver bestanddeelen ontdaan worden van alle mogelijke lastenopdat deze gemakkelijk in de plaats kunnen treden. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer J. R. BischofFsheimlid van den Belgischen senaat te Brusselvoorts tot rechter plaatsvervan ger in de arr.-rechtbank te Hoorn, Mr. J. H. E. Meesters procureur bij die rechtbank. Bij Zr. Ms. besluit is de luitenant ter zee van de 1ste kl. P. E. Bezemer, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten October dezes jaars eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft bij het personeel van de militaire veteri naire dienst benoemd: bij het lste reg. dragonderstot paar denarts der 2de kl. den paardenarts van de 3de kl. J. H. Houtzagers, van het korps; bij het 5de regement dragon ders tot paardenarts der 2de kl. den paardenarts van de 3de klasse A. W. H. Wirtz, van het korps; bij het reg. rydende artillerie, tot paardenarts der lste kl. den paarden arts der 2de klasse H. B. Stolkert, van het 2de regement dragonders. Z. M. heeft goedgevonden de 2de luits. P. F. B. J. van Nouhuys en E. J. Roukens, beiden van het regement dragonders bij het leger hier te Landein hun rang en ancienneteit over te plaatsen bij het regement Oost-Indische kavallerie. Z. K. H. Prins Frederik is Zaturdag namiddag uit Duitschland op HD. kasteel het Huis de Paauw aangekomen. H. K. H. Prinses Frederik heeft, ten gevolge van een ongemak aan den voet, dat echter in beterschap toe neemt, de reis met HD. gemaal naar de residentie nog niet Kunnen mede maken maar H. K. H. zal zich echter tegen den heugelijken dag van 17 November a. s. in de resi dentie bevinden. Z. K. H. Prins Frederik heeft Zondag bij H. M. de Koningin-Moeder een bezoek gebragt. Zondag middag heeft er bij H. M. de Koningin-Moe der een familie-diner plaats gehad. Bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal waren bij de behandeling van het wetsontwerp nopens het paleis voor de beide Kamers der Staten Generaal afwezig de heerenvan Nispen van Pannerden van WeelBosch van Drakestein van Beeck Vollenhoven de Villers de Pité en Michiels van Kessenich. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag den lOden dezer. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de onafgedane maar later ?pwijzigde wetsontwerpen betreffende de regeling van het geneeskundig staatstoezigt en van de uitoefening der geneeskunst. Men verwacht, dat weldra een wetsontwerp tot organisa tie van de schutterijen aan het onderzoek van den Raad van State zal worden onderworpen. Heden is te 's Hage de najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland geopend. Daarin is door den voorzitter medegedeeld, dat de heer Joost van Vollen- hoven, ten gevolge van zijne benoeming als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalzijn ontslag als lid der Sta ten heeft genomen, en zijn dank betuigd voor de blijken van wel- willendheid, die hij ah zoodanig heeft mogen ondervinden. Door den voorzitter is daarop ter tafel gebragt een aan- tal Koninklijke besluiten en andere stukken, die voor ken nisgeving zijn aangenomen. Aan den Koning zullen de vereischte magtigingen worden aangevraagd dat de volgende commissiënna afloop der najaarsvergadering hare werkzaamheden mogen voortzetten, als: 1°. die betrekkelijk de opheffing der ambachten in B jn- land en 2°. die, belast met het onderzoek van het ontwerp, reglement op de wegen en voetpaden in Zuid-Holland. De eerstvolgende zitting is bepaald op aanstaanden Don derdag, des morgens te 11 uur; zullende alsdan behandeld worden de reeds aan de orde gestelde onderwerpen. De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrij dag niet plaats hebben. Maandag morgen te 8 uur heeft in een der zalen van de Oranje-kazerne te 's Gravenhageonder presidium van den luitenant-generaal Duycker, inspecteur der infanterie, het examen der onderofficieren van het leger, die naar den rang van officier dingen, een aanvang geuomen. Tot leden van die commissie zijn benoemd den kolonel von Pestel, kommandant van het lste regement vestingar tillerie; de majoors van der Schrieck en Jhr. Junius van Hemert respectivelijk van het regement grenadiers en jagers en het 2de regement dragonders, de kapiteins van Hopber- gen en Gerlach respectivelijk van het 2de regement dragon ders en als secretaris van die commissie den kapitein Pfeif fer van den generalen staf. Aan gemeld examen zullen naar men verneemt, ruim een 70 tal onderofficieren deelnemen, die bij partijen van hunne corpsen naar 's Gravenhage zul len vertrekken ten einde voor gemelden rang geëxamineerd te kunnen wordenwaarvoor zijn opengesteldvoor het wa pen der infanterie 25 voor dat der kavallerie 2 en voor het wapen der artillerie 3 plaatsen. Te Apeldoorn woont een rentenier 72 jaren oud, die op dien hoogen leeftijd uit het hoofd de som berekent van onderscheidene kolommen getallenhet product van verme nigvuldigingen met eenige cijfers, quadratenkubieken za- mengestelde en hoogere veelvouden berekent, deelingen, quadraat- en kubiek worteltrekkingen verrigt, tot de 30°, 40°, 50° en hoogere magtsverheffingen bewerktgeheel mne motechnisch. Het verkeer langs den spoorweg van Leeuwarden naar Harlingen heeft Zaturdag verre de verwachting overtroffen. Op dien marktdag werden niet minder dan 1500 personen vervoerd. Voor de godsdienstoefening, die op den heugelijken dag van den 17den dezer, des morgens bij de Nederduit- sche Hervormde gemeente te 's Hage zal gehouden worden is door het lot beslist, welke van de heeren predikanten als dan het woord zullen voeren. Tengevolge daarvan zal Ds. van den Broek in de Grootekerk, Ds. Jas in de Kloos terkerk en Ds. Huijdecoper in de Nieuwekerk voor de ge meente optreden. In de Oud-Gereformeerde kerk in de Wagenstraat te 'sHage, zal, naar men verneemt, op Maandag 16 dezer, des avond te 7 uur een bede- en dankstond worden gehou den zoowel tot dankbare herinnering aan Neêrlands herbo ren onafhankelijkheid in 1813, als tot inleiding van het feest op den volgenden dag. Als voorganger zal optreden Ds. Veltman. De kerkeraad der Evangelische Luthersche gemeente te 's Gravenhage heeft besloten de gebeurtenissen van 18 IS te herdenken op Zondag den 15den en op Dingsdag den 17 den dezer. Met vreugde heeft de gemeente Scheveningen het be- rigt vernomendat hare geachte oudste predikant W. Krai-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2