N°. 1138. Woensdag 4 November. A°. 1863. LE1DSCII DAGBLAD. f)eie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie raaandeu Afzonderlijke Mom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels 0.75. iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m-; 9 u, 8 ra.; naar Haar.era en Arasterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijti naar Leideu dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 ra. 's namiddags. Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect i* te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgeas 12 1 uur.. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnaen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— 8 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Vereenlgings- en verpoozingsplaatsen voor den werkman. In de zevende algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelenden 2den Sep tember 11. te 's Gravenhage gehoudenheeft een onzer voor naamste Leidsche industrieelende heer A. H. Eigemande volgende merkwaardige rede uitgesprokenwel waardig om in uitgebreider kring te worden gelezen en overwogenom dat zij betrof twee hoofdzaken niet enkel van algemeen maar ook van plaatselijk belang, en wel de volgende vra gen: (punt VIII) Wat kan er van de zijde dezer Vereeni ging geschieden tot wering van het gebruik van sterkeu drank in de werkplaatsen (punt IX) Wat kan er van den kant der chefs van industrieele ondernemingen binnen de zelfde gemeente gevestigd, geschieden tot bevordering van de oprigting van vereenigings- en verpoozingsplaatsen voor den werkman De bedoelde rede luidt aldus: //Met veel genoegen zie ik onder de punten van behan deling in deze vergadering, vraag 8 en 9 aangewezen. Ter wijl men in vele by eenkomstenzooals van onderwijzers, van 't Nut van 't Algemeen en dergelijken behandeld heeft het wenschelijke van het verpligtend onderwijs en daarmede in verband wil gebragt zien het weren van de kinderen op de fabrijken, of het beperken daarvan, omdat men beweert, dat de vroege arbeid schadelijk is voor de ontwikkeling hunner vermogens en belemmering geeft aan hunnen ligcha- melijken groeialsmede oorzaak is van losbandigheid en j ontuchtzou houd ik het voor een hoog noodige zaak dat de Vereeniging van en voor Nederl. Industriëlen ook van hare zijde pogingen in 't werk stelle om te onderzoeken, of er werkelijk grond bestaat voor bovengemeld beweren dan of er een andere oorzaak is, die met recht den naam van verwoester van het opkomend geslacht, van alle huise lijk geluk en van de ontzenuwing van den werkman te noemen is. Bestaat die oorzaak Hoe Is ze dan het best wegtenemen En moet dan niet elk industrieel van zijne zijde mede wer kenzoo voor zijn belang als ten voordeele van de nijver heid en tot welzijn zijner onderhoorigenom dat kwaad te weren. Arbeid is hoogst noodig voor den menschhetzij hij ge boren is in onbekrompen toestand, hetzij hij door te wer ken zijn dagelijksch brood moet verdienen. Die onbekrompen leven kan, heeft geen handen-werk noodig, maar hij moet toch zijn geest beschaven en kan zich daartoe bezighouden in en door vele voorhanden zijnde gelegenheden. Die wer ken moet voor zijn dagelijksch broodaan hem is 't om door handen-werk er in te voorzien en ook door dien ar beid zijn geest te beschaven voor datgeen, wat hij in zijn kring en arbeid behoeft. Arbeid verhindert hem kwaad te denken en te doen. Arbeid doet hem oplettend zijn en vra gen naar de oorzaak en den oorsprong van zakenvooral die, welke tot zijn werk behooren. Arbeiden verzoet hem in kommer en druk het leven, maakt hem tevreden in zijn kring en doet hem niet uitzien naar onbehoorlijke dingen. Vroeg aan den arbeid te gewennen is hem vroeg zich te leeren voegen in zijn stand. Beeds als kind moet hij door matig en naar evenredigheid zijner krachten te werkenge vormd worden voor zijn verder leven en onverstandig noem ikvooral met het oog op dezen tegenwoordigen tijd en toestand van zakende beweringdat door zoo vroeg de kinderen aan den arbeid te gewennendat zou zijnhen vermoordenof waardoor bij hen vroeg de grondslag ge legd wordt tot verbastering van zeden en hunne physieke en ligchamelijke krachten worden onderdrukt. Hiervoor be staat een gansch andere oorzaak en die oorzaak is het mis bruik van sterken drank. De geest van beschaving doet veel om dat misbruik te gen te gaan. Hij doet veel nuts door de genootschappen van afschaffingdoch deze kunnen en vermogen niet het kwaad met wortel en tak uit te roeijen. Niet voor d^3it kwaad uitgeroeid is, zal men het vrolijkegezonde bi^elijké1

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1